ویتامین دی vitamin-d

مدیرگروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره نیاز افراد به ویتامین D گفت: نیاز ما به ویتامین D به سن، وزن، درصد چربی بدن، رنگ پوست، فصل، عرض جغرافیایی، استفاده از محافظ در مقابل نور خورشید و سلامت کلی بدن بستگی دارد.

محمدرضا پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ویتامین D گفت: ویتامین D یکی از ویتامین‌های ضروری بدن است که برای جذب کلسیم، رشد استخوان‌ها، کنترل رشد سلولی، عملکرد صحیح عصبی عضلانی، کارکرد بهتر و موثرتر سیستم ایمنی بدن و رفع التهابات بدن مصرف آن ضروری است.

وی افزود: کمبود ویتامین D منجر به پوکی استخوان، خراب شدن دندان‌ها، تغییر در شکل رشد استخوان‌ها می‌شود.

مدیرگروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: نقصان بیشتر ویتامین D می‌تواند منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن، افزایش ریسک ابتلا به سرطان، رشد کم موها، نرمی و ضعف عمومی استخوان‌ها و عضلات شود.

وی افزود: سطح بالای این ویتامین می‌تواند منجر به جذب مقدار زیاد کلسیم توسط بدن شود که منجر به بالا رفتن خطر حمله قلبی و سنگ کلیه خواهد شد.

پارسایی اظهار کرد: ویتامین D معمولا در روغن ماهی‌های پر چرب و در مقیاس کمتر در جگر گوساله، پنیر، زرده تخم مرغ و بعضی از انواع قارچ‌ها یافت می‌شود.

وی افزود: قرار گرفتن بدن در برابر آفتاب سبب می‌شود که این ویتامین به صورت طبیعی توسط بدن ساخته شود و بیماران می‌توانند در صورت لزوم از مکمل‌های کلسیم و ویتامین D نیز استفاده کنند.

مدیرگروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: نیاز ما به ویتامین D به سن، وزن، درصد چربی بدن، رنگ پوست، فصل، عرض جغرافیایی، استفاده از محافظ در مقابل نور خورشید و سلامت کلی بدن بستگی دارد.

این مسئول یادآور شد: به عنوان یک قانون کلی افراد مسن، تنومند، چاق، آنهایی که پوست تیره دارند و آنهایی که در نقاطی از زمین زندگی می‌کنند که زمستان در آنجا طولانی‌تر است یا بیماری زمینه‌ای خاصی دارند به میزان بیشتری ویتامین D نیازمندند.

وی افزود: برای آن که بتوانید میزان ویتامین D کافی دریافت کنید، ساده‌ترین راه این است که به مقدار کافی زیر نور خورشید قرار بگیرید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید