شاهکارهای معماری جهان برای گردشگری

با ۳ نمونه از شاهکارهای معماری جهان آشنا شوید؛

grey-london

دیدن بناهای شیک ، مدرن و شگفت انگیز ذهن هر کسی را درگیر میکند و یک منظره عالی خواهد بود برای گردشگری پس با ما همراه باشید تا 3 مورد از این بناهای شگفت انگیز را معرفی کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ در دنیای امروز ساخت و سازهای عظیمی بطور روزانه در اقصی نقاط جهان انجام می شود که با کمی تأمل می توان به شگفتی های نهفته در آنها پی برد. پشت این شاهکارهای معماری افکار و عقاید بسیاری قرار دارد که سبب تبدیل شدن آنها به مکان هایی برای جذب حداکثری گردشگران می گردد. با هم ۳ مورد از این شاهکارها را بررسی خواهیم کرد.

تالار شهر لندن

تالار شهر یا (city hall) مکانی است برای کلیه امور اجتماعی شهر. این تالار در درجه نخست فضای استقرار انجمن ها و شوراهای شهر و سپس مرکزی برای گردهم آیی های عمومی و ارتباط و تعامل میان مردم در عرصه مسائل شهری است. نقش این فضا در دنیا گرد‌هم‌آوری شهروندان و ترغیب آنها برای مشارکت در امور شهری است. تالار شهر متعلق به همه مردم شهر است و نماد معمارانه‌ای از دموکراسی است.

این طرح در جنوب رود تایمز واقع شده است. نورمن فاستر به همراه تیمی گسترده از مهندسین، سازه ی تخم مرغی شکلی طراحی کرد که شهرداری و شورای شهر لندن را در خود جای داده اند. ساخت این پروژه از سال ۲۰۰۰ شروع شد و تا سال ۲۰۰۲ ادامه یافت. از زمان شروع این پروژه آشکار بود که تیم طراحی و ساکنان آتی آن بر آنند تا ساختمانی پدید آورند که مثالی برای یک ساختمان با مصرف پایین انرژی باشد. مصرف انرژی در این بنا تا ۷۵ درصد نسبت به ساختمان های مشابه کمتر است.
پوسته شفاف و شیشه ای ساختمان نماد شفافیت دولت است. مردم می توانند در داخل ساختمان حرکت کنند از قسمت های تفریحی آن استفاده کنند در رمپ ۵۰۰ متری آن حرکت کنند و نمایندگان خود را در حال کار ببینند.ضمناً مایل بودن نمای سازه به سمت جنوب درحالی که بعضی از طبقات انگار از روی هم لغزیده و جابجا شده اند در این کاهش سطح برخورد با اشعه خورشید موثر است.در بخش دوم توافق با کارفرمای دولتی، فاستر محافظه کاری سنتی ارگان های دولتی و سیاستمداران انگلیسی را به چالش طلبید و با طراحی یک رمپ معلق که از طبقه هشتم و از گنبد تخم مرغی عظیم ساختمان به پائین لغزیده و دسترسی راحت و آسان مراجعان به اعضای شورای شهر مستقر در طبقه هشتم را تسهیل می کند. در سالن زیبای جلسات، چشم انداز شمالی از ورای شیشه هایی مخصوص با مقطع سفید و آبی رنگ (مقطع شیشه های معمولی سبزرنگ است) نوری زلال، طبیعی و ملایم، درست مثل نقاشی های ورمیر را به درون تالار پاشیده است.

آسمانخراش استیلی نیویورک

برج «گری» نیویورک بلندترین آسمانخراش مسکونی در قاره آمریکا است. آسمان خراش مسکونی جدید نیویورک که با ارتفاع ۲۶۴ متر بلندترین برج مسکونی در قاره آمریکا بشمار میرود، سبک و جلوه تازه ای به جنوب «منهتن» مرکز شهر نیویورک بخشیده است.آسمان خراش مسکونی فرانک گری، که توسط فرانک اُوِن گری، یکی از برجسته ترین معماران معاصر طراحی شده، چشم انداز تازه و نماد چشمگیری در جنوب «منهتن» مرکز شهر نیویورک ایجاد کرده است.

آسمان خراش مسکونی ۷۶ طبقه «گری» با ارتفاع ۲۶۴ متر، بعنوان بلندترین برج مسکونی، و در عین حال یکی از گرانترین آپارتمانهای مسکونی در قاره آمریکا، بشمار میرود. کلیفورد فین، بازاریاب ساختمان میگوید کرایه آپارتمانهای طبقه آخر این ساختمان ماهانه بالغ بر ۶۵ هزار دلار، و کرایه آپارتمانها در سایر طبقات بین ۳ تا ۱۲ هزار دلار است و کمبود مستأجر هم وجود ندارد.

فین گفت که مستأجران تنها آمریکاییان نیستند بلکه بسیاری از خارجیان، حتی دانشجویان خارجی و تعدای از اعضای خانواده های سلطنتی نیز آپارتمان های برج «گری» را اجاره کرده اند. فین افزود که آقای گری داخل آپارتمانها، مراکز ورزشی، تفریحی و بازیهای مختلف از جمله زمین بازی گلف را نیز طراحی کرده است.

گری در طراحی این برج از کار «لورنزو برنینی» هنرمند و آرشیتکت معروف قرن ۱۷ ایتالیا الهام گرفته، و در عین حال سبک پنجره های برجسته قدیمی را در این برج دوباره احیا کرده است. فرانک گری میگوید پنجره های سراسری برجسته که مانند بالکونی از سطح ساختمان بیرون آمده، بویژه به ساکنان طبقات از ۴۰ به بالا یک امتیاز ویژه میدهد تا حدود نیم متر از سطح ساختمان خارج شده و با وسعت و بعد بیشتری از مناظر شهر لذت ببرند، که در نیویورک بی نظیر است.در طبقه آخر برج گری سه آپارتمان ساخته شده که از داخل آنها براحتی مجسمه آزادی، برج جدید مرکز مالی، ساختمان امپایر استیت، و پلهای تاریخی و معروف شهر نیویورک دیده میشوند.

پل میلائو : بلندترین پل دنیا

شاید روزگاری فرانسوی ها گمان نمی کردند که بتوانند بنایی بلند تر از برج ایفل بسازند.اما در آستانه سال ۲۰۰۵ میلادی پلی بر روی دره و رودخانه تارن ( واقع در جنوب فرانسه ) افتتاح شد که ارتفاع یکی از پایه های آن (که بلند ترین پایه پل نیز می باشد )۳۴۳ متر، یعنی کمی بیشتر (۱۹ متر) از ارتفاع برج ایفل است.این پل که میلائو نام دارد در حال حاضر بلندترین و مرتفع ترین پل جهان است ( و شاید هم تا سالهای متمادی پس از این تاریخ).
در سال ۱۹۹۳ میلادی در یک مناقصه شرکت کننده های زیادی از جمله هفت مشاور معماری و هشت مشاور سازه با سوابق راه و پل حضورداشتند که شرکت foster&partners (فاستر و همکاران) برنده اولیه مناقصه شد.معمار و طراح این پل یک مهندس بریتانیایی بنام نورمن فوستر و مجری طرح شرکت مهندسی ایفاژ (شرکت سازنده برج ایفل) می باشند .طرح برنده فاستر شامل یک پل بتنی با هفت دکل بتنی بود که بلندترین آن ۲۴۵ متر ارتفاع داشت.در سال ۱۹۹۵ دومین مشورت با حضور دوازده مشاور انجام پذیرفت و پس از یک سال درنهم جولای ۱۹۹۶ هیئتی متشکل از مدیران منطقه تصمیم به ارجاع کار به مشاور فاستر وهمکاران گرفتند.انتخاب پیمانکار ، هماهنگی ها ، تخصیص اعتبار و شروع پروژه تا هشتم اکتبر ۲۰۰۱ طول کشید
ارتفاع این پل از کف دره تارن به ۲۷۰ متر می رسد و حدود ۵۰/۲ کیلومتر طول دارد و برای ساخت آن بیش از ۳۶۰۰۰ تن فولاد بکار رفته و همچنین طول اجزاء نوارنگهدارنده آن (کابلهای حمایت کننده) حدود ۱۰۰۰ کیلومتر است.
به طور متوسط روزانه ۲۸۰۰۰ دستگاه خودرو از روی پل تردد می کنند که در نوع خود رقم قابل توجهی محسوب می گردد.دو هدف عمده از ساخت این پل یکی کاهش بار ترافیک منطقه (بخصوص در فصل تعطیلات تابستان) و دیگری گشایش یک راه ارتباطی آسان میان شمال اروپا و جنوب آن (بویژه کشورهای فرانسه و اسپانیا) می باشد.لازم به توضیح است که تا پیش از سال ۲۰۰۵ که این پل توسط ژاک شیراک (رئیس جمهور وقت فرانسه)افتتاح شد، مقام بلندترین پل جهان از آن پل گلدن گیت سانفرانسیسکو بود(پلی که بر روی خلیج سانفرانسیسکو واقع در کالیفرنیایی آمریکا احداث شده است).

این شاهکار مهندسی با ۲۴۶۰ متر طول که از برج ایفل هم بلندتر است(۲۴۵ متر ارتفاع) با گامهای بلند دره زیبای تارن در مرکز فرانسه را پشت سر می گذارد.

میلائو یکی از بزرگترین مراکز گردشگری و ورزشی در مرکز و جنوب فرانسه است.این شهر ۳۱۰۰۰ نفری با ۱۶۹ کیلومتر مربع وسعت با ارتفاع ۵۵۰ متر از سطح دریا برسر راه اصلی (A75) بین شمال فرانسه و سواحل مدیترانه در گلو گاه Noforios واقع شده است.
شهر میلائو در گذشته به دلیل دستکشها و پوستینهای پشمی اش در فرانسه شهرت داشت.اما در حال حاضر به دلیل وجود بلندترین پل بتنی جهان در این منطقه در دنیا شهرت دارد.

مشخصات پل:

  • طول : ۲۴۶۰ متر
  • ارتفاع بلندترین نقطه : ۳۴۲ متر
  • عرض : ۳۲ متر
  • عمق جاده :۲/۴ متر
  • طراحی : کابلی مانند

این پل دارای ۳ رکورد جهانی است:

  1. بالاترین ارتفاع پایه پل:پایه دوم پل با ارتفاع ۹۶/۲۴۴ متر و پایه سوم آن با ارتفاع ۰۵/۲۲۱ متر به ترتیب رکورد داران مرتفع ترین پایه های پل در جهان به شمار می روند.رکورد دار قبلی پل راه آهن Kochertal با ارتفاع ۱۸۱ متر بود که واقع در آلمان است.
  2. بالاترین جاده پل در جهان:جاده در ارتفاع ۲۷۰ متری قرار دارد و این مقدار تقریبا دوبرابر رکورد قبلی است.
  3. بلندترین برج پل در جهان:که این برج بر پایه دوم افراشته شده و ارتفاع آن ۳۴۳ متر است.
به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید