squats

تمرین اسکات، قدرت و استقامت پاهای شما را زیاد کرده و چربی‌های شما را می‌سوزاند! دقیقاً مانند بقیه‌ی تمرینات مقاومتی، فشار تمرین اسکات نیز قدرت استخوان‌هایتان را زیاد کرده و هیچ تأثیر منفی بر رشد شما نخواهد داشت.

فشار تمرین اسکات بهمراه تکنیک صحیح می‌تواند سرعت، ارتفاع پرش و در کل توانایی‌های ورزشی شما را بیشتر کند. با اینحال پیشنهاد همیشگی ما این است که قبل از شروع هر روتین ورزشی، با پزشکتان مشورت نمایید.

ساختار استخوان‌ها

درست است که تمرین اسکات بر مفاصل شما فشار وارد می‌کنند، اما در درجه‌ی اول همین فشار در طبیعت نیز بر آن‌ها هست. بنابراین اسکلت بدن شما تحمل این فشار را دارد.

انتهای استخوان‌های بلند بدن شما، چیزی بنام صفحه‌ی رشد وجود دارد. هنگامی که آن صفحه‌ها آسیب ببیند، به مقدار کمی احتمال می‌رود که آن استخوان خاص، رشدش دستخوش تغییر شود. اما چنین اتفاقی به ندرت و آن هم تحت فشارهای شدید رخ می‌دهد.

تراکم استخوان

تمرین اسکات، عضلات، قدرت و حتی تراکم استخوان شما را بهبود می‌بخشد. مگر در شرایطی که آسیب ببینید، تمرینات مقاومتی اسکلت بدنی شما را تقویت می‌کنند، نه تضعیف. مخصوصاً دختران نوجوانی که با وزنه تمرین می‌کنند، بدون اینکه دچار آسیب یا هرگونه مشکل پزشکی شوند، بر تراکم استخوانشان افزوده خواهد شد.

افزایش تراکم استخوان هم چیزی نیست که جلوی رشد شما را بگیرد، بلکه از آسیب‌های استخوانی و پوکی استخوان در آینده پیشگیری خواهد کرد.

فشردگی ستون فقرات

قرار گرفتن هالتر بر روی شانه هنگام تمرین اسکات، باعث خواهد شد تا در ستون فقرات شما کمی فشردگی بوجود بیاید. خوشبختانه ستون فقرات شما می‌تواند به مراتب فشار زیادی را تحمل کند، پس مادامی که استیل بدنی صحیحی داشته باشید، احتمال آسیب دیدنتان حداقل است.

تمرین اسکات در طولانی مدت هم، ستون فقرات شما را در معرض خطری قرار نخواهد داد. اخیراً تحقیقی که در مجله‌ی بین‌المللی پزشکی ورزشی به چاپ رسیده است، ستون فقرات رکورد دار تمرین اسکات را مورد بررسی قرار داده است. نه تنها هیچ آسیبی گزارش نشده، بلکه بالاترین تراکم استخوان ثبت شده در تاریخ را نشان داده است!

مزایای اسکات

تمرین اسکات علاوه بر تقویت اسکلت بدن شما، توانایی‌های ورزشی شما را نیز بهتر می‌کند. طبق مقاله‌ای که در مجله‌ پزشکی ورزشی بریتانیا چاپ شده است، بین توانایی شما در تمرین اسکات، پرش عمودی و سرعت دویدن شما، رابطه‌ی مستقیمی وجود دارد.

پاهای قدرتمندی که از طریق اسکات بدست می‌آیند، شما را سلامت و فرز نگاه خواهد داشت. برای اینکه ایمنی‌تان را هم تأمین کنید، هیچگاه این تمرین را بدون تمرکز انجام ندهید.

به اعتقاد دانشگاه پزشکی ورزشی آمریکا، داشتن عضلات بالاتنه‌ی قوی برای محافظت از ستون فقرات در طول تمرین اسکات، ضروری است. برای اینکه خطر این حرکت تمرینی را به حداقل برسانید، وزن بیش از اندازه بلند نکنید، و مطمئن شوید که با پاها و باسن خود حرکت را کنترل می‌کنید، نه با کمرتان.


نظر خود را بیان کنید