دئودورانت چیست؟ + طرز تهیه دئودورانت خانگی

ضد بوی بد عرق در خانه بسازید؛

دئودورانت چیست

اگر عرق بدن‌تان بد بود باشد به احتمال زیاد با دئودورانت‌ها آشنایی داشته باشید، دئودورانت ماده ای است که باعث حذف بوی بد عرق میشود.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ اغلب ضدتعریق‌ها بر اساس ترکیبات حاوی آلومینیوم ساخته شده‌اند، که به عنوان عامل بروز اختلالات عصبی شناخته می‌شود، زیرا موجب انسداد غدد تعریق می‌گردد.

نکته اینجاست که غدد به خودی خود بو ندارند. بوی بدن ناشی از باکتری‌هایست که در غدد جمع و بزم بر پا کرده‌اند؛ باکتری‌ها را بیرون کرده تا تمام روز خنک و خوشبو بمانید. برخی از افراد در طی انجام فعالیت‌های روزانه چندان عرق نمی‌کنند.

ضدعرق های طبیعی هستند معمولا حاوی جوش‌شیرین، عصاره‌ی درخت چای یا روغن‌های ضروری دیگر یا سولفات آلومینیوم و پتاسیم یا نمک آلومینیوم هستند که تاثیر ترکیبات آن‌ها بر سلامت مشابه ترکیبات آلومینیوم همچون کلراید آلومینیوم، که طبق بررسی‌های حامیان محیط زیست، در ضدتعریق‌های مرسوم به کاربرده می‌شود، نیست.

مواد طبیعی مانع تجمع باکتری‌ها می شوند، بعلاوه اینکه بویی خوش داشته و سالم هستند. مادامی که آنها را در خانه تهیه می‌کنید، از هر چیزی طبیعی‌ترند. در اینجا به سه دستور که می‌توانید خودتان تهیه نمائید، اشاره می‌کنیم!

دئودورانت پودری

۱ پیمانه جوش‌شیرین
۶ پیمانه نشاسته‌ی ذرت
چند قطره عصاره‌ی درخت چای یا عصاره‌ی روغن‌های طبیعی

۱. مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید و در شیشه‌ایی دردار که هوا وارد آن نمی‌شود، بریزید.

۲. مقداری از آن را زیر بغل خود بمالید.

دئودورانت کرمی

این ترکیب برای افرادی که موهای زیربغل خود را می‌تراشند و جوش می زنند، خوب است.

۱ پیمانه جوش‌شیرین
۱ پیمانه کره‌ی خالص درخت روغن قلم(shea butter)
۱ پیمانه روغن نارگیل طبیعی
چند قطره روغن درخت چای یا عصاره‌ی روغن‌های دیگر

۱. کره‌ی خالص درخت قلم را درون مایکروفر بگذارید تا ذوب شود یا با بخار آن را آب کنید و سپس با مابقی ترکیبات مخلوط کنید.

۲. مواد را درون شیشه‌ایی دردار بریزید. مقداری از آن را با انگشت برداشته و استفاده نمائید.

دئودورانت رولی

۱ پیمانه جوش‌شیرین
۲ پیمانه کره‌ی خالص درخت روغن قلم(shea butter)
چند قطره روغن درخت چای یا عصاره‌ی روغن‌های دیگر

۱. کره‌ی درخت قلم را کمی در ماکروفر گرم کنید یا با بخار آن را آب کنید و سپس با مابقی ترکیبات مخلوط نمائید.

۲. مخلوط خود را درون قوطی خالی مام رولی بریزید. به آرامی روی زیر بغل خود بمالید.

همچنین بخوانید: نحوه استفاده از دئودورانت ژلی

اشتباهات رایج و نحوه استفاده صحیح از دئودورانت

دئودورانت

اگر برای رهایی از عرق زیر بغل به دئودورانت پناه میبرید بهتر است با برخی از رایج ترین اشتباهات استفاده از دئودورانت آشنا شوید.

در حال حاضر احتمالا فکر می‌کنید که در رعایت بهداشت مناسب، کاملا استاد هستید، بخصوص وقتی چیزهایی بسادگی استفاده از یک دئودورانت وجود دارد. اما اگر زیر بغل‌هایتان بوی خوشی ندارند یا می خارند، احتمالا کاری را اشتباه انجام می‌دهید.

یکی از تصورات غلط رایج این است: دکتر مارک مالک، یک جراح زیبایی در آریزونا می‌گوید که دئودورانت‌ها در واقع جلوی عرق کردن را نمی‌گیرند!

خب، آماده اید که از شر تصورات این چنینی خلاص شوید؟ با اجتناب کردن از این اشتباهات متداول شروع کنید:

۱. از محصول اشتباهی استفاده می‌کنید

همانطور که گفتیم، دئودورانت و ضد عرق، دو محصول متفاوت هستند. اگر فقط نگران بوی بد هستید، دئودورانت انتخاب درستی است.

دکتر دلفین لی، متخصص پوست در مرکز بهداشت پروویدنس می‌گوید تفاوت بارز بین دئودورانت‌ها و ضد عرق‌ها این است که دومی، حاوی کلرید آلومینیوم (ماده‌ای که برای مسدود کردن غدد عرق مورد استفاده قرار می‌گیرد) است. مالک می‌گوید: من فکر می‌کنم که اگر بشدت عرق می‌کنید، استفاده کردن از ضد عرق‌ها، انتخاب بهتری برای شماست.

۲. در زمان درستی از آن استفاده نمی‌کنید

مالک می‌گوید: دئودورانت می‌تواند در هر زمانی در طول روز مورد استفاده قرار گیرد، اما هنگام شب معمولا بهترین زمان برای استفاده از ضد عرق‌هاست، زیرا در این زمان، زیاد عرق نمی‌کنید. در حالیکه این یک قانون ثابت نیست، اما این کار به ضد عرق اجازه خواهد داد قبل از آنکه به سطوح تعریق حداکثر در طول روز برسید، بهتر به پوستتان بچسبد.

۳. از مقدار کافی استفاده نمی‌کنید

گاهی اوقات، یک دور مالیدن ضد عرق برای کاهش میزان تعریق، کافی نیست.

برای جلوگیری از یک تعریق شدید و غیر منتظره (مثلا هنگامیکه در یک جلسه هستید) مقدار زیادی ضد عرق را به کل ناحیه زیر بغلتان بمالید تا مطمئن شوید تمام مجراهای عرق پوشیده می‌شوند. مالک می‌گوید: شما باید غدد عرق را بطور کامل بپوشانید.

۴. از یک دئودورانت معطر استفاده می‌کنید

زیر بغلتان خارش می‌گیرد؟ مالک می‌گوید خانم‌هایی که دچار اگزما یا سایر حساسیت‌های پوستی هستند، باید از دئودورانت‌های بشدت معطر اجتناب کنند، چون آنها می‌توانند باعث تحریک پوست شوند.

قبل از استفاده از آن در زیر بغل تان، محصول را روی مچ دستتان تست کرده یا یک دئودورانت بدون عطر را امتحان کنید.

۵. از دوران راهنمایی محصول یکسانی استفاده کرده اید

اگر بطور منظم از ضد عرق استفاده می‌کنید اما زیر بغل‌هایتان همچنان عرقی هستند، ممکن است وقت آن باشد که محصولتان را عوض کنید. لی می‌گوید: ممکن است آن اتفاق به این دلیل باشد که غدد عرق شما به آن محصول عادت کرده اند.

بدن شما می‌تواند به یک ضد عرق مقاومت پیدا کند، و اگر شما قادر نباشید جلوی عرق کردن را بگیرید، زیر بغلتان مرطوب و خیس می‌شود. این رطوبت به رشد میکروب‌ها منجر شده که به ایجاد بوی ناخوشایند کمک می‌کنند.


نظر خود را بیان کنید