تاثیر موسیقی بر شدت و مدت ورزش

آیا موسیقی می‌تواند کمک کند وزنه بیشتری بلند کنید؟

آهنگ WORKOUT-WITH-MUSIC

گوش دادن به آهنگ هنگام انجام ورزش تقریبا امری رایج است و اکثر ورزشکاران از این ترفند استفاده می‌کنند! آیا واقعا گوش دادن به موسیقی هنگام ورزش تغییری ایجاد می‌کند؟

پلی لیست آهنگ‌هایتان را عاقلانه انتخاب کنید! چیزی که به آن گوش می‌دهید، ممکن است در واقع تمرین بعدی شما را بهبود ببخشد یا خراب کند!

آیا تا بحال اتفاق افتاده که در وسط یک پرس سینه‌ی سنگین، در حالیکه هدفون در گوش دارید، آهنگ تند و شادتان تمام شود و بجایش آهنگی آرام و عاشقانه پخش شود؟ اگر اینطور است، پس حتما می‌دانید که موسیقی می‌تواند تا حدی بر عملکرد شما در باشگاه تاثیر بگذارد. آن لیفت سنگین که شما با ذوق شروع کرده بودید، بدون آهنگهای مناسب می‌تواند به یک جدال مرگ و زندگی تبدیل شود!

اما دقیقا چه آهنگهایی مناسب بلند کردن وزنه هستند؟ همه‌ی ما علایقی داریم و افراد مختلف از آهنگهای متفاوتی انگیزه می‌گیرند. مانند راک، پاپ، هیپ‌هاپ یا متال. اما شاید علم بتواند در این باره نظری دهد.

گرگ چرتورک، متخصص فیزیولوژی ورزشی می‌گوید: محققان در دانشگاه برونل لندن دریافته اند که آهنگ‌های تندتر و موسیقی با شدت بیشتر قبل از تمرین، بر ساختارهای مغزی خاصی تاثیر می‌گذارد که ممکن است ادراک بصری، و توجه و کنترل بر حرکات ورزشکار در طول عملکرد ورزشی‌اش را افزایش دهد. به عبارت دیگر، دوره‌های کوتاه از موسیقی تند و با شدت بالا ممکن است به زمان‌هایی که به واکنش سریعتر احتیاج دارید، کمکتان کند.

همچنین بخوانید: فواید موسیقی

زمان واکنش سریعتر با هیجان بالاتر سیستم عصبی مرکزی و بکارگیری واحد محرکه بیشتر، مرتبط است. هر دوی آنها می‌توانند در هنگام حرکت دادن وزنه‌ی سنگین، مفید باشند.

چرتورک خاطر نشان می‌کند که یافته‌ی دوم، و شاید یافته‌ی مهم‌تر، که به تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد که بازیکنان تنیس هنگامیکه به آهنگ‌هایی با یک پیام عاطفی گوش دادند، در مقایسه با یک موسیقی با تمپوی سریع که محرک عاطفی چندانی نداشت، زمانهای واکنش سریعتری در میدان ثبت کردند!

بنابراین آهنگ‌هایی با پیام‌های عاطفی قوی، مثلا آهنگ‌های انگیزشی که شما را دعوت به قوی ماندن، یا هرگز تسلیم نشدن می‌کنند، می‌توانند قدرت فیزیکی و روحی ورزشکار را در هنگامیکه شرایط سخت می‌شود، افزایش دهند. این مساله بطور کامل، قابل تعمیم به هر موقعیت ورزشی دیگری نیز می‌شود، اگرچه آن مقاله صرفا در مورد بازیکنان تنیس بود.

پس انتخابتان را انجام دهید. موسیقی تندتر و شدیدتر ممکن است کمک کند که عضلات بیشتری را بکار بگیرید. و این یعنی، در هر تمرین می‌توانید وزن بیشتری را بلند کنید! موسیقی انگیزشی‌تر هم، می‌تواند اثر مشابهی داشته باشد.


نظر خود را بیان کنید