خوش یمن ترین سبزه هفت سین

خوش یمن ترین سبزه هفت سین چیست؟ در این مطلب پاسخ سوال خود را بیابید.

چه سبزه ای برای عید خوش یمن است؟ خوش یمن ترین سبزه هفت سین

آماده کردن سبزه برای سفره هفت سین یکی از رسوم دیرینه ایرانیان است. این کار فلسلفه‌ای که بسیاری از افراد درباره آن چیزی نمی‌دانند. در این پست از آلامتو فلسفه آماده کردن سبزه عید را شرح داده و می‌گوییم چه سبزه‌ای برای عید خوش یمن است. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سبزه عید فوری و سریع + روش رشد سریع سبزه عید

چه سبزه ای برای عید خوش یمن است؟

یکی از رسوم ایران باستان این بوده است که بیست و پنج روز پیش از نوروز در کاخ پادشاهان بر روی 12 ستون از خشت خام هر یک از غلات را می‌کاشتند و اگر به خوبی رشد می‌کردند، آن را نشانه سال نوی پربرکت می‌دانستند. از جمله این دانه ها گندم، جو و به ترتیب، برنج، باقلا، کاجیله ، ارزن، ذرت، لوبـیا، نخود، کنجد، عدس و ماش بودند که در ششمین روز فروردین آنها را می‌چیدیند و به نشانه برکت در تالارهای کاخ پخش می‌کردند. آنها سه قاب از سبزه به نماد اندیشه نیک، گفتار نیک و کردار نیک بر سفره گذاشته اغلب گندم، جو و ارزن بوده است که غلات مهم برای مردم بوده است تا موجب فراوانی این غلات در سال نو شود.

sabze-haftsin

خوش یمن ترین سبزه هفت سین

همانطور که در سطرهای قبل گفتیم، بین انواع رایج دانه ها و بذرهایی که برای هفت سین سبز می‌شوند، برخی محبوب‌تر هستند و علت آن خوش یمن بودن برای سال جدید و سفره نوروز است، در ادامه آنها را معرفی می کنیم.

گندم خوش یمن ترین سبزه هفت سین

گندم را می‌توان رایج‌ترین گندم برای سبزه هفت سین نام برد که بسیاری از ایرانیان آن را خوش یمن نیز می‌دانند. عموم مردم شهر و روستاهای ایران در هنگام تحویل سال سبزه گندم را به نشانه رزق و روزی در سفره هفت سین خود قرار می‌دهند.

برای کاشتن سبزه گندم باید حداقل ده روز پیش از نوروز اقدام کنید. دانه‌های گندم را برای 24 ساعت خیس کرده و پس از آن در پارچه مرطوب قرار دهید. باید مانع از خشک شدن پارچه شوید تا زمانیکه گندم‌ها جوانه زنی کنند. پس از این مرحله نیز بذرها را به ظرف مناسب سفره هفت سین خود منتقل کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سبزه گندم برای عید نوروز در خاک، گلدان و تنگ ماهی

عدس سبزه خوش یمن سفره هفت سین

شاید بتوان گفت بعد از گندم، عدس پرطرفدارترین سبزه هفت سین است. مهمترین علت آن زیبایی فوق العاده‌ای است که سفره نوروزی می‌دهد. همچنین بسیاری از افراد مسن تر عقیده دارند، سبز کردن عدس برای عید باعث خوش شانسی در سال جدید شده و اتفاقات خوب و مثبت را به زندگی جاری می‌کند.

برای داشتن یک سبزه عدس پرپشت و زیبا باید در اواسط اسفند اقدام کرده و مقدار مورد نظر عدس را در یک کاسه بریزید و برای چند روز خیس در دمای خیس کنید. عدس مرتباً آب را به خود جذب می‌کند، پس باید به طور مرتب آب ظرف را چک کنید. بعد 4 تا 5 روز روی عدس های را با پارچه نخی نم‌دار بپوشانید و در مکانی با هوای معتدل قرار دهید.

باید پیش از خشک شدن آب ظرف به آن آب اضافه کرده تا رطوبت خود را حفظ کند. برای پیشگیری از پوسیدگی عدس‌ها هر روز آب آن را تخلیه کرده و آب تازه بریزید. پس از جوانه زنی آنها را آبکشی کنید و به ظرف اصلی خود منتقل کنید. برای داشتن یک سبزه عدس پرپشت باید آنها را به شکل کپه‌ای در ظرف بریزید، لایه نازک از عدس سبزه ای تو خالی به شما می‌دهد.

همچنین بخوانید: آموزش طرز تهیه سبزه عدس فوری

جو خوش یمن ترین سبزه نوروز

جو نیز در دسته غلات خوش یمن برای سبزه نوروز محسوب می شود. سبزه جو نماد برکت، نشاط و سرسبزی در زندگی می باشد و به همین علت در سفره هفت سین قرار داده می‌شود.

اگر قصد دارید برای هفت سین جو بکارید، باید دو هفته پیش از نوروز اقدام به این کار کنید. باید بذر جو را 24 ساعت در آب خیس کرد و روی آن پارچه ای انداخته و در نقطه ای تاریک قرار داده تا فرآیند جوانه زنی اتفاق بیفتد. پس از جوانه زنی باید آنها را با مراقبت به ظرف هفت سین منتقل کرد تا شروع به سبز شدن کنند.

همچنین بخوانید: آموزش کاشت سبزه ذرت مجلسی برای عید

جو خوش یمن ترین سبزه نوروز

ارزن سبزه خوش یمن هفت سین

یکی دیگر از خوش یمن ترین سبزه ها از گذشته تا ارزن است. کاشت ارزن نماد باروری و رویش است. در ایران باستان نیز به عنوان یکی از مهمترین سبزه‌های نوروز محسوب می شده است.

برای کاشتن ارزن باید بذرها را به مدت 24 ساعت خیس کنید. سپس آنها را در ظرفی ریخته و روی آن پارچه نمدار گذاشته و در اتاق تاریک قرار داده تا جوانه زنی کند. پس از این مرحله باید بذرهای جوانه زده را در ظرف هفت سین بریزید و در جایی قرار دهید تا نور کافی به آن برسد و به طور مرتب آبیاری کنید.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع خوش یمن ترین سبزه هفت سین چیست مورد پسند شما همراهان قرار گرفته باشد و سالی نیکو در پیش داشته باشید.


نظر خود را بیان کنید