کمبود شیر مادر

کمبود شیر مادر

عوامل مختلفی می تواند باعث کاهش شیر در دوران شیردهی شود، مانند مکمل های شیردهی، روزه داری بی اثر و استفاده از برخی داروها. گاهی اوقات جراحی قبلی سینه بر تولید شیر تأثیر می گذارد.استرس قاتل شیر مادر است، به خصوص در چند هفته اول پس از زایمان. کم خوابی و افزایش سطح برخی هورمون ها مانند کورتیزول می تواند به طور چشمگیری میزان شیر مادر را کاهش دهد. در این مقاله قصد داریم به بررسی علل ،علائم و درمان کمبود شیر مادر بپردازیم.

علت کمبود شیر مادر

اگرچه بسیاری از زنان نگران کمبود شیر هستند، تولید ناکافی شیر مادر نادر است. با این حال عواملی وجود دارند که سبب کمبود شیر در دوران شیردهی می شوند. استرس،اضطراب،نگرانی های بیهوده عواملی هستند که می توانند شدیدا میزان شیر مادر را کاهش دهند. مصرف شیری که در آن مواد مغذی وجود ندارد نیز می تواند مانع از رشد مناسب کودک شود. بنابراین بررسی و شناخت عواملی که سبب کمبود شیر میشوند و ازبین بردن آن ها عملی است که مادران باید برای رشد و نمو نوزاد خود انجام دهند. عوامل که می توانند بر تولید شیر تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • تولد زودرس
 • چاقی مادر
 • فشار خون بالا ناشی از بارداری
 • دیابت وابسته به انسولین
همچنین بخوانید: مصرف ب کمپلکس در بارداری و اثرات آن + عوارض آن در بارداری

علت کمبود شیر مادر

علائم کمبود شیر مادر

یکی از مهمترین نکاتی که نشان می دهد شیر مادر کافی نیست. وزن نگرفتن نوزاد است. با استفاده ازاین شاخص می توان میزان شیر مادر را بررسی کرد.پس از تولد باید به طور مرتب نوزاد خود را نزد پزشک متخصص ببرید تا تشخیص دهد که کودک شما رشد کرده است یا خیر. کاهش وزن غیر عادی پس از تولد ناشی از کمبود شیر مادر برای نوزاد است. کمبود مواد مغذی شیری که نوزاد از آن تغذیه می کند می تواند سبب جلوگیری از رشد صحیح آن شود. بنابراین علاوه برآنکه هر ماه نوزاد خود را برای چکاپ کلی نزد پزشک متخصص می برید،برای آنکه شیر مغذی ای به فرزند خود بدهید لازم است خودتان را تقویت کنید و یک رژیم غذایی مناسب با دوره ای که در قرار دارید داشته باشید.

درمان کمبود شیر مادر

روش های درمانی متفاوتی برای کمبود شیر مادر وجود دارد. در صورتی که می خواهد از کاهش شیر و در نهایت رشد ناصحیح نوزاد خود جلوگیری کنید می توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • در اسرع وقت شیر ​​بدهید. انتظار بیش از حد برای شروع شیردهی می تواند به کمبود شیر کمک کند.
 • در یک ساعت اول پس از زایمان به کودک خود شیر بدهید.
 • در چند هفته اول، 8 تا 12 بار در روز تقریباً هر دو تا سه ساعت یکبار، شیر دهید.
 • اغلب کودکتان را با شیر مادر تغذیه کنید.
 • مطمئن شوید که کودک شما به راحتی می تواند شیر بخورد.
 • در هر شیردهی هر دو سینه را به کودک بدهید.
 • اگر تصمیم دارید به نوزاد خود پستانک بدهید، تا سه یا چهار هفته پس از تولد صبر کنید.
 • برخی از داروها، از جمله داروهای حاوی سودوافدرین باعث کاهش میزان شیر می شوند.
 • از الکل و نیکوتین خودداری کنید. نوشیدن مقادیر متوسط ​​تا زیاد الکل می تواند تولید شیر را کاهش دهد.
 • سیگار کشیدن می تواند سبب کاهش شیر شود.
همچنین بخوانید: برای پایین آوردن قند خون در بارداری چکار کنیم و چه بخوریم؟

درمان خانگی کمبود شیر مادر

درمان خانگی کمبود شیر مادر

برای آنکه بتوانید میزان شیر موجود در سینه های خود را افزایش دهید راهکار های خانگی وجود دارد. برای مثال می توانید از یک دستگاه پمپ سینه استفاده کنید. پمپاژ کردن سینه با استفاده از این دستگاه سبب افزایش شیر می شود.یک رژیم غذای متعادل و مناسب داشته باشید که در آن همه مواد مغذی و مفید وجود داشته باشند. از خوردن غذاهای چرب و پر کالری که سبب افزایش مواد مغذی شیر شما نمی شود خودداری کنید. بدنتان را هیدراته نگه دارید و در طول روز هشت لیوان آب بنوشید. کلسیم، ویتامین D، آهن، فولیک اسید را به عنوان ویتامین های مهم و مواد معدنی در رژیم غذایی خود قرار دهید. سینه خود را به مدت پنج دقیقه قبل از شیردهی ماساژ دهید.از کمپرس گرم برای سینه هایتان استفاده کنید.

چه چیزهایی شیر مادر را کم میکند؟

وضعیت جسم و روان می تواند بر تولید شیر مادر تأثیر بگذارد. وقتی از نظر جسمی خوب هستید، استراحت می کنید و سیستم عصبی سالمی دارید، بدن شما می تواند انرژی خود را روی تولید شیر متمرکز کند.استرس جسمی، عاطفی و روانی می تواند میزان شیر مادر را کاهش دهد.اگر در حالی که هنوز در دوران شیردهی هستید دوباره باردار شوید، هورمون های بارداری جدید می توانند باعث کاهش میزان شیر شما شوند.آنچه می خورید می تواند بر سلامت کلی و میزان شیر شما تأثیر بگذارد.


نظر خود را بیان کنید