نماز استخاره چگونه است ؟

چگونه نماز استخاره بخوانیم

نماز استخاره چگونه است؟

خواندن نماز استخاره یکی از شرایط ضروری استخاره است. برای اینکه بدانید نماز استخاره چگونه است و چطور باید خوانده شود ادامه مطلب را از دست ندهید.

انسان غالباً در برخی از امور دنیوی سردرگم است. گاهی ممکن است که نتواند چیزی را بپذیرد یا آن را رد کند. یا در انتخاب بین دو چیز دچار سردرگمی شود و نداند کدام یک برای او بهتر است. به همین دلیل است که رسول گرامیمان صلی الله علیه و آله نماز استخاره را به ما آموخت. استخاره استخاره زبان است، طلب خیر در چیزی. در اصطلاح: درخواست انتخاب. یعنی درخواست انحراف خواسته‌ها به آنچه نزد خداوند برگزیده و مناسبتر است.

برای گرفتن استخاره اینجا کلیک کنید

استخاره گرفتن آدابی دارد که یکی از آنها خواندن نماز استخاره است. در ادامه ترتیب خواندن نماز استخاره و دعای استخاره ارائه شده است.

همچنین بخوانید : برای استخاره چه دعایی بخوانیم ؟

نحوه خواندن نماز استخاره

 1. برای نماز وضو بگیرید.
 2. نیت.لازم است قبل از شروع نماز استخاره، نیت داشته باشد.
 3. دو رکعت نماز می خوانید. و سنت این است که در رکعت اول بعد از فاتحه یک سوره «قل أیها الکافرین» و در رکعت دوم بعد از فاتحه یک سوره مثل «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ» بخواند.
 4. در پایان نماز صلوات می آید.
 5. پس از سلام نماز، دستان خود را به تضرع به درگاه خداوند بلند می‌کنید و عظمت و قدرت او را یاد می‌کنید و در دعا تأمل می‌کنید.
 6. در آغاز دعا، خداوند متعال را با دعا حمد و ثنا می کنید. سپس به پیامبر صلی الله علیه و آله دعا می‌کنید.

اللّهُمَّ صَلّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحمَّدٍ كمَا صَلَّيْتَ عَلَى إبراهيم وَعَلَى آلِ إبْرَاهيمَ وَبَارِكْ عَلَى مُحمَّدٍ وعَلَى آلِ مُحمَّدٍ كمَا بَارَكْتَ عَلَى إبْرَاهيمَ وَعَلَى آلِ إبْرَاهيمَ في العالمينَ إنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

 1. دعای استخاره خوانده شود:

اللَّهُمَّ إنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ (در اینجا شما خواسته خود را نام ببرید) خَيْرٌ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاقْدُرْهُ لِي وَيَسِّرْهُ لِي ثُمَّ بَارِكْ لِي فِيهِ..

اللَّهُمَّ وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ (در اینجا شما خواسته خود را نام ببرید) شَرٌّ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاصْرِفْهُ عَنِّي وَاصْرِفْنِي عَنْهُ وَاقْدُرْ لِي الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ ارْضِنِي بِهِ.

 1. و اگر به اینجا رسیدی بگو:

اللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ (در اینجا چیزی را که برای آن در نظر گرفته شده نام می بری) خَيْرٌ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي أَوْ قَالَ عَاجِلِ أَمْرِي وَآجِلِهِ فَاقْدُرْهُ لِي وَيَسِّرْهُ لِي ثُمَّ بَارِكْ لِي فِيهِ.

مثال: خدایا اگر می دانی که سفر من به چنین کشوری یا خرید چنین ماشینی یا ازدواج با دختر فلان پسر یا چیزهای دیگر، بهتر است، مرا در آن برکت ده. دعا تمام می شود.

شما دو بار می گویید، یک بار برای خیر و یک بار برای شر. مانند قسمت اول دعا: وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ (در اینجا چیزی را که برای آن در نظر گرفته شده نام می بری) شَرٌّ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي أَوْ قَالَ عَاجِلِ أَمْرِي وَآجِلِهِ فَاقْدُرْهُ لِي وَيَسِّرْهُ لِي ثُمَّ بَارِكْ لِي فِيهِ.

 1. سپس برای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دعا می‌کنید
 2. و اینک نماز استخاره تمام شد. امر خود را به خدا بسپارید با توکل بر او در طلب خود بجویید و از خیال یا ناراحتی که به شما می‌رسد رها شوید و هیچ توجهی به این امور نداشته باشید.

نحوه خواندن نماز استخاره

همچنین بخوانید : برای چه مواردی باید استخاره کرد؟

مواردی که برای خواندن نماز استخاره باید در نظر داشت

 1. هنگام خواندن نماز استخاره مطمئن باش که خداوند متعال تو را به نیکی‌ها راهنمایی می‌کند و دلت را در هنگام دعا متحد می‌کند و در آن بیندیش و معانی بزرگ آن را درک کن.
 2. اگر در موقعی که نماز حرام است (یعنی اوقات حرام) استخاره داشته باشید، صبر کنید تا نماز حلال شود.
 3. اگر چیزی مانع از خواندن نماز استخاره شد (مانند حیض زن) صبر کنید تا مانع برطرف شود.
 4. اگر دعای نماز استخاره را حفظ نمی‌کنید، آن را از روی کاغذ یا کتاب بخوانید.
 5. به این دعا چیزی اضافه نکنید و چیزی از آن کم نکنید، در حدود متن توقف کنید.

چه وقت مؤمن نیاز به نماز استخاره دارد و راهنمایی می‌خواهد؟

بندگان در مقابل چیزهایی که دنیا به آنها عرضه می‌کند و برای آنها شکل می‌گیرد سرگردان می‌شوند، پس باید به خالق آسمان‌ها و زمین و آفریدگار مردم متوسل شود. وقتى كارى از قبيل خريد ماشين انجام مى‌دهد، يا مى‌خواهد ازدواج كند، يا كارى خاص انجام مى‌دهد، يا مى‌خواهد مسافرت كند، براى آن استخاره بگيرد.

همچنین بخوانید : چگونه استخاره کنیم؟ آداب استخاره با قرآن

شیخ الاسلام ابن تیمیه گوید: از درخواست خالق، و دوستی با خلایق پشیمان نشد و در امر او راسخ بود. و خداوند سبحانه وتعالى می‌فرماید:

( فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ ) (سورة آل عمران: 159)

به مرحمت خدا بود که با خلق مهربان گشتی و اگر تندخو و سخت‌دل بودی مردم از گِرد تو متفرق می‌شدند، پس از (بدیِ) آنان درگذر و برای آنها طلب آمرزش کن و (برای دلجویی آنها) در کارِ (جنگ) با آنها مشورت نما، لیکن آنچه تصمیم گرفتی با توکل به خدا انجام ده، که خدا آنان را که بر او اعتماد کنند دوست دارد.

سخن آخر

برای اینکه مراحل استخاره گرفتن تکمیل شود و جواب استخاره به نظر پروردگار نزدیک باشد باید بدانید که نماز استخاره چگونه است. در این پست از آلامتو به نحوه خواندن نماز استخاره و دعای مخصوص آن پرداختیم. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شود.


نظر خود را بیان کنید