رابطه سالم چه رابطه ای است؟

9 نشانه رابطه عاطفی و احساسی سالم

نشانه های رابطه سالم

یکی از نیازهای انسان داشتن یک رابطه عاطفی سالم و ماندگار است. امروزه در دنیای مدرن انسانها به دلیل مشغله‌های بسیار روی بعضی از خواسته‌ها و نیازهایشان سرپوش می‌گذارند. مثلا خیلی از زوج‌ها در جهان به دلیل فشار کاری و اقتصادی تصمیم می‌گیرند که بچه دار نشوند. یعنی به نوعی نیاز درونی شان را سرکوب می‌کنند.

ولی عشق و ارتباط عاطفی چیزی نیست که سرکوب شدنی باشد. یک ارتباط درست علاوه بر ایجاد امنیت عاطفی، سلامت روحی-روانی افراد را نیز تضمین می‌کند، به آنها انگیزه، قدرت تغییر و حرکت بیشتر در زندگی داده و آرامش لازم را برای آنها تامین می‌کند.

اما آیا هر رابطه عاطفی سالم است و باعث آرامش می‌شود؟ از کجا بدانیم که در رابطه درستی قرار داریم؟ در این مطلب به نشانه‌های یک رابطه ماندگار و آرامش بخش می‌پردازیم.

همه ما می‌دانیم هر نوع رابطه مشکلات و بالا و پایین‌های خاص خودش را دارد. رابطه چه کاری چه فامیلی چه عاطفی با فراز و فرود‌هایی روبرو است زیرا هر فرد جدا از تفاوت‌های ژنتیکی، در خانواده و محیطی متفاوت پرورش یافته است. و از سوی دیگر باورها و دنیای درونی او تحت تاثیر عوامل مختلف، متفاوت است. در نتیجه اختلاف نظر امری حتمی است.

نشانه های یک رابطه عاطفی سالم را بشناسید

نشانه‌هایی هست که با کمک آنها می‌توانید رابطه خود را به صورت کلی و از پایه ارزیابی کنید. می‌توانید با این نشانه‌ها که معیار سنجش رابطه عاطفی سالم هستند رابطه خود را بسنجید. اگر این نشانه‌ها در زندگی و رابطه شما هست بدانید در رابطه‌ای ماندگار هستید.

ممکن است مانند هر رابطه ای با مشکل و چالش روبرو شوید ولی جای نگرانی نیست چون از آن عبور خواهید کرد. زیرا اساس رابطه شما صحیح است. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید میزان وجود این معیارهای در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

همچنین بخوانید: ویژگی های یک رابطه ناسالم

  1. عشق اولین نشانه رابطه عاطفی کامل

رابطه عاطفی بدون عشق و محبت بی‌معناست. وقتی در یک رابطه عشق باشد طرفین به راحتی با مشکلات کنار می‌آیند و برای هم تلاش می‌کنند و مسائل را سر و سامان می‌دهند. به نوعی می‌توان گفت عشق کلید مشکل‌گشای رابطه‌های سالم و ماندگار است.

«آزادی بی تعهدی نیست، آزادی توانایی انتخاب و تعهد به آن انتخاب است».


  1. آرامش

همه انسان‌ها در همه دنیا به دنبال آرامش هستند. همه ما سعی می‌کنیم از عواملی که آرامش ما را سلب می‌کنند دوری کنیم. یکی از نشانه‌های یک رابطه عاطفی ماندگار و سالم آرامش در رابطه است. وقتی در کنار کسی هستیم و احساس آرامش خاطر می‌کنیم برای دوام آن تلاش می‌کنیم.


  1. شادی لازمه یک رابطه عاطفی خوب

شادی لازمه تداوم هر رابطه‌ای است و یکی از مهم‌ترین دلایل شکل‌گیری هر رابطه است. آیا از بودن در این رابطه شاد هستید؟ آیا از انجام فعالیت‌های مشترک باهم لذت می‌برید؟ آیا اکنون شادتر هستید یا قبل از رابطه؟ این موضوع را منصفانه ارزیابی کنید.


  1. آزادی در رابطه عاطفی

یکی دیگر از نشانه های مهم رابطه ماندگار احساس آزادی در طرفین است. اگر احساس کنید این رابطه آزادی‌های شخصی شما را سلب کرده است دیگر امیدی به ادامه این رابطه نخواهد بود. اما اگر احساس آزادی عمل و رهایی کنید رابطه شما سالم است.

البته آزادی در رابطه به معنای بی‌تعهدی نیست. به این معنا نیست که طرفین نسبت به هم احساس مسئولیت نکنند؛ بلکه حفظ حریم واقعاَ شخصی یکدیگر است. در واقع این آزادی نتیجه اعتماد حقیقی است که دو نفر به هم دارند. آزادی، احترام به حقی طبیعی است که هر انسان در زندگی خویش دارد. چنانکه یک نویسنده بزرگ می‌گوید: «آزادی بی تعهدی نیست، آزادی توانایی انتخاب و تعهد به آن انتخاب است».


  1. اعتماد

رابطه‌ای که بر پایه اعتماد به یکدیگر نباشد هیچگاه به سرانجام نمی‌رسد. نگرانی‌ها و قضاوت‌های ذهنی ناشی از بی‌اعتمادی در یک رابطه درست به حداقل می‌رسند و در نتیجه رضایت و آرامش بیشتری برای هر دو طرف حاصل می‌شود.


  1. احساس رشد و بهتر شدن

از قدیم گفته‌اند همنشین تو از تو به باشد. نوع افرادی که ما با آن‌ها معاشرت می‌کنیم شخصیت ما را شکل می‌دهند. رابطه‌ای سالم و ماندگار است که دو طرف به رشد و تکامل هم کمک کنند . این رشد ممکن است کاری، شخصیتی یا علمی باشد. وقتی ما احساس کنیم داریم درجا می‌زنیم لازم است رابطه‌ی خود را ارزیابی مجدد کنیم.


  1. کمک و همراهی

اگر هنگام مواجه با مشکلات بتوانیم روی یار زندگی‌مان حساب کنیم یعنی رابطه عاطفی ما سالم و ماندگار است. وقتی طرف مقابل کنار ما نیست و با ما همراهی و هم دردی نمی‌کند، یعنی این رابطه لنگ می‌زند.


  1. صبر و فداکاری

شاید صبر و فداکاری مفاهیم به دلیل رواج خودخواهی در عصر امروز، کمی غیر واقعی و دور از ذهن به نظر برسند. اما در یک رابطه سالم، این صفات حقیقتاَ درون انسان تقویت می‌شود؛ به شکلی که بدون آنها تداوم رابطه به خطر می‌افتد.

وقتی کسی را دوست داریم به خاطر او از خواسته‌های شخصی دست می‌کشیم. برایش از خود گذشتگی می‌کنیم. برایش صبور هستیم و برای رسیدن به خواسته‌های شخصی شتابزده عمل نمی‌کنیم.


  1. احساس خوب درونی و رضایت خاطر

نشانه مهم و اصلی یک رابطه سالم و ماندگار این است که ما احساس خوب درونی داشته باشیم و از بودن در آن رابطه راضی باشیم و نوعی نشاط و سرزندگی به ما دست بدهد.

با این معیارها رابطه عاطفی خود را به طور منصفانه بسنجید و سعی کنید در رابطه عاطفی خود این ۹ نکته را به کار ببندید تا زندگی‌تان سراسر شور و مهر باشد.

همچنین بخوانید: نشانه رابطه سمی

نظر خود را بیان کنید