حیوانات خانگی مناسب برای کودکان

حیوانات خانگی مناسب برای کودکان

داشتن یک حیوان خانگی می تواند علاوه بر ایجاد هیجان و حس خوب، گرمای خاصی هم به خانه ی شما ببخشد. اما اگر کودکی در منزل باشد توجه به سازگاری حیوان خانگی با کودک اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل امروز در آلامتو به معرفی حیوانات خانگی مناسب برای کودکان می پردازیم.

 فواید حیوان خانگی برای کودکان

داشتن حیوان خانگی می تواند تجربه ای ارزشمند برای کودک باشد. یک حیوان خانگی مناسب می تواند شادی را به ارمغان بیاورد. از دیگر فواید حیوان خانگی برای کودکان آموزش است. مالکیت حیوان خانگی می تواند فرصتی برای بچه ها باشد تا درس های ارزشمند زندگی را در حین مراقبت از یک موجود زنده یاد بگیرند.

همچنین بخوانید: تصاویر خنده دار دنیای حیوانات وحشی

 فواید حیوان خانگی برای کودکان

بزرگسالان می توانند با راهنمایی خود و وجود حیوانات خانگی مسئولیت پذیری و قابل اعتماد بودن را به کودکان آموزش دهند. به عنوان یک امتیاز اضافی، برخی از حیوانات خانگی در ازای توجه محبت آمیز کودک، به کودک محبت می کنند و این موجب ایجاد یک رابطه ی عاطفی سالم می شود. که البته به دلیل این رابطه ی عاطفی باید مراقب سلامتی و نوع حیوان خانگی که قرار است در حضور کودکانمان نگهداری کنیم باشیم.

بهترین حیوان خانگی مناسب کودکان

1-ماهی

ماهی میتواند شروع کننده ای عالی برای داشتن یک حیوان خانگی برای کودکان باشد. البته هر ماهی ای مناسب نیست. ماهی قرمز ممکن است بدیهی ترین انتخاب به نظر برسد، اما در واقع پرورش آنها از ماهی های دیگر مانند  ماهی بتا دشوارتر است.ماهی های بتا سازگاری خوبی با میحط خانه دارند. این ماهی ها می تواند به تنهایی و در مقادیر کمی از آب راکد زندگی کنند و زنده بمانند. حتی ممکن است نیازی به هواده، فیلتر، بخاری یا مواد شیمیایی نداشته باشید.

بهترین حیوان خانگی مناسب کودکان

با این حال اگر می خواهید بهترین شرایط رشد را برای ماهی بتا فراهم آورید. این ماهی را در آکواریوم‌های کوچک با حداقل دو گالن شش لیتری آب، که مرتباً تعویض می‌شوند و بین دمای 24 تا 28 درجه سانتی‌گراد هستند نگه دارید. در این حالت  بهترین رشد را دارند. همچنین حتماً ماهی خود را از فروشگاهی خریداری کنید که بتوانند به شما در مورد  ماهی که خریداری کرده اید اطلاعات لازمه را بدهد.

2-خزندگان

یکی از بی دردسرترین حیوانات خانگی مناسب کودکان خزندگان است. جذابیت موجودات خونسرد ممکن است کمتر از حیوانات گرم باشد، اما برخی از خزندگان حیوانات خانگی ارزشمندی هستند. لاک پشت ها، مانند نژاد لاک پشت گیاهخوار روسی، می توانند بیش از 50 سال زندگی کند. برخی از گونه‌های مار نیز حیوانات خانگی بسیار خوبی هستند، اگرچه باید از مارهای انقباض‌ کننده‌ و یا خطرناک اجتناب کرد.

همچنین بخوانید: هزینه و شرایط حمل حیوان خانگی با هواپیما

بهترین حیوان خانگی مناسب کودکان

خزندگان غیر حساسیت زا هستند و اصولا بیماری منتقل نمی کنند. اما بهتر است توجه داشته باشید که آکادمی اطفال آمریکا نسبت به خزندگان به عنوان حیوانات خانگی برای کودکان کمتر از 8 سال هشدار می دهد زیرا آنها به راحتی می توانند بیماری سالمونلا را به کودکان خردسال منتقل کنند.  در نتیجه مطمئن شوید که قبل از خرید هر خزنده ای به عنوان حیوان خانگی در مورد نیازهای مراقبتی خاص آن ها تحقیق کنید.

3-پرندگان

پرندگان می توانند گزینه ی عالی ای برای حیوانات خانگی مناسب کودکان باشند. اگرچه مراقبت های مورد نیاز یک پرنده بیشتر از مراقبت از لاک پشت یا ماهی است. ولی در عوض پرندگان به نسبت جذاب ترند و یک رابطه ی عاطفی در اغلب اوقات ایجاد می کنند. برخی از پرندگان بسیار باهوش هستند. برخی دیگر بسیار اجتماعی هستند. و همه پرندگان تقریباً نیاز به توجه روزانه و مراقبت مناسب دارند.

بهترین حیوان خانگی مناسب کودکان

یک طوطی نسبتاً ارزان احتمالا شروع خوبی برای بچه هایی است که قبلاً پرنده بزرگ نکرده اند. پرندگان گران‌تر (و باهوش‌ تر) مانند کاکائوها و طوطی سخن گو نیز حیوانات خانگی خوبی هستند، اما ممکن است نسبت به طوطی‌های دیگر یا قناری‌ها به توجه بیشتری نیاز داشته باشند.

4-جوندگان

اگر تصمیم به انتخاب جوندگان  به عنوان حیوان خانگی خود دارید بهتر است به چند نکته اهمیت بدهید. بطور مثال در نظر بگیرید که به جز همسترها که می توانند تنها زندگی کنند  بهتر است بقیه ی جوندگان جفت باشند. همچنین جفت های همجنس جوان برای نگهداری مناسب ترند.

بهترین حیوان خانگی مناسب کودکان

برخورد منظم و ملایم شما با این دسته از حیوانات باعث ایجاد دوستی میان  شما و جوندگان می شود. با این حال، توجه داشته باشید که اگر جوندگان به ویژه همسترها  احساس خطر کنند، گاز می گیرند. با کمال تعجب، موش ها به دلیل هوش، جثه بزرگتر و لذت بردن از همنشینی انسان، حیوانات خانگی بسیار خوبی هستند. خوکچه هندی ها نیز حیوانات خانگی مناسبی برای کودکان هستند.

5- گربه ها

بچه گربه ها یکی از بهترین حیوانات خانگی مناسب کودکان هستند. بچه گربه ها  مورد علاقه دوران کودکی و کودکان هستند. ناز بودن، حس نیاز آن ها به نوازش و شیطنت های آن ها مقاومت در برابر گربه ها را سخت می کند. گربه‌ ها مستقل هستند و نسبت به سگ‌ها به مراقبت و توجه کمتری نیاز دارند، اما تعهد کمتری دارند.

همچنین بخوانید: باهوش ترین حیوانات دنیا به ترتیب

بهترین حیوان خانگی مناسب کودکان

مانند سگ ها، گربه ها نیز به معاینات منظم دامپزشکی و ایمن سازی نیاز دارند. این مهم است که  گربه ای را انتخاب کنید که برای حضور در کنار کودکان مناسب باشد. اگر خانه شما فضای زندگی محدودی داشته باشد، گربه احتمالا انتخاب بهتری نسبت به سگ باشد.

6- سگ ها

توله سگ ها احتمالا کلاسیک ترین حیوان خانگی مناسب کودکان است. به خاطر داشته باشید که برخی از سگ ها ممکن است برای کودکان نامناسب باشند. بنابراین قبل از پذیرش سگ، مطمئن شوید که سگ به خوبی اجتماعی شده و در کنار کودکان راحت است.

بهترین حیوان خانگی مناسب کودکان

توله سگ ها از هر نژادی که باشند به زمان و تربیت نیاز دارند. آن ها نیاز به ورزش روزانه، معاینات منظم دامپزشکی، ایمن سازی و محبت فراوان دارند. هر سگی متفاوت است، اما نژادهایی مانند بیگل ها، پلن رتریورها، رتریورهای لابرادور و بوکسورها نژادهای دوست دار بچه ها هستند.

7- حشرات

هنگام فکر کردن به حیوانات خانگی مناسب کودکان، ممکن است موجودات شش پا اولین چیزی نباشند که به ذهنتان خطور کند. با این حال، داشتن مزرعه مورچه ها می تواند یک تجربه سرگرم کننده و آموزشی برای کودک باشد.

حیوانات خانگی بی دردسر

فروشگاه های مختلف زیستگاه هایی را می فروشند که به کودکان اجازه می دهد مستقیماً فعالیت های مورچه ها را مشاهده کنند. مورچه ها را می توان زنده تهیه کرد یا  تخم ها  آن ها را گرفت و پرورش داد. 

حیوانات خانگی بی دردسر

خرگوش، خوکچه هندی، موش و همستر حیوانات ایمن و بی دردسری هستند. همچنین به شرطی که آنها را تمیز نگه دارید و به  تغذیه و آب آن ها رسیدگی کیند، تقریبا بی دردسر و سرگرم کننده خواهند بود. علاوه بر این ها هزینه های  دامپزشک آن ها نسبتاً کم است. با همه ی این ها بهتر است قبل از خرید این حیوانات خانگی مناسب کودکان ابتدا در مورد مواردی مانند شرایط نگهداری و مراقبت بخصوص مراقب زمستانی این موجودات کوچک تحقیق کنید.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب مار

حیوانات خانگی بی دردسر


نظر خود را بیان کنید