دلیل اصلی قوز کمر و راه درمان آن

قوز پشت و روش‌های درمان آن

علت قوز کمر

گوژپشتی یا كیفوز که در ادبیات عامیانه به آن قوز می‌گویند، مشكلی نسبتا شایع میان نوجوانان و به‌خصوص دختران و حتی در بزرگسالان به‌شمار می‌رود. در این وضعیت افتادگی شانه‌ها و كتف‌ها، جلوآمدن سر، كاهش قدرت حركت اندام‌های فوقانی و در حالت شدیدتر، درد یا كاهش ظرفیت تنفسی اتفاق می‌افتد….

باید توجه داشت كه در حالت طبیعی، ستون فقرات تحدب پشتی مختصری دارد و افزایش بیش از حد طبیعی این تحدب، بیماری محسوب می‌شود بنابراین در بسیاری مواقع و به‌خصوص در افراد با وزن بالا، ظاهر شخص طبیعی دیده می‌شود ولی با بررسی دقیق، افزایش قوز پشتی مشخص خواهد بود.

گوژپشتی علل مختلفی دارد. گاهی به علت رشد غیرطبیعی مهره‌ها و همراه با درد و اختلال‌ عصبی است و گاهی ثانویه به عفونت‌ها و بیماری‌های التهابی خاص، شكستگی‌ها یا تومورها ایجاد می‌شود كه در این موارد درمان مشكل‌تر است و حتی گاهی نیاز به جراحی خواهد بود.

البته در بیشتر موارد، مهم‌ترین عامل موثر در بروز گوژپشتی، وضعیت نامناسب بدن، به‌خصوص بدنشستن است و در مواردی كه علت گوژپشتی چنین موردی باشد، انجام چند تمرین ساده بسیار مفید و كمك‌كننده خواهد بود.

 1. در حالت سجده قرار بگیرید و دست‌ها را پشت سر بگذارید و سپس گردن و تنه را تا حدی بالا بیاورید كه با لگن در یك سطح قرار بگیرند. این ورزش ممكن است برای افراد بزرگسال و با وزن زیاد دشوار باشد. دقت كنید هنگام تمرین، هیچ دردی نباید وجود داشته باشد.
 2. چانه را به سمت عقب ببرید و 10 ثانیه نگه دارید.
 3. گوشه اتاق بایستید و دست‌ها را به دیوارها تكیه دهید. سپس سعی كنید تنه خود را به سمت جلو ببرید و این وضعیت را چند ثانیه حفظ كنید.
 4. روی تشك سفتی بنشینید و 2 زیردستی در طرفین خود قرار دهید. سپس دست‌ها را روی آنها بگذارید و سعی كنید تنه را به سمت بالا بكشید به طوری كه باسن از زمین جدا شود. این حالت را به مدت 8 ثانیه حفظ کنید.
 5. روی زمین دراز بكشید یا ایستاده به دیوار تكیه دهید. یك حوله رول‌شده در محلی كه بیشترین قوس احساس می‌شود، قرار دهید. سپس بالاتنه را روی این رول به عقب ببرید.
 6. این ورزش به‌صورت نشسته روی صندلی یا ایستاده قابل‌انجام است؛ دست‌ها را در امتداد شانه قرار و با استفاده از طناب‌های لاستیكی، دست‌ها را به عقب حركت دهید.
 7. دو وزنه در دو دست خود بگیرید (این وزنه می‌تواند دو بطری هم‌وزن باشد.) پاها را به اندازه عرض شانه باز كنید. دست‌ها آویزان در كنار بدن قرار بگیرد. شانه‌ها را به سمت بالا بكشید و چند ثانیه نگه دارید.
 8. روی شکم بخوابید و‌ درحالی كه دست‌ها كنار بدن قرار دارد، هر دو كتف را به هم نزدیك كنید و چند ثانیه نگه‌دارید. این ورزش را در حالت نشسته هم می‌توانید انجام دهید.

اصلاح سبک زندگی برای رفع گوژپشتی

برطرف كردن علت اصلی قوز کمر و دقت در وضعیت نشستن و اصلاح آن، نحوه ایستادن و حمل بار، به‌خصوص كوله‌پشتی ضروری است.

دقت كنیم وضعیتی كه كمترین فشار را روی ستون فقرات می‌آورد، با حفظ قوس‌های طبیعی آن و با استفاده از صندلی است كه تمام قوس‌های ستون فقرات را حمایت كند بنابراین دقت در انتخاب صندلی به جلوگیری از ابتلا و درمان قوزپشتی كمك می‌كند.

نكته مهم دیگر اینكه هرچند درمان اصلی انحراف ستون فقرات، تمرین و ورزش‌های مناسب مشكل و با تشخیص پزشك است ولی در بسیاری موارد استفاده از وسایل كمكی مانند انواع بریس‌ها بسیار مفید و گاهی ضروری است. استفاده از بریس‌ها در افراد جوان‌تر معمول‌تر است ولی برای بزرگسالان نیز بریس‌های مخصوصی وجود دارد كه به رفع انحراف ستون فقرات كمك می‌كند.

توجه داشته باشیم كه دقت در انحراف ستون فقرات بسیار ضروری است زیرا درمان در مراحل اولیه راحت‌تر و معمولا انحراف قابل‌برگشت است. با مزمن شدن و ایجاد عوارضی مثل بیرون‌زدگی دیسك، آرتروزهای شدید و… درمان بسیار مشكل‌تر و گاهی غیرممكن می‌شود.

پس در صورت شك به انحراف از حالت طبیعی به‌خصوص اگر همراه با علایم خاص مثل درد شدید، تب، سرعت پیشرفت بالا یا مثلا بعد از سقوط یا ضربه باشد یا در بیمارانی كه سابقه مصرف طولانی‌مدت كورتون‌ها دارند، مراجعه سریع به پزشك متخصص و بررسی دقیق با معاینه، آزمایش خون و گرافی و برنامه‌ریزی برای اصلاح بسیار مهم است.


3 دیدگاه

 1. افسانه

  خیلی عالی بود .من 38سالم به علت قوز کمر به جراح مراجعه کردم برام تراکم استخوان نوشتن که متوجه شدن پوکی استخوان شدید دارم .باچندماه دارومصرف کردن خداروشکر خوب شدم

 2. میلاد

  سلام ممنون از این مطلب مفید
  کاشکی در مورد تکنیک” نشستن به حالت y” توضیحاتی میذاشتید ممنونم

 3. یاالله

  ممنون خوب بودولی باتصویربهترمیشه

نظر خود را بیان کنید