سیگار بدتر است یا الکل؟

مضرات سیگار و الکل

تحقیقات انجام شده در آلمان نشان می دهند اعتیاد به الکل عمر افراد به ویژه زنان را 20 سال کاهش می دهد. بر اساس این مطالعات عوارض اعتیاد به الکل از سیگار نیز بیشتر گزارش شده است.

سیگار خطرناک تر است یا الکل ؟برای انجام این مطالعه 4000 زن و مرد به مدت 14 سال مورد بررسی قرار گرفتند. در پایان سرپرست این تیم تحقیقاتی اظهار کرد که میانگین مرگ و میر سالیانه در بین زنان معتاد به الکل 4.6 برابر و مردان معتاد به الکل بیش از 1.9 برابر در مقایسه با سیگاری ها بیشتر است. همچنین سن مرگ در زنان معتاد به الکل 60 سال و مردان معتاد به الکل 58 سال است که این سنین تقریبا 20 سال کمتر از سن مرگ طبیعی است.

در حقیقت نتایج این تحقیقات نشان داد که بین اعتیاد به الکل و مرگ زودرس ارتباط معنی داری وجود دارد.

مضرات سیگار

خطر ابتلا به سرطان ریه، تغییر رنگ دندان‌ها و بروز زودهنگام علائم پیری از جمله پیامدهای شناخته شده استعمال سیگار هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت تخصصی “مدیکال دیلی” با این حال مصرف سیگار خطرات دیگری را نیز متوجه سلامتی می‌کند که معمولا کمتر به آن‌ها پرداخته شده‌ و از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تشدید علائم سندرم پیش از قاعدگی

علائم مربوط به سندرم پیش از قاعدگی با استعمال سیگار تشدید می‌شود. به طور مثال، زنانی که سیگار مصرف می‌کنند ۵۰ درصد بیشتر احتمال دارد برای مدت زمان طولانی‌تری با عارضه دل درد مواجه باشند. همچنین، خطر بروز علائم دیگری همچون کمر درد، ورم و آکنه در زنان مصرف کننده سیگار بیشتر است.

علاوه بر این، استعمال سیگار سطح هورمون‌ها را تغییر داده و ویتامین D را از بین می‌برد و می‌تواند برای زنان خطرزا باشد.

آسیب دیدن قدرت بینایی

استعمال سیگار موجب می‌شود کیفیت دید چشم‌ها ضعیف شود. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد ترکیب‌های موجود در دود سیگار فعالیت بخشی از مغز را که دید چشم‌ها را پردازش می‌کند، کاهش می‌دهد.

خطر ابتلا به انواع سرطان‌

در بررسی خطرات ناشی از استعمال سیگار اولین و شایع‌ترین عارضه افزایش احتمال ابتلا به سرطان ریه است. هرچند، محققان در بررسی‌های خود دریافتند استعمال سیگار با نزدیک به نیمی از مرگ و میرهای ناشی از ۱۲ نوع سرطان مرتبط است. از جمله این سرطان‌ها می‌توان به سرطان کبد، روده، گلو، مری، معده و پانکراس اشاره کرد.

مشکلات ادراری

به گفته کارشناسان بیشتر مصرف کنندگان سیگار از این موضوع آگاهی ندارند که ترکیب‌های مضر این ماده دخانی در خون جذب می‌شوند، از کلیه‌ها عبور کرده و در ادرار ذخیره و در مثانه جمع می‌شوند. این ترکیب‌ها مثانه را تحریک کرده و موجب تکرر ادرار می‌شود.

مضرات الکل

الکل: خطر ابتلا به سرطان را بالا می‌برد

در سال 2009 در بریتانیا پژوهشی روی بیش از یک میلیون زن انجام شد. این خانم‌ها جزو مصرف کننده های الکل بوده‌اند و در بینشان افرادی نیز حضور داشتند که به میزان کم یا متوسط الکل مصرف می‌کردند. نتایج بررسی‌ها نشان داد که مصرف الکل چه زیاد و چه کم خطر ابتلا به سرطان را بالا می‌برد.

نتایج این پژوهش که در Journal of the National Cancer Institute به چاپ رسید نشان می‌دهد که مصرف الکل می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه، کبد، روده‌ی راست و دستگاه گوارش را به میزان 13 درصد افزایش دهد.

محققان دانشگاه Minnesota دلیل این امر را این گونه توضیح می‌دهند: تجزیه‌ی الکل در بدن باعث تولید استالدهید می‌شود که به DNA آسیب می‌رساند و باعث بروز بی‌نظمی‌های کروموزومی می‌شود که می‌تواند به تشکیل سلول‌های سرطان زا منجر شود. اگر می‌خواهید از سرطان در امان باشید بهتر است فکری به حال عادت‌های خود بکنید و مصرف این قبیل نوشیدنی‌ها را کنار بگذارید.

الکل به مغز شما آسیب می‌زند

بدانید و آگاه باشید هر چه الکل بیشتری مصرف کنید مغزتان کوچک و کوچک‌تر می‌شود. به طور طبیعی حجم مغز که یکی از علائم طبیعی پیری است در هر ده سال به میزان 2 درصد کاهش می‌یابد. اما با مصرف الکل این روند، سرعت بیشتری پیدا می‌کند. محققان معتقدند که مصرف الکل به مغز آسیب می‌رساند و حتی مصرف کم آن نیز می‌تواند باعث کاهش حجم مغز شده و حالت زوال عقل و دمانس ایجاد کند.

الکل به استرس‌های شما دامن می‌زند

نتایج پژوهشی که در سال 2011 و در Alcoholism: Clinical & Experimental Research به چاپ رسید نشان می‌دهد که مصرف الکل قبل از یک کار استرس زا باعث کاهش ترشح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) می‌شود. اما با این حال بیشتر محققان معتقدند که مصرف الکل اضطراب و احساس فشار را بیشتر کرده و ایجاد احساس آرامش را به تأخیر می‌اندازد.

نتایج پژوهشی که در سال 2011 در همان مجله به چاپ رسید نشان می‌دهد الکل روی خواب نیز تأثیر منفی می‌گذارد. به عقیده‌ی محققان مصرف حتی یک فنجان از این نوشیدنی خواب راحت را به هم می‌زند و باعث آشفتگی می‌شود.

الکل شما را چاق می‌کند

نتایج پژوهشی که در سال 1995 در American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسید نشان می‌دهد که نوشیدن الکل به همراه غذا باعث زیاده‌روی در مصرف مواد غذایی چرب می‌شود. به عقیده‌ی محققان الکل باعث کند شدن متابولیسم بدن می‌شود و برای همین، نگه داشتن وزن ایده‌آل بسیار دشوار خواهد شد.

الکل شما را به کشتن می‌دهد

در سال 2010 پژوهشی در مجله‌ی پزشکی The Lancet classe l’alcool به چاپ رسید که نشان می‌دهد الکل به اندازه‌ی هروئین و کراک که جزو مخدرهای خطرناک هستند برای سلامتی مضر می‌باشد. به عقیده‌ی محققان اگر بیماری‌هایی که به دلیل مصرف الکل و تصادفات رانندگی بروز می‌کند را حساب کنیم خواهیم دید که مصرف الکل بار سنگین‌تری نسبت به مواد مخدر به هر جامعه‌ای تحمیل می‌کند.

واقعیت این است که برای سرحال و شاد بودن و برای کاهش استرس و غیره راه‌های دیگری غیر از نوشیدن این قبیل نوشیدنی‌های مضر هم وجود دارد. در طول تاریخ اندیشمندان و بزرگان دینی ما همیشه مصرف این قبیل نوشیدنی‌ها را منع کرده‌اند و می‌بینید که امروزه علم نیز همین کار را می‌کند.

برای این که از درون شاد و سرحال و بانشاط باشید مصرف مواد غذایی سالم و مفید مانند میوه و سبزیجات و نوشیدنی‌های سالم را در الویت برنامه‌ی غذایی خود قرار دهید.


1 دیدگاه

  1. Eliyawes

    چطور است که قبل از اینکه مردم خود را نابود کنند چاره ای پیدا شود که همان کیف سیگار و همان فاز الکل را داشته باشد منتها بدون ضرر

نظر خود را بیان کنید