مدیریت ذهن چیست؟ علت درگیری ذهنی و راه کنترل آن

درمان شلوغی ذهن؛ صدای ذهن چیست و چگونه آنرا مدیریت کنیم؟

علت درگیری ذهنی چیست

داشتن ذهنی آرام یک نعمت بزرگ است که اکثر ما از آن محروم هستیم، صداهای مختلفی که ذهن ما را درگیر خود کرده است میتواند مدیریت شود.

در ۲۰ سال گذشته، تحقیقات بحث‌برانگیز نشان می‌دهد که در هر لحظه، زنان در مغز خود فعالیت بیشتری نسبت به مردان دارند.

جسم پینه‌ای (Corpus Callosum) که نیم‌کره راست و چپ مغز را به هم متصل می‌کند در زنان بزرگ‌تر است و اجازه حرکت بیشتر در دو نیم‌کره را می‌دهد. این باعث تغییر مکرر در تمرکز و در نهایت یک مغز آشفته‌تر می‌شود.

آیا زمان‌هایی وجود دارد که آرزو کنید کاش می توانستید زمزمه های ذهنی بی وقفه تان را خاموش کنید؟ آیا آرزو می کنید که راهی برای از بین بردن افکاری مانند نگرانی در مورد کار و خانواده، نگرانی در مورد سلامتی و افزایش سن، افکار مزاحم درباره پول، تجدید نظر در مشاجرات و برنامه ریزی بی وقفه رویدادها داشته باشید؟ همه این افکار فقط و فقط مشغله ذهنی شما را بیشتر می کنند.

باید مغزتان را خالی کنید تا بتوانید ذهنتان را کنترل کنید. زمانی که فضا را خالی می‌کنید، به راحتی می توانید آنچه وارد می‌شود را کنترل کنید. در اینجا چهار نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند افکارتان را از ذهن تان پاک کنید:


 1. فکر کردن به چیزی که فکر می کنید اتفاق می افتد را رها کنید

همه ما تصاویری از آنچه که فکر می کردیم اتفاق می افتد در ذهنمان داریم. اما دیدیم که آن اتفاق رخ نداد و اتفاق دیگری افتاد. برای رهایی از ناامیدی، با جریان همراه باشید.

اطمینان داشته باشید که همه چیز درست می شود. به زمانهایی از زندگی فکر کنید که به خواسته خود نرسیدید اما نتایج بهتر از انتظار شما بود.

همیشه این احتمال وجود دارد که بدترین اتفاق بیفتد. اما این به همان اندازه قوی است که ممکن است بهترین اتفاق رخ بدهد. با ایمان به اتفاقات مثبت زندگی کنید و ببینید که با این کار چگونه مغزتان را از آشفتگی و تشویش رها می کنید.


 1. کنجکاو باشید

وارد مکالمات و موقعیت هایی شوید که بیشتر از آنچه می دانید به شما چیزی بیاموزند. به دنبال دیدن تصویر گسترده تر یا یافتن چیز جدیدی در مورد شخصی باشید که با او هستید.

راههای جدیدی برای مقابله با چالش ها خواهید دید. به علاوه، با در پیش گرفتن این رویه از نظر مردم هم فرد جالب تری خواهید بود.

از درک آنچه مردم قرار است در حین صحبت کردن بگویند دست بردارید. قضاوت های فوری درباره ایده ها را کنار بگذارید. کنجکاو بمانید تا ذهن خود را روشن نگه دارید.


 1. بخندید

وقتی می خندید، ذهن شما از هرج و مرج و آشفتگی پاک می شود. در واقع با خنده تمرکز و آگاهی را افزایش می دهید. سپس می توانید گزینه ها و پیامدها را بهتر ارزیابی کنید. وقتی می خندید درک بهتری از اینکه کجا هستید و در آن لحظه چه کار می کنید دارید.

حس شوخ طبعی خود را توسعه دهید. جهان مملو از دلیلهایی برای خندیدن است. استیو آلن کمدین بزرگ با دیدن فیلم های کمدی، خواندن کتاب های سرگرم کننده و طنز و معاشرت با افراد خنده رو به عنوان رژیم غذایی روزانه، به طرفداران خود آموزش داد که دارای روحیه شادی باشند.


 1. تسلیم نشوید

اگر امروز نمی توانید ذهن خود را پاک کنید، فردا دوباره تلاش کنید. پاکسازی ذهنی را با متوقف کردن آگاهانه افکار خود برای یک دقیقه تمرین کنید. همه صداهای مختلفی را که می توانید بشنوید انتخاب کنید. بر توجه به جزئیات منطقه کوچک روبرو تمرکز کنید.

به نحوه تنفس خود توجه کنید. ببینید آیا می توانید تنفس و ضربان قلب خود را یکنواخت کنید. فردا تمرین خود را به دو دقیقه افزایش دهید. هر روز بیشتر و بیشتر پیشرفت کنید. از لحظات آرامش‌بخش لذت ببرید.


3 دیدگاه

 1. حامد

  عالی بود ممنون

 2. فرحان

  مطالب مدیریت ذهنی که شرح دادید توسط کدوم دکتری تشریح شده؟ مرسی

 3. بیات

  مطالب مفید و خوبی هست و کاربردی.
  من پسندیدم.
  سپاسگزارم.

نظر خود را بیان کنید