دمای بدن چه تاثیری روی سوخت وساز دارد؟

آیا گرما در کاهش وزن تاثیر دارد؟

human-body

عوامل متفاوت گوناگونی روی سوخت وساز و یا این‌که بدن شما روزانه چند کالری می‌سوزاند، تاثیر دارند. ممکن است شنیده باشید که دمای بدن می‌تواند سوخت وسازتان را کند یا تند کند. این درست است و دمای بیرون هم می‌تواند روی میزان کالری سوزی بدن شما به‌طور روزانه تاثیر بگذارد.

دمای بالای بدن

تحقیقات نشان می‌دهد که دمای بالای بدن، متابولیسم را تسریع می‌نماید. بررسی که در سال 2009 در Transactions of the American Clinical and Climatological Association منتشر شد گزارش می‌دهد، افزایش دمای بدن، به متابولیسم بیشتر مربوط شده و دمای بالای بدن، سوخت وساز را تسریع می‌کند. نویسندگان این گزارش عقیده دارند به ازای هر درجه سیلیسیوس افزایش در دمای بدن، متابولیسم شما 10 تا 13 درصد بیشتر می‌شود، یعنی اگر به‌طور طبیعی 2000 کالری روزانه مصرف کنید، 100 تا 130 کالری در روز بیشتر می‌سوزانید. چون دمای بدن، 50 درصد از مصرف انرژی را به عهده دارد.

دمای پایین بدن

دمای پایین بدن، میزان سوخت وساز را کاهش می‌دهد. در این گزارش آمده است که یک درجه سیلیسیوس افت دما در بدن، متابولیسم را کاهش داده و موجب می‌شود روزانه حدود 100 تا 130 کالری کمتر بسوزانید.

آیا دمای هوای بیرون تاثیر دارد؟

هرچند دمای گرم‌تر بدن باعث افزیاش سوخت وساز می‌شود اما هوای خنک هم می‌تواند متابولیسم را بیشتر کند. طبق مطالعات National Institutes of Health ، مردانی که درمعرض هوای خنک بودند، چربی قهوه‌ای بدن‌شان افزایش یافته و متابولیسم‌شان بیشتر شده بود. تحقیقی که نتایجش در Plos Onoe منتشر شده هم می‌گوید، درمعرض هوای خنک بودن، مصرف انرژی بالاتر است و درمعرض سرما بودن، به اندازه چشمگیری متابولیسم موش‌ها را بیشتر کرده بود.

ورزش چطور؟

ورزش موجب بالا رفتن دمای بدن و افزایش سوخت و ساز حین فعالیت بدنی می‌شود. درواقع، عضله، متابولیسم بالاتری نسبت به چربی بدن دارد، بنابراین هرچقدر با ورزش، عضله بیشتری بسازید، سوخت وسازتان بیشتر خواهد بود، حتی در زمان استراحت. ورزش درهوای گرم، کالری بیشتری نسبت به ورزش در هوای سرد می‌سوزاند چون انرژی بیشتری برای خنک کردن بدن در گرما مصرف می‌کند. استثنایی که وجود دارد این است که اگر تب و لرز شدید داشته باشید، تنها در یک ساعت، 400 کالری مصرف می‌کنید!

همچنین برای مشاهده کالری مورد نیاز روزانه خود به این ابزار مراجعه کنید : سنجش سوخت و ساز پایه


1 دیدگاه

  1. فریماه

    جالب بود مرسی

نظر خود را بیان کنید