نماز عید فطر اهل سنت

اهل سنت چگونه نماز عید فطر برگزار میکنند

نماز عید فطر اهل سنت

عید همیشه اوقات شادی بوده است. بسیاری از سنت های این زمان خاص شامل شام جشن با خانواده، هدیه به عزیزان و اقامه نمازهای خاص است. نماز عید فطر معمولاً به صورت جماعت در مساجد و سایر مکان‌های تعیین‌شده اقامه می‌شود، اما در صورتی که نمی‌توانید در چنین مواقعی شرکت کنید، می‌توانید نماز عید را در خانه نیز بخوانید. در این راهنما توضیح می دهیم که چگونه می توانید در عید فطر یا عید قربان نماز عید را در خانه بخوانید. در اصل تعداد نماز های واجب بین شیعه و سنی اختلاف نیست، بلكه در جزئیات مسائل و چگونگی انجام نماز و به جا آوردن اذكار نماز اختلافاتی وجود دارد. در ادامه در مورد نماز عید فطر اهل سنت توضیحات مفصلی را ارائه خواهیم کرد.

نماز عید فطر چند رکعت است؟

عید فطر و عید قربان برای مسلمانان اهمیت زیادی دارد. بنابراین، نماز عید نیز بخش بسیار مهمی از جشن های جشن است. اگر با خانواده نماز عید را می خوانید، یک مرد بالغ باید به امامت نماز عید را بخواند.در این ایام استثنایی، توصیه می شود جشن های عید خود را در منازل خود نگه دارید. اما، برای آماده شدن برای نماز عید، می توانید از سنت حضرت محمد (ص) پیروی کنید. نماز عید فطر مانند نماز صبح دو رکعت است، با این تفاوت که به جای سوره توحید در رکعت اول و دوم به ترتیب سوره‌های اعلا و سوره والشمس خوانده می‌شود و در رکعت اول ۵ قنوت و رکعت دوم ۴ قنوت دارد.

  • قبل از نماز غسل کنید
  • تعداد فرد خرما بخورید
  • لباس های جشن خود را بپوشید و بپوشید
  • با اعضای خانواده و دوستان با گفتن تقابل الله منا و منکم دعای خیر کنید ،خداوند از ما و شما (عبادت) را قبول کند.
همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد برای ازدواج و دفع سحر و چشم زخم + طریقه خواندن آن

نماز عید فطر چند رکعت است ؟

نماز عید فطر چگونه است؟

بنابر فتوای حضرت آیت الله خامنه‌ای، آیت‌الله سیستانی و آیت‌الله مکارم، در عصر حاضر نماز عید فطر و قربان مستحب است و وقت آن از طلوع خورشید تا اذان ظهر تعیین شده. اگر در این وقت خوانده نشود، قضا ندارد.

این نماز دو رکعت است که نمازگزار در هر رکعت باید بعد از خواندن حمد و سوره، سه تکبیر بگوید. بهتر آن است که در رکعت اوّل پنج تکبیر بگوید و میان هر دو تکبیر یک قنوت بخواند، و بعد از تکبیر پنجم، تکبیر دیگری بگوید (۶) به رکوع رود و دو سجده بجا آورد و برخیزد و در رکعت دوم چهار تکبیر بگوید و میان هر دو تکبیر یک قنوت بخواند. بعد از تکبیر چهارم، تکبیر دیگری (۵) بگوید و به رکوع رود و بعد از رکوع دو سجده کند و تشهد بخواند و نماز را سلام دهد.

رکعت اول نماز عید فطر

نمازگزار در رکعت اوّل بعد از خواندن حمد و سوره (که سوره اعلی مرسوم است) باید پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند و بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود، بعد دو سجده به جا آورد و برخیزد.

رکعت دوم نماز عید فطر

در رکعت دوّم بعد از خواندن حمد و سوره (که سوره شمس مرسوم است) خوانده می‌شود و چهار تکبیر گفته می‌شود و بعد از هر تکبیر قنوت خوانده می‌شود و بعد از تکبیر پنجم به رکوع رفته و بعد از رکوع دو سجده به جا آورد و تشهّد و سلام گفته می‌شود.

همچنین بخوانید: نماز عید قربان چگونه است؟

نماز عید فطر چگونه است؟

قنوت نماز عید فطر

«اللهمَّ اَهْلَ الکبْریاءِ وَالعَظَمَةِ، وَاَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ، وَاَهْلَ العَفْوِ وَالرَّحْمَةِ، وَاَهْلَ التَّقْوَی وَالمَغْفِرَةِ، اَسْأَلُک بِحَقِّ هذَا الیوْمِ، الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِین عِیداً، وَلِمُحَمَّدٍ صلی الله علیه و آله وسلم ذُخْراً وَشَرَفاً وَکرامَةً وَمَزِیداً، اَنْ تُصلِّی عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، و آن تُدْخِلَنِی فِی کلِّ خَیرٍ اَدْخَلْتَ فِیهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ، و آن تُخْرِجَنِی مِنْ کلِّ سُوءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُک عَلَیهِ وَعَلیهِمْ، اللهمَّ اِنِّی اَسْأَلُک خَیرَ ما سَأَلَک بِهِ عِبادُک الصّالِحُونَ، وَاَعُوذُ بِک مِمَّا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عِبَادُک المُخْلَصُونَ».

به این معنا که «خدایا، ای اهل بزرگی و عظمت و ای اهل جود و قدرت مطلق و اهل گذشت و رحمت و اهل تقوا و بخشش، از تو درخواست می‌کنم به‌حق این روز که برای مسلمانان عید و برای محمّد (درود خدا بر او و خاندانش) ذخیره و فزونی در برتری و مزیت قرار دادی، بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و مرا در هر خیری که محمّد و خاندان محمّد (ص) را وارد کردی وارد کن و از هر شرّی که محمّد (ص) و خاندان او را بیرون آوردی، بیرون آور؛ خدایا از تو بهترین چیزی را که بندگان شایسته‌ات درخواست کردند می‌خواهم و از آنچه بندگان شایسته‌ات به تو پناه بردند، پناه می‌آورم.»


نظر خود را بیان کنید