در قرار اول چگونه باشیم؟

وقتی اولین بار کسی را ملاقات می‌کنید؛

در قرار اول چگونه باشیم

برای آنهایی که میخواهند برای اولین بار کسی را ببینند ممکن است سوالاتی وجود داشته باشد که در این مقاله قصد داریم به آنها بپردازیم:

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ تنها چند ثانیه طول می‌کشد فردی که شما را برای اولین بار ملاقات می‌کند، ارزیابی‌تان کند. در این زمان کوتاه، ارزیابی آن شخص از شما براساس ظاهرتان، رفتارتان، نحوه پوششتان و زبان بدنتان انجام می‌گیرد.

از آنجا که تغییر دادن این برداشت‌های اولیه بسیار دشوار است، مهم است که بدانید چگونه می‌توانید در روابط اجتماعی‌تان یک برداشت اولیه مثبت و خوب ایجاد کنید.

همچنین بخوانید: سوالات مهم در قرار اول

سر وقت در هر دیداری حضور پیدا کنید.

شخصی که شما را برای بار اول ملاقات می‌کند به توجیه خوب برای تأخیر علاقه ندارد. برای تأخیر نکردن به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که چند دقیقه زودتر به قرار ملاقات برسید. تأخیرهای احتمالی به علت ترافیک را در نظر داشته باشید. به یاد داشته باشید که زودتر رسیدن بهتر از دیر رسیدن است. این نخستین گام در شکل‌گیری یک برداشت اولیه خوب است.


خودتان باشید. راحت باشید.

اگر شما احساس ناراحتی کنید، باعث ناراحتی شخص مقابل نیز می‌شوید و بدین ترتیب، یک برداشت غلط اولیه از شما در ذهن طرف مقابلتان شکل می‌گیرد. اگر شما خونسرد و با اعتماد به نفس باشید، شخص مقابل نیز احساس راحتی بیشتری خواهد کرد و به احتمال زیاد، از شما برداشت مثبت خواهد داشت.


ظاهر مرتب و مناسبی داشته باشید.

شخصی که شما را برای اولین دفعه می‌بیند احتمالاً شما را نمی‌شناسد و ظاهرتان نخستین سرنخی است که او دارد.

البته این گفته بدین معنا نیست که برای ایجاد یک برداشت مثبت نیاز است تا مثل یک مدل یا مانکن به شما نگاه شود. نکته مهم برای شکل‌گیری برداشت مثبت، ارائه خودتان به صورتی شایسته و مطلوب است.

این ظاهر شایسته و مناسب می‌تواند ارزشی معادل هزار واژه را داشته باشد.


لبخند را فراموش نکنید.

هیچ چیزی مانند یک لبخند نمی‌تواند برداشت اولیه مثبت ایجاد کند. لبخند می‌تواند شما و طرف مقابلتان را آسوده‌خاطر کند. البته نباید در این کار زیاده‌روی کنید، زیرا به نظر خواهد رسید که شما آدم سبکی هستید.


گشوده و با اعتماد به نفس رفتار کنید.

در اولین دیدار و در شکل‌گیری برداشت اولیه، زبان بدن بسیار بارزتر از واژه‌هاست. از زبان بدن خود برای نشان دادن اعتماد به نفس استفاده کنید.

لبخند، تماس چشمی یا گرم فشردن دست‌های طرف مقابل به شما کمک می‌کند اعتماد به نفستان را نشان دهید و بدین ترتیب، هم خود و هم طرف مقابل احساس راحتی بیشتری کنید.

تقریباً هر کسی در ملاقات اول خود با فرد دیگر مقداری عصبی خواهد بود که این می‌تواند منجر به نشان دادن عادت‌های عصبی یا عرق کردن دست‌ها شود. با آگاهی از عادت‌های عصبی خود، ‌می‌توانید آنها را کنترل کنید، ‌اعتماد به نفس خود را بازیابید و به شخص مقابل نیز کمک کنید تا احساس خوبی داشته باشد.


مثبت‌اندیش باشید.

نگرش شما در هر کاری که انجام می‌دهید مشخص می‌شود. در هر کاری یک نگرش مثبت داشته باشید،‌حتی در مواجهه با انتقاد یا در زمانی که عصبانی هستید. تلاش کنید تا از دیدار خود بهره کافی ببرید و رفتاری فعالانه داشته باشید.


مؤدب و بامحبت باشید.

داشتن رفتارهای مؤدبانه و بامحبت به ایجاد یک برداشت مثبت اولیه کمک می‌کند. در حقیقت، فقدان این نوع رفتار می‌تواند شانس شما را برای تأثیر مثبت بر فرد مقابل بسیار کاهش دهد.

برای مثال، ‌می‌توان به خاموش کردن تلفن همراه هنگام دیدار خود با فرد دیگر اشاره کرد که باعث توجه صد درصد شما به آن دیدار می‌شود.

در پایان، باز هم باید به این نکته اشاره شود که برای ایجاد برداشت مثبت اولیه زمان بسیار کوتاهی دارید و مشکل می‌توانید آن را تغییر دهید.


نظر خود را بیان کنید