چگونه هدفمان را مشخص کنیم؟

10 سوال که دریافتن هدف به شما کمک می‌کند

ده سوال برای یافتن هدف و موفقیت

همه ما تجربه از دست دادن اشتیاق اولیه و اراده محکم و انحراف از مسیر اصلی در جهت رسیدن به اهدافمان را داریم. من به شخصه می‌دانم که از گمراه شدن یا کشیده شدن به راه‌های دیگر چقدر ساده است.

بنابراین من دریافتم قوی‌ترین انگیزه من، یادآوری هدف متعالی‌ترم می‌باشد. برای تصمیم گیری یا بالابردن سرعت برای یک پروژه مهم، این یادآوری به من کمک می‌کند تمام انرژیم را صرف هدف آشکارم، آگاهی‌ام و الهام دورنی‌ام کنم.

حرف آخر: نیت و هدف شما می‌تواند از انحراف‌تان در مسیری که می‌روید جلوگیری نماید، و به سمتی که واقعا می‌خواهید هدایت‌تان کند. بررسی مداوم حرکت و اعمال‌تان طبق هدفی که دارید، بنیانی محکم و استوار برای‌تان خواهد ساخت که هوشمندانه زندگی‌تان را خلق می‌کند.


چرا هدف‌تان را واقعی احساس نمی‌کنید؟

بسیاری از افراد به من می‌گویند که می‌دانند هدفشان چیست، اما صددرصد مطمئن نیستند. دلیلش این است که این تنها در ذهن‌شان است، بدون هیچ حس و شور و اشتیاقی که به این هدف مربوط باشد.

من فهمیدم وقتی هدفمان را “تجسم” می‌کنیم و احساس می‌کنیم درتمام موجودیت ما زنده است، و نه فقط در ذهن‌مان، واقعا با آن ارتباط برقرار می‌کنیم. و دراین زمان است که هدف در زندگیمان معنی پیدا می‌کند. برای من، این قانون حقیقی جاذبه است.

من عادت داشتم توسط تفکر و وارد عمل شدن هدفم را پیدا کنم اما بدن و روحم در هماهنگی با افکارم نبودند. ذهنم چیزی می‌خواست، اما چیزی در درونم آن را نمی‌خواست. یا غرایزم می‌گفتند کاری را انجام دهم، اما ذهنم آنها را متوقف می‌کرد. گوش دادن به بدنم و احساساتش و اعتماد به صدای دورنم، همیشه من را به مقصدی درست و در زمانی مناسب هدایت کرده‌است.

همچنین بخوانید: چگونه هدف زندگی را مشخص کنیم؟

ده سوال برای شفاف‌سازی هدف

یادآوری‌های زیر با برانگیختن تصاویر به شما در کشف هدف زندگی‌تان کمک خواهد کرد که اساسا پیام‌های شخصی از ضمیرناخودآگاه‌تان هستند.

شما می‌توانید این پرسش‌ها را با صدای بلند بخوانید، برای شروع چند نفس عمیق بکشید. بعداز خواندن هر سوال، چشمان خود را ببندید و به پاسخ درون‌تان گوش دهید. سپس چشمان‌تان را باز کنید و با صدای بلند اولین فکری که به ذهن‌تان آمده را بگویید یا اولین سمبل یا توصیری را که در ذهن دارید روی کاغذ بیاورید؛ کنجکاو و روراست باشید. کلمات، تصاویر و صداهایی که می آیند شگفت‌زده‌تان خواهند کرد.

این پروسه را برای هر پرسشی تکرار کنید، یادتان باشد هنگام خواندن نفس بگیرید، چشمان‌تان راببندید و نفس رابیرون دهید. به این تنفس ادامه دهید و منتظر بمانید تا چیزی به ذهن‌تان بیاید، سپس چشم‌ها را باز کنید و چیزی را که آمده بنویسید یا بگویید.

  1. الان هدف من از زنده بودن چیست؟
  2. چه چیز منحصربه‌فردی درمورد من با ارزش است؟
  3. من برای خدمت و کمک به دیگران چه کاری انجام می‌دهم؟
  4. در زندگیم نسبت به چه چیزی بیشترین احساس را دارم؟
  5. چطور، چه وقت و کجا هدفم را در سلامتی‌ام نشان می‌دهم؟
  6. چطور، چه وقت و کجا هدفم را در روابطم نشان می‌دهم؟
  7. چطور، چه وقت و کجا هدفم را در شغلم به بهترین شکل ممکن نشان داده‌ام؟
  8. در کجای زندگیم در راستای اهدافم قرار دارم؟
  9. در کجای زندگیم در راستای اهدافم قرار ندارم؟
  10. برای هماهنگی بیشتر با اهدافم چه کارهایی می‌توانم انجام دهم؟

چه اکتشافی کردید؟ شاید جایی در درون‌تان احساس کردید که می‌خواهید تعهدات عمیق‌تری برای فردی دوست داشتنی‎‌تربودن ایجاد کنید. یا شاید پیامی شفاف دریافت کرده‌اید که می‌گوید باید تغییری بزرگ درزندگی ایجاد نمایید. همگام با پیشرفت روز به روزتان، هشیاری‌تان را نسبت به جواب‌هایی که به این سوالات مهم داده‌اید حفظ کنید.


نظر خود را بیان کنید