تست بارداری با نمک

احتمالاً شما هم چیزی درباره روش‌های خانگی تست بارداری شنیده‌اید یا در اینترنت درباره آن خوانده‌اید. تست بارداری با نمک، جوش شیرین، شکر و … مثال‌هایی از این تست‌های بارداری هستند. همچنین راهکارهایی برای تشخیص جنسیت جنین توسط قابله‌های خانگی پیشنهاد می‌شود که بیشتر جنبه سرگرمی دارند. در این مطلب برخی از این روش‌ها را برای شما آورده‌ایم.

تست بارداری با نمک

تست بارداری با نمک یکی از پرکاربردترین تست‌های خانگی است. در حالیکه هیچ مدرک علمی قوی برای اثبات دقیق بودن تست بارداری با نمک و ادرار وجود ندارد، اما این روش خانگی بسیار ارزان‌تر از کیت‌های موجود در بازار است، زیرا همه در آشپزخانه خود کمی نمک دارند. با این حال، یافته‌های علمی کافی برای اثبات دقیق بودن نتیجه وجود ندارد. مراحل تست بارداری با نمک کاملا ساده است.

نتایج این تست به واکنش بین نمک و هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی که در زمان بارداری یک زن در بدن تولید می‌شود، بستگی دارد. تنها چیزی که برای انجام آن نیاز دارید یک ظرف شیشه‌ای شفاف یا شفاف (می‌توانید از یک ظرف پلاستیکی شفاف نیز استفاده کنید) و نمک معمولی است.

همچنین بخوانید: علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر می‌شود؟ تفاوت علائم بارداری و پریود

تست بارداری با نمک

روش انجام تست بارداری با نمک

معمولا به زنان توصیه می‌شود از نمونه ادرار تازه استفاده کنند، ترجیحاً از اولین بار در صبح، یعنی بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب. کمی نمک به نمونه ادرار خود اضافه کنید. در حدود دو ساعت دیگر نتایج را مشاهده خواهید کرد. در صورت مشاهده تشکیل کف سفید، آزمایش مثبت است.

هنگامی که باردارید، هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی موجود در ادرار با نمک واکنش می دهد و باعث می‌شود نمونه تغییری در بافت داشته باشد. اگر نتایج منفی باشد و نمونه بدون تغییر باقی بماند، نتیجه منفی است. احتمالا باردار نشده اید.

برای نتایج دقیق‌تر می‌توانید حداقل یک روز پس از موعد قاعدگی که اتفاق نیفتاده است، این آزمایش را انجام دهید. در این مرحله، سطوح کافی از گنادوتروپین جفتی انسانی وجود دارد. اگر آزمایش نمک زودتر از این زمان انجام شود، ممکن است نتایج مثبت نباشد زیرا تولید هورمون به مقدار کافی زمان می‌برد. اگر نتیجه منفی بود و در غیر این صورت متقاعد شدید، می توانید پس از چند روز دوباره آزمایش کنید.

تست بارداری با نمک و جوش شیرین

تست بارداری با نمک و جوش شیرین شباهت زیادی به هم دارد. جوش شیرین به طور سنتی برای تعیین بارداری استفاده می‌شود و هنوز هم توسط بسیاری از مردم در سراسر جهان به عنوان یک تست بارداری در خانه استفاده می‌شود. این یک روش خانگی ساده، کم هزینه و راحت برای تشخیص هورمون hCG  (هورمون بارداری) در ادرار است. از جوش شیرین می توان برای بررسی وجود آن در ادرار استفاده کرد. واکنش جوش شیرین با ادرار به شما می گوید که آیا hCG در آن وجود دارد یا خیر. در صورت وجود، شما باردار هستید.

برای انجام تست بارداری به این روش به مقداری جوش شیرین و نمونه ادرار تازه (ادرار صبحگاهی) نیاز دارید. ادرار را در فنجانی جمع آوری کنید و یک قاشق جوش شیرین به آن اضافه کنید. چند دقیقه صبر کنید تا متوجه واکنش شوید. اگر در فنجان واکنش گازدار یا حباب دار پیدا کردید، به این معنی است که نتیجه مثبت است، یعنی باردار هستید. اگر در فنجان واکنشی وجود نداشته باشد، نتیجه منفی است، یعنی باردار نیستید.

چه زمانی باید تست بارداری با جوش شیرین را انجام دهید؟

بدن شما تنها پس از لانه گزینی تخمک hCG تولید می کند، که یک هفته پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد. پس بهترین زمان برای انجام تست بارداری جوش شیرین حداقل یک هفته پس از قاعدگی به تاخیر افتاده است. انجام زود هنگام این تست ممکن است به شما نتیجه منفی کاذب بدهد. در این صورت می توانید مجدداً در زمان مناسب آن را تکرار کنید.

تست بارداری با نمک دریا

انجام تست بارداری با نمک دریا کاملا شبیه به انجام این تست با نمک است. شما می‌توانید همانطور که قبل‌تر توضیح دادیم با نمونه ادرار صبحگاهی و مقداری نمک دریا این تست را انجام دهید.

همچنین بخوانید: برای کمبود ویتامین دی در بارداری چه بخوریم و چه عوارضی دارد؟

تست بارداری با نمک و شکر

تست بارداری با نمک و شکر

تست بارداری با نمک و شکر، کمی با هم متفاوت هستند. برخی از سایت‌های ارائه دهنده روش‌های سنتی طبابت، هنوز هم تست بارداری با شکر را پیشنهاد می‌کنند، اما هیچ مدرکی که نتیجه صد در صدی را نشان دهد وجود ندارد. افرادی که استفاده از تست بارداری با شکر را پیشنهاد می کنند، بر این عقیده هستند که این تست می‌تواند hCG را نیز آزمایش کند. آنها می‌گویند که شکر با hCG موجود در ادرار واکنش نشان داده و باعث جمع شدن دانه‌های شکر می شود. به این صورت که یا همه شکرها در یک نقطه جمع می‌شوند و یا در چند نقطه تجمع پیدا می‌کنند.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد واقعاً همینطور است یا نه، زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم hCG به این طریق به شکر واکنش نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید: درمان یبوست در بارداری با شیاف، روغن زیتون، انجیر و خاکشیر

تشخیص جنسیت جنین با نمک

تشخیص جنسیت جنین با نمک

تعیین جنسیت جنین در خانه بیشتر جنبه سرگرمی دارد و نمی‌توان از آن انتظار نتایج قطعی داشت. یکی از روش‌های تشخیص جنسیت جنین با نمک به این صورت است که بدون اینکه خانم باردار متوجه شود، مقدار کمی نمک روی سر او بریزید. منتظر بمانید تا او عکس العمل نشان دهد. اگر خانم باردار دست خود را به صورت و بینی خود برد، جنین او احتمالا پسر است. چنانچه دستش را بین موهای خود برد، فرزند دختر در راه دارد.

همچنین می‌توانید قبل از خوابیدن روی سینه خود مقداری نمک بزنید. اگر صبح حس کردید مرطوب است، شما صاحب یک دختر خواهید شد. البته تکرار می‌کنم این روش‌ها تایید علمی ندارند و روش‌های تجربی بدون پشتوانه قابل قبول هستند.

سخن آخر

همانطور که در این مطلب مطالعه کردید چندین روش برای تشخیص بارداری و تعیین جنسیت جنین وجود در طب سنتی و خانگی وجود دارد. هرگز نمی‌توان درباره صحت یا نادرستی آن نظر داد زیرا نتایج می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلف تغییر کند. اگر تشخیص بارداری و جنسیت جنین برای شما اهمیت زیادی دارد، بهترین روش معاینه و انجام سونوگرافی است. با این وجود نیز همیشه نتایج سونوگرافی صحیح نمی‌باشد و حتی در این روش نیز احتمال خطا وجود دارد.


نظر خود را بیان کنید