غسل توبه چگونه است؟

اگر می خواهید با مراحل کامل توبه کردن، از جمله اینکه غسل توبه چگونه است آشنا شوید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

غسل توبه

خداوند در کتاب مقدس خود قرآن خود تصریح کرده است که خداوند سبحان توبه را از بندگانش می پذیرد، اعم از گناهانشان هر قدر زیاد باشد، چنانکه خداوند متعال فرمود: بگو ای بندگان من که بر خود اسراف کرده اید. از رحمت خدا ناامید نشوید، همانا خداوند همه گناهان را می آمرزد.» همانا او آمرزنده و مهربان است [الزمر: 53].

اما توبه نیز آدابی دارد که یکی از آنها نماز توبه و غسل توبه (مستحب) است. در این مطلب از آلامتو به شما می گوییم غسل توبه چگونه است؟ نیت غسل توبه و آموزش تصویری مراحل غسل توبه را ارائه می کنیم.

همچنین بخوانید: نماز استغفار چگونه خوانده میشود و چند رکعت است؟

غسل توبه چگونه است؟

علما اتفاق نظر دارند که آیات الهی در مورد توبه کنندگان متعدد است و خداوند متعال در آن آیات فرموده است که تمام گناهان آنها را می بخشد، در صورتی که در توبه با ندامت و پرهیز از گناهان و تصمیم به عدم انجام آن اخلاص داشته باشند. این توبه است خدای متعال آنها را از ناامیدی از رحمت خود نهی کرد که ناامیدی است هر چه گناهان بزرگ باشد و زیاد شد پس رحمت خدا وسیعتر و بخشش او بزرگتر است حق تعالی فرمود: و اوست که توبه را از بندگانش می پذیرد و از بدی ها می گذرد و می داند که شما چه می کنید [ شوری : 25 ]

باید از همه گناهان دوری کنید و از آنها برحذر باشید و تصمیم بگیرید که دیگر مرتکب آنها نشوید در حالی که از کارهای گذشته خود پشیمان هستید. در حدیثی دیگر فرمود: هیچ یک از شما نمی میرد. مگر این که نیکی کند، به فکر خدا، پس ای حمد از خدا پروا کن و به پروردگارت فکر نیک کن و به سوی او توبه کن، با توبه خالص، تا او را خشنود کنی.

در مورد غسل توبه، شستن بدن جایز است و بعضی از علما آن را بر کسی که بعد از کفر یا ارتداد اولیه مسلمان می شود واجب کرده اند، باید با ریختن آب در تمام بدن خود به قصد اسلام و توبه از کفر قبلی شستشو دهید.

همچنین از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است: بنده ای نیست که گناهی کند و سپس پشیمان شده و توبه کند، مگر آنکه خداوند مورد مغفرت و آمرزش قرار گیرد. ایشان به شخصی که قصد داشت توبه کند فرمودند: بلند شد و غسل کن و برای پروردگار سجده نما.

روش انجام غسل توبه

غسل توبه همانطور که گفتیم یکی از آداب توبه است، با این حال عملی مستحب به حساب می آید. فلسفه انجام آن کامل شدن توبه و پذیرفته شدن آن است. غسل می تواند برای توبه از کفر، توبه از فسق و توبه از گناهان صغیره باشد که در همه آنها غسل مستحب است.

روش انجام غسل توبه مانند سایر غسل ها است، یعنی مومن ابتدا سر و گردن، سپس سمت راست و در پایان سمت چپ بدن را غسل می دهد. بهتر است برای کامل شدن توبه بعد از غسل نمازی نیز خوانده شود.

همچنین بخوانید: نماز شب ساده

نیت غسل توبه

لازمه توبه و بازگشت به سوی خدا و بازگشت به سوی او و پشیمانی از آنچه گذشت و ترک نافرمانی و کفر خود و توبه است به خدا از آن با عزم خالصانه که دیگر تکرار نکند و بدین ترتیب خداوند توبه می کند او فرمود: و اى مؤمنان همگى به سوى خدا توبه كنيد، باشد كه رستگار شويد [نور: 31] و پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: توبه كننده از گناه مانند كسى است كه گناهی ندارد، پس اگر از کفر سخن گفت، با لعن دین، یا توهین به دین، یا لعن کردن صحابه، یا مانند آن.

همانطور که گفتیم روش انجام غسل توبه با دیگر غسل ها یکسان است و تنها در نیت آن تفاوت وجود دارد. شخص باید نیت غسل توبه کرده و سپس اقدام به انجام آن کند.

آموزش تصویری مراحل غسل توبه

مذاحل انجام غسل توبه مانند سایر غسل ها است که به دو روش ترتیبی و ارتماسی انجام می شود. در روش ارتماسی فرد به صورت یک دفعه وارد آب استخر می شود. در روش ترتیبی نیز اعضای بدن به ترتیب شرح داده شده شسته می شود.

1. نیت
2. شستن سر و گردن

آموزش تصویری مراحل غسل توبه

3. شستن سمت راست و سپس سمت چپ بدن به طور کامل

همچنین بخوانید: نماز استغاثه به حضرت زهرا

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به شرح غسل توبه پرداختیم. در مورد آنچه بین بنده و خداوند متعال است، اگر توبه او خالصانه باشد، در پذیرش آن اختلافی وجود ندارد. امیدوارم آنچه ذکر کردیم برای شما قانع کننده و کافی باشد و کاری که باید انجام دهید این است که با توبه و تضرع خالصانه به درگاه خداوند متعال شروع کنید و بر دعای خود اصرار داشته باشید تا از شما قبول کند و شما را بر حق ثابت قدم سازد. تو را از وسوسه‌های شیطان و نجواهای او حفظ کند، زیرا او دشمنی است که می‌خواهد تو و دیگران را از بین ببرد.


نظر خود را بیان کنید