مراقب سرطان پوست باشید!

بزرگترین سوالی که باید این ماه از خود بپرسید

سرطان پوست

انجمن پوست‌شناسی امریکا، ماه می را ماه آگاهی از سرطان پوست نامگذاری نموده است که در این ماه تلاش می‌شود تا آگاهی عموم را نسبت به راه‌های پیشگیری و تشخیص سرطان پوست در مراحل اولیه افزایش دهد. امسال، متخصصان امراض پوست گرد هم آمده‌اند تا دریابند که برای تشخیص سرطان چه باید کرد؟

پشت شایع‌ترین نقطه‌ی رشد ملانوما، کشنده‌ترین نوع سرطان است. مشکل در اینجاست که پشت از جمله نقاطی از بدن است که کمتر در معرض دید قرا می‌گیرد. بزرگترین عامل خطر برای این نوع سرطان زیرا بیشتر از دیگر اندام‌ها در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد. اما اگر تا به حال تلاش نموده باشید تا به پشت خود ضد آفتاب بزنید، قطعا دریافته‌اید که به راحتی امکان دسترسی به همه‌ی نقاط پشت وجود ندارد.

چنانچه قصد دارید این تابستان در معرض نور خورشید قرار بگیرید، از فرد دیگری کمک بگیرید تا هر چند ساعت یکبار ضدآفتابی با قدرت محافظتی ۳۰ یا بالاتر به پشت شما بمالد. البته پوشیدن لباس‌های ضدآفتاب همانند لباس‌های غواصی که نجات غریقان می‌پوشند، انتخاب بهتریست. جدیدترین پارچه‌هایی که برای تهیه‌ی آنها به کار می‌رود بسیار سبکند، به راحتی خشک می‌شوند و بسیار شیک هستند و از همه مهمتر مانعی در برابر اشعه‌های ماوراء بنفش مضر خورشیدند.

علاوه بر محافظت در برابر اشعه‌های خورشید، رویکرد این سیستم امنیتی به تشخیص اولیه‌ی سرطان پوست کمک شایانی می‌نماید. گاهی پدیدار شدن لکه یا خالی مشکوک در پشتتان آنقدر نادیده گرفته می‌شود تا امکان درمان آن از بین می‌رود. برای تشخیص ملانوما در مراحل اولیه، بهتر است پوست خود را به طور منظم بررسی نمائید تا مطمئن شوید که هیچ‌گونه تغییری در سایز، شکل، رنگ خال‌هایتان ایجاد نشده و یا خونریزی یا خارش ندارد. اطمینان حاصل کنید که حواستان به پشتتان هست. از فردی قابل اعتماد بخواهید تا هر از گاهی نگاهی به پشتتان بیاندازد. بهتر است فقط از یک نفر بخواهید تا پشتتان را بررسی نماید، که در صورت بروز هرگونه تغییر متوجه این تغییرات گردد.

هنگامی‌ که لک‌ها یا خال‌ها را بررسی می‌نمائید، به آنچه متخصصان پوست ABCDE می‌خوانند، توجه نمائید زیرا این علائم در لک‌ها و خال‌ها هشدارهای تشخیص ملانوماست. خال و لک‌های نگران کننده:

دارای اشکال نامتقارن هستند( نیمی از آن با نیم دیگرش متفاوت است)

لبه‌های ناهموار و ناموزون دارند

تغییر رنگ می‌دهند

قطر آن بیشتر از پاک کن است

در طول زمان رشد و تغییر می‌کند

هر فردی با بررسی منظم پوستش توان تشخیص تغییرات لک و خال‌های پوستی خود را دارد. چنانچه هر گونه تغییری در پوست خود مشاهده نمودید، به هیچ وجه آن را نادیده نگیرید و برای ارزیابی و صحت سلامت آن به متخصص امراض پوستی مراجعه نمائید. به یاد داشته باشید چنانچه ملانوما در مراحل اولیه تشخیص داده شود، تقریبا در ۱۰۰٪ موارد قابل درمان است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید