آداب پیامک زدن؛ 10 اشتباه رایج در اس ام اس

آداب پیام دادن: بایدها و نبایدهایی که باید در هنگام پیام دادن رعایت کنید

اداب پیام دادن

استفاده از پیام کوتاه از طریق موبایل یا شبکه های اجتماعی به یک روش متداول برقراری ارتباط تبدیل شده است اما باید بدانید که هر پیامی را نمیتوان در قالب sms ارسال کرد.

همه ما در طول روز به آدم‌های زیادی مانند خانواده، دوست یا همکارمان پیام می‌دهیم و از این طریق ارتباط برقرار می کنیم. اما آیا تا به حال به رفتارتان در هنگام پیام دادن توجه کرده اید؟

دانیل پست سنینگ، نویسنده و سخنگوی موسسه امیلی پست بایدها و نبایدهایی در مورد پیام دادن مطرح کرده است. در این مطلب از آلامتو این بایدها و نبایدها را عنوان می کنیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


 1. سریع جواب بدهید

وقتی پیامی دریافت می کنید، سعی کنید سریع پاسخ دهید.

پست سننینگ می گوید: « وقتی کسی به شما پیام می دهد انتظار دارد که زود جوابش را بدهید. فقط در صورتی که زمان مناسبی برای پاسخگویی نیست، منتظر بمانید و بعداً این کار را انجام دهید.»


 1. در لحظات نامناسب پیام ندهید

همه ما دوستانی داریم که در لحظاتی مانند زمان تماشای فیلم در سینما، حضور در مراسم ختم و سوگواری و … شروع به پیام دادن می کنند و گوشی موبایل شان لحظه ای از دستشان نمی افتد.

ارسال پیام در مجامع عمومی را می توان نوعی بی ادبی دانست. پست سنینگ می گوید: “بزرگترین اشتباهی که مردم انجام می دهند این است که به زمانو مکانی که در آن پیام می‌دهند فکر نمی‌کنند.”

آیا در چنین شرایطی تماس تلفنی برقرار می کنید؟ احتمالاً نه، بنابراین همین قاعده در مورد ارسال پیام نیز صدق می کند. اگر نمی توانید منتظر بمانید، خود را از فیلم، رویداد یا میز شام معاف کنید و در خارج از جایی که مزاحم دیگران نمی شوید، پیام دهید.


 1. پیام های کوتاه بدهید

بهتر این تا حد امکان خلاصه وار پیام بدهید. اگر چیزهای زیادی برای گفتن دارید، پیام را به چند متن تقسیم کنید، تا خواندن آن برای گیرنده راحت تر باشد.


 1. اخبار حساس ارسال نکنید

دادن خبرهای حساس یا منفی با پیامک، یکی از بدترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. به طور مشابه، سایر اخبار تغییر دهنده زندگی مانند اخراج از کار یا مرگ در خانواده نیز نباید با پیامک ارسال شود. پیامهای دارای محتوای احساسی بهتر است از طریق تلفن یا به صورت حضوری منتقل شوند.

برقراری ارتباط با تلفن یا به صورت حضوری باعث می شود لحن و صدا، حالات چهره و زبان بدن نسبت به کلمه نوشتاری منتقل شود و احتمال اینکه پیام شما نادرست تفسیر شود یا طرف مقابل صدمه ببیند کمتر است.


 1. قبل از ارسال پیامتان را دوباره بخوانید

ممکن است پیامی که نوشته اید، اشتباهاتی داشته باشد یا از کلمات خوبی برای پیام دادن استفاده نکرده باشید. وقتی که قبل از ارسال دوباره آن را بخوانید می توانید اشتباهات آن را تصحیح کنید.


 1. پیوست زیاد ارسال نکنید

ارسال یک عکس یا پیوند مهم بسیار خوب است، اما ارسال پیام بیش از حد جالب نیست. قطعا شما نمی خواهید فردی باشید که افراد را با عکس های نوزاد یا عکس دورهمی یا ناهارتان کلافه می کند.

قطعا دوست ندارید مردم را با چیزهایی که به آنها علاقه ندارند غرق کنید یا هر چیزی را که ممکن است آنها را شوکه یا آزرده خاطر کند ارسال کنید.


 1. فراموش نکنید که گیرنده پیام را دوباره بررسی کنید

در مورد عملکرد تکمیل خودکار در قسمت “ارسال” متن بسیار مراقب باشید. تایپ اولین حروف نام شخص و تکیه بر تکمیل خودکار برای انجام بقیه موارد می تواند باعث ایجاد موقعیت ناخوشایندی شود و شما پیام را برای شخص دیگری بفرستید.


 1. از دستور زبان مناسب استفاده کنید

ممکن است در هنگام پیام دادن برخی از کلمات را به صورت مخفف به کار ببریم که این کار اشتباهی است.

پست سنینگ می گوید: “همه مختصر نویسی را خوب تفسیر نمی کنند و ممکن است به خوبی متوجه منظور شما نشوند.”

افزودن شکلک یا ایموجی برای انتقال احساسات شما بسیار خوب است، فقط در استفاده از آنها زیاده روی نکنید. ایموجی های زیاد می تواند متن شما را از دوست داشتنی به آزاردهنده تبدیل کند.


 1. خیلی زود یا دیر پیام ندهید

برخی از افراد از تلفن همراه خود به عنوان یک ساعت زنگ دار استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر هر بار که یک پیام دریافت می شود گوشی شان به صدا در می آید. برای جلوگیری از بیدار شدن فرد، خیلی زود یا دیر پیام ندهید.

پست سننینگ می گوید: “قانون پیام دادن از 7 صبح تا 9 شب است، اما اگر فرد را خوب می شناسید، احتمالاً می توانید این محدوده را کمی جلو ببرید.”


 1. هرگز هنگام رانندگی پیام ندهید!

حواس پرتی رانندگان با ارسال پیام کوتاه اغلب باعث تصادفات مرگبار رانندگی می شود. اگر نیاز است فوری یک پیام ارسال کنید، پارکینگ کنید و متن خود را ارسال کنید.


2 دیدگاه

 1. دایانا

  دیگه چت کردن آداب میخواد !

 2. کلارا

  من فقط شر و ور می‌نویسم

نظر خود را بیان کنید