ذکر ها و مستحبات ماه رجب چیست؟

ذکر و مستحبات ماه رجب

ماه رجب همانند ماه های شهبان و رمضان یکی از ماه های پر فضیلت است که در روایات مورد تاکید مکررقرار گرفته است. در این ماه رحمت بی دریغ خداوند بخشنده و مهربان بر بندگانش سرازیر می گردد به طوری که این ماه شریف را شهر اللّه الأصب یعنی ماه “سرای خداوند” نام گذاری نموده اند، همچنین این ماه به نام “واصل” نیز شناخته می شود زیرا در این ماه نبرد با مشرکین نیز منع شده است.

رسول خدا (ص) فرمودند: «هر کس در ماه رجب صد مرتبه بگوید «أَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَّذِی لا إلهَ إِلاّ هُوَ، وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَأَتُوبُ إِلَیْهِ» و در پایان صدقه‌ بدهد، خداوند او را مورد مغفرت و رحمت قرار می دهد و هر کس 400 مرتبه آن ذکر را بگوید فضیلتی به میزان فضیلت شهدا را دارد». همچنین ایشان فرمودند: «هر کس در ماه رجب هزار مرتبه ذکر «لا اِلهَ اِلاَّ اللّه» بگوید، خداوند براى ایشان حسنات بسیاری مى‌نویسد». در این مطلب از سایت آلامتو بر آن شدیم تا ذکر ها و مستحبات ماه رجب را گردآوری نموده و در اختیار شما سروران گرامی قرار دهیم. امیدواریم مورد توجه و نظر شما عزیزان قرار گرفته و ما را از دعای خیر خویش بهره مند سازید؛ لحظاتتان پرفیض.

همچنین بخوانید: اعمال ماه رجب در مفاتیح [شب و روز اول] برای گرفتن حاجت

ذکرهای ماه رجب

از اعمال مهم ماه رجب، می توان به اذکار و ادعیه های این ماه مبارک اشاره داشت که عبارتند از:

هزار مرتبه ذکر “استغفر اللّه ذا الجلال و الإکرام من جمیع الذنوب و الآثام” که موجب بخشش کلیه گناهان می‌ شود.

در روایتی آمده است؛ قرائت هزار یا ده هزار مرتبه سوره توحید در این ماه، برای خواننده آن در روز قیامت عمل هزار پیامبر و هزار فرشته را آورده و سسب قرب به پروردگار است؛ و هیچکسی نزدیکتر از وی به خدوند نیست مگر کسى که بیشتر از وی آن را خوانده باشد و فضیلت خواندن این سوره در ماه رجب چندین برابر خواهد بود.

اذکار دیگری که برای این ماه ذکر شده است عبارتند از:

هزار مرتبه ذکر “لا اله الا اللّه”

هزار مرتبه ذکر “سبحان اللّه”

صد مرتبه ذکر “أستغفر اللّه الّذی لا اله الا هو وحده لا شریک له و اتوب إلیه”

و همچنین ذکر «عظم الذّنب من عبدک فلیحسن العفو من عندک» در هنگام سجده‌ های ماه رجب به تبعیت از امام سجاد (ع) که این ذکر را می‌گفتند.

و بعد از هر نماز بگوید: “یا من ارجوه لکلّ خیر و آمن سخطه عند کلّ شرّ، یا من یعطى الکثیر بالقلیل یا من یعطی من سئله یا من یعطی من لم یسئله و من لم یعرفه تحنّنا منه و رحمة أعطنی بمسألتی إیّاک جمیع خیر الدّنیا و جمیع خیر الآخرة و اصرف عنّی بمسألتی إیّاک جمیع شرّ الدنیا و شرّ الآخرة فإنّه غیر منقوص ما أعطیت و زدنی من فضلک یا کریم”، سپس با دست چپ محاسن خود را بین انگشتان گرفته و انگشت اشاره دست راست خود را حرکت داده در حالی که گریه می کند؛ بگوید: “یا ذا الجلال و الإکرام یا ذا النّعماء و الجود یا ذا المنّ و الطّول حرّم شیبتی على النّار”.

ذکر ها و مستحبات ماه رجب چیست؟


اهمیت ذکر تهلیل در ماه رجب

عَنِ النَّبِیِّ صلّی الله علیه وآله: “مَنْ قَالَ فِیهِ “لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ» أَلْفَ مَرَّةٍ، کَتَبَ اللهُ لَهُ مِائَةَ أَلْفِ حَسَنَةٍ، وَ بَنَى اللهُ لَهُ مِائَةَ مَدِینَةٍ فِی الْجَنَّةِ”؛

رسول خدا صلّی الله علیه و آله فرموند: “هرکس در ماه رجب، هزار مرتبه ذکر “لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ” بگوید، خداوند هزاران حسنه برای او نوشته و هزاران شهر در بهشت بنا خواهد کرد”.

همچنین بخوانید: دعای ماه رجب یا مَنْ اَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرٍ 

نمازهای شب اول ماه رجب

برای شب اول ماه رجب نماز‌هایی نقل شده است که در ذیل به دو نماز آسان مختص این شب اشاره خواهیم داشت:

اول آنکه بعد از نماز مغرب ده مرتبه نماز دو رکعتی بخواند و در هر رکعت یک مرتبه سوره “فاتحه” و یک مرتبه سوره “اخلاص” خوانده شود.

به روایت از پیامبر صلّی اللّه علیه و آله و سلّم که فرمودند:

این نماز را روح‌ الامین به من آموخت و هر کس که آن را بجا آورد خود، خانواده و فرزندانش در امان مانده و از عذاب قبر ایمن می گردند و همچنین از پل صراط بدون حساب و مانند برق گذر خواهند نمود.

دوم آنکه بعد از نماز عشا دو رکعت نماز خوانده شود و در رکعت اول آن یک مرتبه سوره “فاتحه” و یک مرتبه سوره “الم نشرح” سه مرتبه سوره “قل هو اللّه احد” خوانده شده و در رکعت دوم سوره “فاتحه”، “الم نشرح” و “قل هو اللّه احد” و “معوذتین” هر کدام را یک مرتبه بخواند سپس تشهد را خوانده و سلام دهد و سپس سی مرتبه ذکر “لا اله إلا اللّه” گفته و همچنین سی مرتبه بر پیامبر صلّی اللّه علیه و آله و سلّم صلوات بفرستد.

پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله و سلّم فرمودند:

کسی در شب اول رجب این نماز را بخواند گناهان گذشته وی مورد غفران قرار گرفته به طوری که مانند روزی می‌ شود که از مادر خود متولد شده‌ است.


نظر خود را بیان کنید