چگونه مدل موی مناسبی انتخاب کنیم؟

چطور مدل موی مناسب با فرم صورت مان انتخاب کنیم؟ مدل موی مناسب فرم های مختلف صورت؛

مدل صورت من چگونه است

فرم صورت من چطور است؟

حالا چطور می‌توانید فرم صورت تان را مشخص کنید؟ ساده است. اول، یک متر دور صورت خود بگیرید. سپس، اندازه‌گیری‌های زیر را انجام دهید، و در هر مرحله یادداشت کنید:

 • پیشانی: صورت خود از بالای یک ابرو تا بالای قوس بعدی اندازه بگیرید.
 • استخوان‌های گونه: استخوان‌های گونه‌ی خود را از تیزترین نقطه‌ی زیر گوشه‌ی بیرونی هر چشم شروع کرده و تا همان نقطه در طرف دیگر اندازه بگیرید.
 • خط فک: از نوک چانه تا زیر گوش، تا جایی که گوشه‌ی فک به سمت بالا می‌رود، اندازه بگیرید.
 • طول صورت: از مرکز خط رویش مو تا نوک چانه را اندازه بگیرید.

وقتی این اندازه‌گیری‌ها انجام شد، ببینید کدام یک از چهار عدد بزرگتر است و فرم های زیر را مقایسه کنید تا متوجه شوید کدام یک بهتر صورت شما را توصیف می‌کند:

 • بیضی: طول صورت بیشتر از عرض استخوان‌های گونه، و پیشانی بزرگ تر از خط فک است. گوشه‌ی فک بیشتر گرد است تا تیز.
 • مربع: تمام اندازه‌ها نسبتا برابرند. گوشه‌ی آرواره بیشتر از این که گرد باشد تیز است.
 • مستطیل: طول صورت بزرگ ترین اندازه است. پیشانی، استخوان گونه و خط فک اندازه‌ی مشابه دارند.
 • گرد: استخوان‌های گونه و طول صورت اندازه‌ی مشابه دارند. آنها بزرگ تر از پیشانی و خط فک هستند که آنها هم اندازه‌های مشابه دارند. گوشه‌ی فک ملایم است و زیاد مشخص نیست.
 • الماسی: طول صورت بزرگ ترین اندازه است. سپس به صورت نزولی: استخوان‌های گونه، پیشانی و کوچک ترین آنها خط فک است. چانه نوک تیز است.
 • قلبی: اندازه‌ی پیشانی بزرگ تر از استخو‌ان‌های گونه و خط فک است. چانه نوک تیز است.
 • مثلثی: اندازه‌ی خط فک بزرگ تر از استخوان‌های گونه است که آن هم از پیشانی بزرگ تر است.

حالا که فرم صورت خود را پیدا کردید، از توصیه‌های بهترین آرایشگران لندن که ما دستچین کرده‌ایم، برای انتخاب مدل مو استفاده کنید.

همچنین بخوانید: مدل مو مردانه برای سرهای کم مو

مدل موی مناسب فرم صورت بیضی

به عنوان بهترین فرم صورت برای زنان شناخته می‌شود، در حالی که مناسب‌ترین فرم برای مردان نیست، هرچند بوم خوبی برای آزمایش کردن است. یک صورت بیضی شکل، متقارن و متناسب با هر مدل مویی جور در ‌می‌آید. پس شما مرد خوش شانسی هستید. برای شما انتخاب های زیادی وجود دارد.

به علاوه، چند مورد جزئی هست که مطمئن شوید از شکل بیضی صورت تان به بهترین شکل استفاده کرده‌اید. استلیوس نیکولائو، استاد آرایشگری Aveda می‌گوید: “نکته در مورد صورت بیضی این است که موها پیشانی را بپوشاند تا کمی حجم و زاویه در بالا ایجاد شود. بهترین مدل، یک مدل کلاسیک کوتاه است: کناره‌ها کوتاه و در بالا کمی بلندتر که به یک طرف ریخته شده باشد.”

ممکن است بخواهید از چتری جلوی مو پرهیز کنید. آرایشگر ستاره‌ها، جمی استیونس می‌گوید: “سنگینی زیاد روی پیشانی ظاهر را ملایم‌تر کرده و گردی صورت را افزایش می‌دهد.”

از نظر آدام برادی، کارشناس مد سایت Ruffians: “موهای صورت تان را بزنید. در این حالت نیازی ندارید فرورفتگی‌های نامناسب را بپوشانید، پس به راحتی می‌توانید اصلاح کنید.”


مدل موی مناسب فرم صورت مربعی

صورت مربعی، با خط فک مشخص و زاویه‌دار، حتی تناسب ها و ظاهر مخروطی آن برای مردان ایده‌آل است.

مانند فرم بیضی، پایه‌ی خوبی برای بیشتر مدل ها است و به اندازه‌ی کافی با مدل های خیلی بلند و خیلی کوتاه تطبیق‌پذیر است. از مدل کاملا کوتاه (buzz cut) تا مدل فرانسوی (French crop) و کوئیف (quiff). تنها به خاطر داشته باشید اگر موها را کوتاه‌تر کنید، بیشتر خشک و جدی به نظر می‌رسید. آن طوری خیلی به شما نمی‌آید.

استیونس می‌گوید: “مدل های مرتب و کلاسیک صورت های مربعی را تکمیل می‌کنند. مدل محو، فرق کج و لایه‌ای کوتاه را در نظر بگیرید. یک ته‌ریش کم به خط فک شما برجستگی بیشتری می‌دهد و بافت ملایمی به صورت اضافه می‌کند بدون این که خط آن را محو کند.”


مدل موی مناسب فرم صورت مستطیلی

صورت مستطیلی، بلندترین شکل صورت و چیزی بین بیضی و مربعی است اما نیاز به مدلی دارد که با مهارت انتخاب شده باشد تا صورت را بلندتر از اندازه‌ی خود نشان ندهد.

نیکولائو می‌گوید: “چون صورت مستطیلی کشیده به نظر می‌رسد، مهم است که اگر موهای بالای سر بلند است، کناره‌ها را خیلی کوتاه نکنید. در این صورت بر کشیدگی صورت خود تاکید کرده‌اید. یک مدل متناسب را امتحان کنید که کناره‌ها را خیلی کوتاه نکرده و روی سر را بلند نگه دارد.”

جمی استیونس مدلی پیشنهاد می‌‌کند که در آن به موها اجازه دهد به کناره‌ها یا روی پیشانی بیفتند تا عرض بیشتری به صورت داده و صورت تان را باریک تر از حد نشان ندهد.

در پایان، آدام می‌گوید: “هرگز ریش نگذارید. یک ریش پر تنها صورت را کشیده‌تر می‌کند، پس به جای آن ریش خود در اندازه‌ای در حد ته ریش و ریش کوتاه نگه دارید تا فرورفتگی‌ها را پر کند.”


مدل موی مناسب فرم صورت گرد

برای صورت گرد، با چانه‌ی گرد و بدون خطوط یا زاویه‌های مشخص، مدل هایی مناسب است که آن را مشخص‌تر کند.

جمی استیونس می‌گوید: “اگر صورت گرد دارید، باید آن را مربعی کنید. از آنجا که صورت های گرد، زاویه‌های طبیعی کمی دارند، باید با موهایتان این ساختار را به وجود آورید. یک مدل که موهای بالای سر بلندند و کناره‌ها کوتاه ترند، مثل موهای پف‌دار یا بالای سر مسطح و نیز چتری روی پیشانی کمی ساختار به موهایتان می‌دهند.”

آدام برادی می‌گوید: “گوشه‌های مربعی در قسمت های عقب رفته‌ی موها لبه‌های صاف را شکل می‌دهند. یک ریش مربعی هم به باریک کردن چانه کمک می‌کند و به فک ها شکل مخروطی می‌دهد.”


مدل موی مناسب فرم صورت الماسی

صورت الماسی با چانه و پیشانی باریک و گونه‌های عریض یکی از گونه‌های نادر صورت است. به همین دلیل، نکاتی لازم است تا ظاهرتان مانند اسم صورت تان باشد.

جمی استیونس می‌گوید: “مدل موهایی که به پیشانی و چانه عرض می‌دهند بهترین انتخاب برای شما هستند. چتری بافت مناسبی به پیشانی شما می‌دهد، در حالی که مدل های بلندتر که می‌توانند پشت گوش بروند برای تاکید بر ساختار استخوانی صورت الماسی عالی هستند.”

در هر حال، کناره‌ها را خیلی کوتاه نکنید. -به دلیل عرض استخوان‌های گونه- مدل موهای خیلی کوتاه در کناره‌ها فقط گوش های شما را بزرگ تر نشان می‌دهد.

خطوط و لایه‌های ملایم برای این فرم صورت مناسب است و زاویه‌های طبیعی آن را تعدیل می‌کند. سعی کنید، یک فرق کم یا زیاد به طرفین داشته باشید و اگر می‌خواهید سایز بیشتری به چانه‌ی باریک خود بدهید، یک زاویه شبیه به ساعت 5 درست کنید.


مدل موی مناسب فرم صورت قلبی

صورت قلبی شکل (فرم نسبتا نادر)، با شقیقه‌ها و خط رویش عریض که به تدریج به سمت چانه باریک می‌شود، با چند مدل محدود که تناسب بهتری به آنها می‌دهد، تعدیل می‌شود.

استیونس می‌گوید: “از مدل های خیلی باریک بپرهیزید چون بر باریکی چانه و عرض پیشانی تاکید می‌کنند. یک فرق کج متوسط، مطمئن‌ترین مدل است.” مدل های با اندازه‌ی متوسط یا بلندتر که نسبتا باریک و سبک هستند فرم تیز پیشانی صورت قلبی را متعادل می‌کنند.

موی صورت هم در این مورد نکته‌ای کلیدی است که حجم بیشتری به چانه‌ و خط آرواره‌ی باریک آنها می‌دهد. برادی می‌گوید: “مانند مدل الماسی، ریش به صورت قلبی کمک می‌کند تا بخش باریک پایینی صورت را پرتر کند.”

همچنین بخوانید: شخصیت شناسی از روی مدل مو

مدل موی مناسب فرم صورت مثلثی

به دلیل پیشانی باریک و آرواره‌ی پهن، نیازهای صورت مثلثی برعکس صورت قلبی است.

جمیاستیونس می‌گوید: “مدل پرحجم بهترین مدل برای این صورت ها است. موهای بلندتر، تا بینی با کناره‌های پر عمق بیشتری به آنها می‌دهد.”

در مورد ریش، با کمی ته ریش خوب به نظر می‌رسید. اما واقعا، به دلیل برجستگی آرواره‌ها در این مورد، بهتر است ریش ها کاملا اصلاح شوند.


سخن پایانی

البته، مهم تر از در نظر گرفتن توصیه‌های این مقاله، مشورت با آرایشگرتان است. دفعه‌ی بعد که می‌خواهید موهایتان را کوتاه کنید، بگذارید فرم صورت تان را پیدا کند و ببیند کدام مدل بیشتر به شما می‌آید؟!


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید