چگونه خروپف را برطرف کنیم؟

15 راهکار مفید برای متوقف کردن خروپف

Snoringکاهش صدای خروپف

اگر به تازگی متوجه شده اید که در خواب خروپف می کنید، نگران نباشید، شما تنها نیستید، طبق تحقیقات انجام شده، حدود بیش از نیمی از بزرگسالان در هنگام خواب خروپف می کنند.

خروپف می تواند خواب شما یا همسرتان را مختل کند. در مواردی دیده شده که خود فرد متوجه خروپف کردن خودش نمی شود اما همسرش از این اتفاق بسیار رنج می برد. به همین خاطر لازم است که حتما در صدد درمان آن برآیید، در این مطلب از مجله آلامتو به برخی از بهترین روش های توقف خروپف می پردازیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


چرا افراد خروپف می کنند؟

زمانی که در خواب نفس می کشید، هوایی که در گلو جریان می یابد باعث می شود خروپف کنید. همین هوای جریان یافته درون گلو، موجب لرزش بافت های شل شده گلو شده و سپس صدای خروپف آزاردهنده را ایجاد می کند.

خروپف ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی، از جمله موارد زیر باشد:

 • وقفهٔ تنفسی در خواب یا آپنه خواب
 • چاقی
 • مشکلاتی در ساختار دهان، بینی یا گلو
 • کم خوابی

در موارد دیگر، خروپف ممکن است به دلیل خوابیدن به پشت یا نوشیدن الکل خیلی نزدیک به زمان خواب باشد.


15 راهکار مفید برای متوقف کردن خروپف:

در برخی از موارد خروپف، برای دریافت درمان پزشکی لازم برای رفع بیماری زمینه ای، مهم است که به دنبال مراجعه به پزشک باشید. و در برخی از موارد، خروپف ناشی از عوامل خوش خیم مانند وضعیت خواب است و اغلب با درمان های خانگی ساده قابل درمان است.

در قسمت زیر 15 راهکار که برای درمان خروپف و دلایل مختلف آن استفاده می شود، را معرفی می کنیم:


 1. اگر اضافه وزن دارید وزن کم کنید

تلاش برای کاهش اضافه وزن به شما کمک می کند تا مقدار بافت موجود در گلو که ممکن است باعث خروپف شما شود، را کاهش دهید.

شما می توانید با خوردن غذاهای حاوی کالری کمتر و غذاهای سالم، کالری دریافتی خود را کاهش دهید. حتماً ورزش منظم روزانه را در برنامه هر روزتان بگنجانید.

در برخی از موارد نیز ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک یا متخصص تغذیه داشته باشید. با رعایت یک رژیم غذایی سالم و کم کالری در کنار ورزش، علاوه بر بهبود سبک زندگی و کاهش وزن، می توانید تا حدود زیادی خروپف را هم متوقف کنید.


 1. به پهلو بخوابید

خوابیدن به پشت گاهی باعث حرکت زبان به پشت گلو می شود که تا حد زیادی جریان هوا از طریق گلو را مسدود می کند.

خوابیدن به پهلو ممکن است تمام کاری باشد که نیاز است برای متوقف کردن خروپف انجام دهید، با این کار هوا به راحتی درون گلو جریان می یابد و باعث می شود خروپف شما را کاهش داده یا متوقف کند.


 1. بالش را کمی بالاتر بیاورید

چهار سانتی متر بالا بردن سر تختخواب یا بالش، ممکن است با باز نگه داشتن راه های هوایی به کاهش خروپف کمک کند.


 1. از نوار بینی یا گشادکننده خارجی بینی استفاده کنید

نوارهای چسب دار بینی را می توان روی برآمدگی بینی قرار داد تا به افزایش فضای مجرای بینی کمک کند. این می تواند تنفس شما را موثرتر کرده و خروپف شما را کاهش داده یا از بین ببرد.

همچنین می توانید یک گشاد کننده بینی را امتحان کنید، این یک نوار چسب دار سفت است که در سوراخ های بینی قرار می گیرد. این وسیله می تواند مقاومت در برابر جریان هوا را کاهش دهد و نفس کشیدن را راحت تر کند.

همچنین بخوانید: فواید موی بینی

 1. آلرژی های مزمن را درمان کنید

آلرژی می تواند جریان هوا از طریق بینی را کاهش دهد، که این اتفاق شما را مجبور به تنفس از طریق دهان می کند و این تنفس از طریق دهان احتمال خروپف را افزایش می دهد. درمورد اینکه چه نوع داروهایی برای درمان آلرژی شما مناسب است و می تواند شرایط شما را بهبود بخشد، به دکتر مراجعه کنید.


 1. مشکلات ساختاری بینی خود را اصلاح کنید

برخی از افراد با مشکلات ساختاری بینی متولد می شوند که این مشکلات منجر به انحراف حفره بینی آن ها می شود.

این ناهماهنگی دیواره ای است که هر دو طرف بینی را جدا می کند و جریان هوا را محدود می کند. همین امر باعث تنفس از دهان و سپس افزایش خروپف فرد می شود.

برای اصلاح این شرایط ممکن است جراحی نیاز باشد. برای پیدا کردن راهکار درمانی این شرایط به پزشک متخصص مراجعه کنید.


 1. قبل از خواب مصرف الکل را محدود یا به طور کلی از مصرف آن اجتناب کنید

سعی کنید حداقل دو ساعت قبل از خواب هرگز الکل مصرف نکنید. الکل می تواند عضلات گلو را شل کند و باعث خروپف شود.


 1. از مصرف داروهای آرامبخش قبل از خواب خودداری کنید

اگر داروهای آرام بخش مصرف می کنید و متوجه خروپف تان هم شده اید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید گزینه های رفع این شرایط چیست. قطع مصرف آرامبخش قبل از خواب، ممکن است تا حدود زیادی خروپف شما را کاهش دهد.


 1. سیگار کشیدن را ترک کنید

سیگار کشیدن یک عادت ناسالم است که می تواند خروپف کردن شما را بسیار بیشتر کند. با ترک سیگار، علاوه بر کمک به سلامتی ریه هایتان، می توانید خروپف آزاردهنده را هم کاهش دهید.


 1. به اندازه کافی بخوابید

خواب کافی یکی از اصول ضروری سلامت کلی و بهبود عملکرد بدن است، اما جالب است بدانید که صرف نظر از فواید سلامتی، می تواند در کاهش خروپف نیز موثر باشد. هر فرد به طور متوسط نیاز دارد 7 الی 8 ساعت بخوابد، پس لطفا به دلایل مختلف خودتان را از یک خواب باکیفیت محروم نکنید.


 1. از وسیله های دهانی استفاده کنید

این وسیله ها که با نام دستگاه های دهانی یا oral appliances شناخته می شوند، می توانند به باز نگه داشتن مجاری هوای شما کمک کنند تا نفس کشیدن را برای شما راحت تر از قبل کنند و از این حیث می توانند در کاهش میزان خروپف نیز بسیار موثر باشند. برای تهیه یکی از این دستگاه ها باید به دندانپزشک مراجعه کنید.


 1. از دستگاه CPAP (فشار هوای همواره مثبت) استفاده کنید

اگر از نظر پزشکی برایتان مانعی برای استفاده از این دستگاه وجود نداشته باشد، پوشیدن ماسک هوای تحت فشار روی بینی هنگام خواب می تواند به باز نگه داشتن مسیر جریان هوا کمک کند. این روش درمانی اغلب برای درمان آپنه خواب توصیه می شود.


 1. از ایمپلنت دهانی استفاده کنید

این روش که ” pillar procedure” نیز نامیده می شود، شامل تزریق رشته های بافته شده از رشته پلی استر به کام دهان شما است. این روش باعث سفت شدن کام دهان شده و می تواند برای کاهش خروپف مفید باشد.


 1. از روش درمانی UPPP استفاده کنید

این روش یک روش درمانی جراحی است که بافت گلو را سفت می کند و ممکن است تا حدود زیادی خروپف را کاهش دهد. البته جراحی یووولوپالاتوپلاستی به کمک لیزر نیز در دسترس است که گاهی می تواند از روش UPPP هم موثرتر عمل کند.


 1. از روش تخریب بافتی رادیوفرکانسی (سومنوپلاستی) استفاده کنید

در این روش درمانی جدید از امواج رادیویی با شدت کم برای جمع شدن بافت نرم کام شما استفاده می شود تا خروپف را کاهش دهد.


و اما سخن پایانی …

خروپف می تواند خواب شما و همسرتان را مختل کند. صرف نظر از آزار دهنده بودن آن، ممکن است نشان دهنده یک وضعیت سلامتی جدی باشد. مراجعه به پزشک و آزمایش یک یا چند گزینه درمانی فوق می تواند به شما کمک کند تا خروپف را کاهش داده و یا از بین ببرید و خوابی آرام و بدون مزاحمت را به خود و همسرتان هدیه دهید.


نظر خود را بیان کنید