نوشابه زیرو یا رژیمی؟

تفاوت بین نوشابه رژیمی و نوشابه زیرو و نوشابه بدون قند چیست؟

diet-coke-and-coke-zero

شرکت کوکا کولا در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که این شرکت قصد دارد  تولید نوشابه زیرو را متوقف کرده و آن را با نوشابه بدون قند (zero sugar) جایگزین کند و معتقد بود که نوشابه جدید طعمی کاملا شبیه به نوشابه زیرو خواهد داشت.

البته که انتشار این خبر بیشتر شبیه به یک حرکت بازاریابی بود تا تولید یک محصول جدید واقعی، اما ما را بر آن داشت تا بیشتر بررسی کنیم و ببینیم بین این سه، یعنی نوشابه رژیمی، نوشابه زیرو و نوشابه بدون شکر چه تفاوت هایی وجود دارد. در این مطلب از آلامتو به معرفی تفاوت های این سه نوع نوشابه می پردازیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

در وحله اول، اگر به مواد تشکیل دهنده بین این سه مورد نگاه کنید، در واقع تفاوت چندانی نمی بینید و در حقیقت، نوشابه زیرو و نوشابه بدون شکر دقیقاً لیست مواد تشکیل دهنده یکسانی دارند.

بیایید نگاهی به لیست مواد تشکیل دهنده این سه نوشابه بیندازیم:

مواد تشکیل دهنده نوشابه رژیمی

آب گازدار، رنگ کارامل، آسپارتام، فسفریک اسید، پتاسیم بنزوات، طعم دهنده های طبیعی، اسید سیتریک، کافئین.

مواد تشکیل دهنده نوشابه زیرو

آب گازدار، رنگ کارامل، فسفریک اسید، آسپارتام، پتاسیم بنزوات، طعم دهنده های طبیعی، پتاسیم سیترات، اسسولفام پتاسیم، کافئین.

مواد تشکیل دهنده نوشابه بدون شکر

آب گازدار، رنگ کارامل، فسفریک اسید، آسپارتام، پتاسیم بنزوات، طعم دهنده های طبیعی، پتاسیم سیترات، اسسولفام پتاسیم، کافئین.


همانطور که مشاهده می کنید، نوشابه رژیمی فاقد دو ماده پتاسیم سیترات و اسسولفام پتاسیم است. اسسولفام پتاسیم یک جایگزین شکر بدون کالری است و پتاسیم سیترات یک افزودنی رایج در نوشیدنی ها است.

حالا این سوال پپیش می آید که چگونه این مواد از نظر تغذیه ای آنها را از هم متمایز می کنند؟ در واقع به هیچ صورت!

بسیار خوب، پس از مقایسه مواد تشکیل دهنده، حالا به سراغ مقایسه ارزش غذایی هر کدام می رویم:

اطلاعات تغذیه ای نوشابه رژیمی:

0 کالری، 0 گرم چربی، 40 میلی گرم سدیم، 0 گرم کربوهیدرات کل، 0 گرم پروتئین

اطلاعات تغذیه ای نوشابه زیرو:

0 کالری، 0 گرم چربی، 40 میلی گرم سدیم، 0 گرم کربوهیدرات کل، 0 گرم پروتئین

اطلاعات تغذیه ای نوشابه بدون قند:

0 کالری، 0 گرم چربی، 40 میلی گرم سدیم، 0 گرم کربوهیدرات کل، 0 گرم پروتئین

در کمال تعجب مشخصات تغذیه ای هر سه، کاملا شبیه به هم است!


و اما تفاوت طعم بین نوشیدنی ها چطور است؟

جالب است بدانید که در آزمایشی که در سال 2012 بین نوشابه رژیمی و نوشابه زیرو انجام گرفت، فقط 54 درصد از کسانی که همیشه مصرف کننده این محصولات هستند، قادر به تمایز طعم این دو از یکدیگر بودند. اکنون نیز نوشابه بدون قند ادعا می کند که طعم آن دقیقاً مانند نوشابه زیرو است، اما این ادعا هنوز تایید نشده است.


و اما سخن پایانی…

همانطور که در قسمت ترکیبات محصول دیدید حتی نوشابه بدون قند نیز دارای ترکیبات مشابه با دو نوع دیگر بود، پس با گفتن اینکه “من نوشابه رژیمی می خورم” یا “من نوشابه بدون قند می خورم” خودتان را توجیه نکنید. در حالیکه نوشابه پرمصرف ترین نوشیدنی دربین مردم اعلام شده، همه ما بارها و بارها در مورد مضرات و آسیب هایی که می تواند به بدن وارد کند، خوانده و شنیده ایم. آیا هنوز وقت آن نرسیده که نوشیدن این نوشیدنی های پرضرر را محدودتر کنیم؟


2 دیدگاه

  1. دیابت

    نوشابه رژیمی اصلا برای کاهش یا ثابت موندن وزن نیست بلکه برای استفاده افراد دیابتی هست. تفاوتش هم با نوشابه های معمولی در نوع قندشون هست که قند نوشابه رژیمی جذب بدن نمیشه و قند خون رو مثل نوشابه معمولی بالا نمیبره و افراد دیابتی بتونن نوشابه بخورن همین.اون چاق کنندگی و پوکی استخوان هارو هم داره. فرقشون فقد توی قندشونه

  2. علی

    مرسی از مطلب شما. بنده به شخصه عاشق نوشابه هستم و چون در حال رژیم هستم فقط نوشابه زیرو استفاده می کنم.
    به نظرم زیرو از مکس طعم و مزه بهتری داره

نظر خود را بیان کنید