ورزش برای افزایش قد کودکان و نوجوانان

با وجود انبوه تبلیغات برای افزایش قد دانستن اینکه برخی از ورزش ها مانند یوگا ، شنا ، ژیمناستیک و … در بلند مدت میتواند در افزایش قد موثر باشد جالب و ارزش امتحان کردن را دارد.

به گزارش آلامتو به نقل از برنا، حسین دلشاد  قائم مقام مركز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار داشت: قد نهایی افراد به وراثت و محیط وابسته است، بنابراین تصور این كه قد نهایی فقط به زمینه ارثی مربوط می شود،‌غلط است و عوامل محیطی مانند ورزش، تغذیه، وضعیت خواب، بیماری و استرس بر رشد قد نیز تاثیرگذار هستند.

دلشاد با تأكید بر این كه معمولا اوج رشد قدی در حوالی بلوغ رخ می‌دهد و در صورت بروز بلوغ زودرس، فرد، قد کوتاه‌تری خواهد داشت، گفت: افراد معمولا بین سنین 16 تا 18 سالگی افزایش قد دارند كه كم كم بعد از سن 18 سالگی، دیگر افزایش قدی روی نمی دهد مگر این كه بلوغ آن‌ها دیرتر شروع شده باشد و امكان دارد كه تا 20 سالگی ادامه داشته باشد.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به این كه مقدار و نوع غذاهای مصرفی بر روی قد،‌رشد و سلامت افراد تاثیر گذار است، تصریح كرد: غذاهای نشاسته ای مانند سیب زمینی تنوری، نان و مربا، اسپاگتی یا غلات آماده مصرف انتخاب های مناسبی هستند ولی غذاهایی كه مقدار قند یا شكر زیادی دارند مناسب نیستند.

وی خاطرنشان كرد: استخوان‌ها برای رشد نیاز به كلسیم، فسفر، منیزیم و ید دارند همچنین عضلات برای رشد به پروتئین و كربوهیدرات ها نیازمندند بنابراین برای بلند شدن قد و رشد استخوان ها و عضلات، رژیم معمول باید غنی از موادی مانند فسفر، منیزیم، غذاهای دریایی، پروتئین ها و كربو هیدرات‌ها باشد.

دلشاد با اشاره به این كه کودکی سن بسیار حساسی است و اغلب رشد فرد در این سنین بیشترین سرعت را دارد، گفت: در صورتی که کودک از فعالیت و تغذیه مناسب برخوردار باشد به حداکثر توان رشدی خود دست می‌یابد همچنین بیشترین شانس برای افزایش طول قد افراد تا قبل از بسته شدن صفحات رشد وجود دارد و پس از آن سخت‌تر می‌توان کاری کرد.

گفتنی است؛ بنابر اعلام مسئولان وزارت بهداشت،‌ افراد نباید فریب تبلیغات ماهواره‌ای مبنی بر افزایش قد با مصرف داروهای معرفی شده را بخورند زیرا حداكثر تا سن 20 سالگی صفحات رشد استخوان بسته شده و هیچ دارویی حتی هورمون رشد نیز تاثیری بر افزایش قد آن‌ها ندارد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید