چگونه فرزندم را خوب تربیت کنم؟

مهمترین چیزهایی که فرزندانتان باید یاد بگیرند

تربیت کودکان

اخیرا بحثی با یکی از دوستانم داشتم که نشان داد در بعضی از زمینه‌ها درمورد بچه‌های‌مان متفاوت عمل می‌کنیم. گفتگوی ما این حقیقت را آشکار کرد که هرچند پدرومادری متفاوت هستیم اما هردوی ما می‌خواهیم بچه‌های‌مان را به بهترین شیوه ممکن پرورش دهیم و هردوی ما می‌خواهیم درس‌های ارزشمندی برای زندگی به آنها بیاموزیم.

اینها ده درس زندگی هستند که عقیده دارم بچه‌های ما باید یاد بگیرند.


  1. برای رابطه دوستانه باید تلاش کنی

دوستی یک جاده دوطرفه است. با دوستان‌تان حرف بزنید، آنها را دعوت به بازی یا بیرون رفتن کنید، به آنها زنگ بزنید، پیام بدهید، یا از حال و احوال‌شان جویا شوید. شما نمی‌توانید ماه‌ها از دوستان‌تان غافل باشید و انتظار داشته باشید وقتی به آنها نیاز دارید به شما جواب بدهند.

همچنین بخوانید: چگونه فرزندی موفق داشته باشیم؟

  1. همیشه نمی‌توانی به چیزی که می‌خواهی برسی

ممکن است به جشن تولدی که خواهر بزرگ‌ترتان دعوت شده دعوت نشده باشید، یا تنها برادر کوچک‌ترتان اجاز داشته باشد همراه عموی‌تان به ماهیگیری برود.

شاید احساسات شما جریحه‌دار شود یا ناراحت و عصبانی شوید، اما یادتان باشد مهمانی‌هایی هم خواهد بود که فقط شما به آن دعوت شوید و جاهایی که تنها شما بتوانید بروید.


  1. مقایسه خودت با دیگران به‌ندرت عاقبت خوبی دارد

اگر خودتان را با دیگران مقایسه کنید همیشه کسانی خواهند بود ;ه از شما باهوش‌ترند، دوستان بیشتری دارند، اسباب‌بازی‌های بیشتری دارند، یا سفرهای بهتری می‌روند و این احتمالا شما را غمگین خواهد کرد مگر این‌که بفهمید چیزهای شگفت‌انگیزی در زندگی‌تان دارید.

ممکن است اخلاق خوب داشته باشید و خوش‌مشرب باشید یا پدری که مربی تیم‌تان است و یا یک مادربزرگ خیلی خوب که داستان‌های فوق‌العاده تعریف می‌کند.


  1. از هرچیزی که می‌توانی لذت ببر

این مورد، به سه مورد بالا ربط دارد. چیزهای خوبی در دنیا وجود دارد، سعی کن پیدایشان کنی. آنها را بشناسی و تحسین‌شان کنی.


  1. تصور مثبت داشته باش

اگر بچه‌ای را دیدی که طناب بازی تو را برداشته، سعی کن فکر کنی او نمی‌دانسته که این طناب مال توست. اگر مادرت بابت کاری که نکردی عصبانی شده، سعی کن فکر کنی او روز سختی داشته و فقط اشتباه کرده.

تصور بدترین‌ها، مثلا این بچه طناب مرا دزیده، یا این‌که مادرتان بداخلاق است و منصف نیست، فایده‌ای ندارد و فقط به شما احساس بدی می‌دهد.


  1. ناامیدی رخ می‌دهد اما نباید شکستت دهد

وقتی تمام دوستان مدرسه‌‌ات جایزه می‌گیرند و تو نمی‌گیری یا درگروه کُر تک‌خوان نمی‌شوی، ناراحت کننده است. اما تمام تلاش‌تان را بکنید تا آن را پشت سر بگذارید.

بازهم فرصت‌های دیگری برای تک‌خوان شدن و جایزه گرفتن وجود دارد و همچنین لذت‌های دیگری هم در زندگی هست. حرکت برای رسیدن به موفقیت را از همان کودکی به فرزندتان یاد دهید.


  1. مهربانی مهم است

مهربانی در زندگی شما را به خیلی جاها می‌رساند، چون واسطه است که انسان‌ها را به‌یکدیگر پیوند می‌زند. دوست شدن با دختری که تازه به کلاس‌تان آمده، کمک به پدردر حمل خریدهای فروشگاه، حمایت از بچه‌ای که همه سربه سرش می‌گذارند.

همچنین بخوانید: مهارت های ضروری برای کودکان

  1. به همه احترام بگذار

به معلم‌ها، پدرومادر و دوستانت احترام بگذار. وقتی با دیگران محترمانه رفتار کنی، آنها هم همین رفتار را باتو خواهند داشت. لازم نیست حتما با کسی موافق باشید یا دوستش داشته باشید تا به او احترام بگذارید.


  1. هروقت عصبانی هستی، ایمیل یا پیام به کسی نده و حتی مکالمه هم نکن

وقتی آدم‌ها ناراحت یا واقعا درمانده می‌شوند، توجه چندانی به گفته‌ها و رفتارهای‌شان ندارند. کلمات گفته شده را نمی‌توان پس گرفت. خشم بخشی از زندگی است، اما نباید ویران‌کننده باشد.

ممکن است احساس کنید می‌خواهید به دیوار مشت بکوبید یا سرخواهرتان داد بزنید، اما این احساس شما دلیل نمی‌شود به شیوه‌ای مخرب رفتار کنید.


  1. قدردان باش

قدرشناسی بخش بزرگی از یک زندگی شاد است. هر ورز سعی کنید چیزی بابت سپاسگزار بودن پیدا کنید.

این می‌تواند بیرون آمدن خورشید بعدازظهر از پشت ابرها باشد، یا پیروزی در مسابقه فوتبال، یا پیداکردن فرصتی برای برگشتن به خانه. اگر خوب نگاه کنید، چیزهای زیادی برای شاد بودن خواهید یافت.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید