ADS
ADS

چگونه با تغییر ساعت در سفر هماهنگ شویم؟

۱۰ راه برای سازگاری با تغییر ساعت هنگام سفر
(امتیازی ثبت نشده است)

Travel

به گزارش آلامتو و به نقل از بازده؛ هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از سفر به یک کشور خارجی و بیگانه نیست. اما هیچ چیز هم مثل پرواززدگی نمی‌تواند از لذت این تجربه بکاهد. اگر شما هم معمولا با این مشکل گرفتار هستید در این نوشتار ۱۰ راه برای سازگاری با تغییر ساعت هنگام سفر را برای شما بیان میکنیم.

همیشه مهم است که بدانید چه‌طور با تغییر زمان در هنگام سفر سازگار شوید، تا در واقع بتوانید بیدار بمانید و خوش بگذرانید. زیرا حتی کوچک‌ترین تغییرات- مثلا، از ساحل شرقی تا ساحل غربی- واقعا می‌تواند حال شما را بد کند. حالا فرض کنید که به اروپا، آسیا، یا استرالیا می‌روید، و واقعا قرار است یک تجربه‌ی جدید داشته باشید.

مطابق با کلینیک مایو، پرواززدگی زمانی رخ می‌دهد که بین دو منطقه‌ی‌ زمانی یا بیش‌تر پرواز کنید، و در نتیجه ساعت زیستی‌تان که مسئول تنظیم چرخه‌ی خواب و بیداری‌تان است به هم بخورد. زمانی که ساعت خواب بدن‌تان با مکان جدید شما هماهنگی ندارد، ممکن است انواع احساسات بسیار بد را داشته باشید. هنگامی که در طول روز احساس خستگی و ناخوشی دارید، و شب‌ها برای به خواب رفتن تلاش می‌کنید، خواهید فهمید که دچار پرواززدگی شده‌اید. حتی ممکن است تغییر خلق‌وخو، اسهال یا یبوست را تجربه کنید. به طور خلاصه، این حالت اصلا خوشایند نیست.

خوشبختانه، چند راه وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها خودتان را برای سفر آماده کنید و برای سازگاری با تغییر ساعت هنگام سفر دیگر نگران نباشید.

۱. برای سازگاری با تغییر ساعت هنگام سفر دقت کنید که به کدام جهت قرار است پرواز کنید.

شاید فکر کنید تغییر زمان به هر حال یک تغییر زمان است و بس، اما جهت حرکت شما تغییر بزرگی ایجاد می‌کند. استفانی روزنبلوم در نیویورک تایمز گفت، “اغلب آدم‌ها…. یک ساعت درونی دارند که سفر به سمت شرق را برای‌شان دشوار می‌کند. اگر قصد سفر به سمت شرق را دارید و می‌خواهید با ساعت جدید هماهنگ شوید، باید صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوید و شب زودتر به خواب بروید (در مقایسه با برنامه‌ی خواب و بیداری همیشگی‌تان). این کار به جلو آوردن ساعت بدن معروف است.”

زمانی که به سمت غرب سفر می‌کنید، عکس این را انجام بدهید.

۲. برنامه‌ی زمانی خواب‌تان را قبل از عزیمت، تنظیم کنید.

چندین روز قبل از عزیمت، تنظیم برنامه‌ی زمانی خواب‌تان را با زمان مقصد شروع کنید. چنان‌چه بل بث کوپر در وب‌گاه لایف‌هکر می‌گوید، “برخی مطالعات نشان داده‌اند که اگر قبل از سفر بکوشید ساعت بدن‌تان را به‌تدریج جلو بیاورید یا به تاخیر بیندازید، هماهنگی سریع‌تر و راحت‌تر در بدن شما رخ خواهد داد، و اثرات پرواززدگی کاهش خواهد یافت.

بنا بر این با توجه به مقصد سفر تمرین زمان بندی کنید.

۳. خود را به طور مناسبی در معرض نور قرار دهید.

نور روز، یا نبودن آن، نقش بسیار مهمی در رساندن پیام زمان استراحت به بدن دارد! بنابراین قابل درک است که تنظیم کردن زمان قرار گرفتن شما در معرض نور می‌تواند مغز شما را برای تنظیم شدن با تغییر زمان گول بزند. روزنبلوم توضیح می‌دهد که، ” اگر به طرف شرق می‌روید باید خودتان را زود در معرض نور قرار بدهید تا ساعت بدن‌تان جلو بیاید و با منطقه‌ی زمانی جدید هماهنگ شود.

برعکس، اگر به سمت غرب می‌روید، باید خودتان را در معرض نور عصرهنگام و اوایل شب قرار دهید، و ساعت بدن‌تان را به تاخیر بیندازید تا با منطقه‌ی زمانی جدید سازگار شود.”

۴. برای سازگاری با تغییر ساعت هنگام سفر ملاتونین بخورید.

بکوشید از داروهایی که برای کمک به خوابیدن در هنگام سفر هستند، استفاده نکنید، زیرا بهتر است این فرآیند را به طور طبیعی طی کنید. اما اگر باید قرص بخورید، ملاتونین گزینه‌ی خوبی است. کوپر می‌گوید، “ملاتونین ماده‌ای شیمیایی است که مغزتان برای خواب‌آلوده کردن شما آزاد می‌کند… [و] مطابق با نتایج یک مطالعه دوز ۵ میلی‌گرمی ملاتونین در ابتدای عصر، به شرکت‌کنندگان کمک کرد که زودتر با منطقه‌ی زمانی جدید سازگار شوند.” فقط ابتدا با پرشک‌تان صحبت کنید.

۵. هر چه زودتر ساعت مچی‌تان را تنظیم کنید.

تعطیلات باید در لحظه‌ای شروع شود که آپارتمان‌تان را ترک می‌کنید. در هواپیما ریلکس باشید، یک مجله باز کنید، و درباره‌ی تفریحات و لذت‌هایی که در انتظارتان است، رویابافی کنید. راستی، یادتان باشد ساعت‌تان را دوباره تنظیم کنید.

مطابق با گزارش وب‌مِد، با این کار می‌توانید به مغزتان کمک‌ کنید قبل از این‌که حتی هواپیما فرود بیاید، ساعت بدن‌تان با منطقه‌ی زمانی جدید سازگار شود.

۶. برای سازگاری با تغییر ساعت هنگام سفر با زمان مبدا سازگار بمانید.

برای سفرهای کوتاه، بهترین راه مقابله با پرواززدگی این است که مقاومت کنید تا زمانی که دوباره به خانه برشد.

کوپر می‌گوید، ” برای مثال، سه روز یا کم‌تر چندان برای تنظیم شدن کافی نیست، بنابراین ارزش تلاش کردن را ندارد.”

۷.. به اندازه‌ی کافی به بدن‌تان آب برسانید.

همه می‌دانند که سفر یک فرآیند فوق‌العاده آب‌زدا است. اما نرسیدن مایعات کافی به بدن، فقط موجب خشک شدن پوست نمی‌شود. مطابق با وب‌گاه وب‌ام‌دی کم‌ شدن آب بدن باعث می‌شود که سازگاری با ریتم جدید دشوارتر شود.

بنابراین حتما یک بطری آب با خودتان داشته باشید و جرعه جرعه آن را بنوشید.

۸. زمانی که هواپیما نشست، صبحانه بخورید.

ارتباط دان غذاهای مختلف با زمان‌های خاصی از روز، خنده‌دار است. (دقیقا به همین دلیل است که صبحانه برای شام این‌قدر عجیب و غریب به نظر می‌رسد. بنابراین این پدیده را به عنوان یک امتیاز در هنگام سفر به کار ببرید. اسکات میِروویتز در وب‌گاه “تراول لند لیشر” می‌گوید، “زمانی که پروازتان دیروقت بلند می‌شود و صبح خیلی زودبه مقصد می‌رسید، بلافاصله بعد از این‌که در هواپیما بیدار شدید یا وقتی هواپیما نشست صبحانه بخورید حتی اگر گرسنه نباشید.

این کار قطعا کمک‌تان می‌کند بدن‌تان با این ایده که بله! الان صبح است تنظیم شود، حتی اگر دوستان و خانواده‌تان در خانه‌ خواب باشند.”

۹. برای سازگاری با تغییر ساعت هنگام سفروقتی به مقصد رسیدید نخوابید.

ممکن است وقتی به مقصد رسیدید، به شدت احساس خستگی کنید، اما سعی کنید تسلیم تخت خواب هتل نشوید. میروویتز می‌گوید، “بکوشید تا زمانی که در منطقه‌ی زمانی جدید وقت خواب نرسیده‌است، بیدار بمانید. شاید سخت باشد، اما برای لذت‌بخش و پربار بودن سفرتان، لازم است.”

پیاده‌روی کنید، تور بگیرید، کنار ساحل بدوید- هر کاری که برای بیدار ماندن‌تان لازم است انجام دهید، تا در زمان مناسب‌تری به خواب بروید.

۱۰. سعی کنید خواب خوبی در شب اول داشته باشید.

ساعت درونی به هم ریخته ممکن است خوابیدن را برای‌تان دشوار کند، با این حال شما باید سخت تلاش کنید که یک استراحت خوب شبانه داشته باشید. روزنبلوم می‌گوید، “شب‌ها… حدودا یک ساعت قبل از رفتن به تخت‌خواب، نور چراغ‌ها را تا حد ممکن کم کنید. پرده‌ها را بکشید و نور ساعت، کامپیوتر، تلویزیون یا حتی گوشی هوشمند‌تان را بپوشانید زیرا نور می‌تواند شما را هوشیارتر ‌کند و ساعت درونی‌تان را دوباره به اشتباه تنظیم کند و باعث شود فکر کنید که روز آغاز شده‌است.” به احتمال زیاد می‌توانید بخوابید و صبح احساس سازگاری بیش‌تری خواهید داشت.

امیدوارم بتوانید دوباره تنظیم شوید و در طول سفر پرانرژی و هوشیار باشید. اگر هم نشد، بکوشید خواب‌آلوده بودن را به عنوان بخشی از این تجربه‌ بپذیرید، و قول بدهید که به هر حال خوش بگذرانید.

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید