چرا دعا مستجاب نمیشه

برای بسیاری از ما این سوال پیش آمده است که با وجود راز و نیاز به درگاه خداوند چرا دعا مستجاب نمی‌شود. پاسخ خود را در ادامه متن خواهید یافت.

چرا دعا مستجاب نمیشه؟

گاهی هر چقدر به درگاه خداوند راز و نیاز می‌کنیم مانند این است که صدای ما را نمی‌شود و دعا مستجاب نمی‌گردد. مگر نه این است که خداوند در آیه ای از قرآن می‌فرماید: مرا بخوانید تا اجابت کنم شما را.

باید بدانیم که مستجاب شدن دعا دارای آداب و شرایطی است که باید فراهم شود. از جمله:

  1. انسان باید چیزی را در دعا از خداوند طلب باشد که حرام یا به ضرر سایر افراد نباشد.
  2. در روایات آیات آمده است که برای حاجات معنوی دعا کنید تا مستجاب گردد، مانند دعا برای کمک به ترک حرام، توفیق برای اطاعت از امر الهی و …
  3. دعا باید مطابق با قوانین شرعی و تکوینی باشد و پیگیری و اصرار بر استجابت اموری که بر اساس آموزه های دینی نیست موثر نخواهد بود.
  4. گاهی گمان می‌کنیم دعا مستجاب نمی‌گردد اما این به خاطر عجله ما است. برای برآورده شدن دعا نباید شتاب کرد و باید زمان آن را به مصلحت خداوند واگذار نمود.
  5. برای استجابت دعا ذکر صلوات در ابتدا و انتهای دعا نیز توصیه می‌شود و همچنین باید از امید بستن به غیر از خدا و وسوسه های شیطان اجتناب کرد و بر پروردگار تکیه نمود.
  6. گاهی عدم استجابت دعا به نفع انسان است و خداوند بر آن از همه آگاهتر است.

چرا دعا مستجاب نمیشه از نظر رائفی پور

یکی از علل عدم استجابت دعا از نظر رائفی پور نارضایتی والدین از فرزندان است. بر طبق گفته وی چنانچه پدر و مادر از فرزندان خود رضایت داشته باشند خداوند نیز موجبات برآورده شده دعا را فراهم کرده و فرد را مورد رحمت خود قرار می‌دهد.

علت مستجاب نشدن دعا از نظر امام کاظم

علت مستجاب نشدن دعا از نظر امام کاظم ترک امر به معروف و نهی از منکر است. در این خصوص حدیثی از ایشان وجود دارد که می‌گوید: باید امر به معروف و نهی از منکر انجام دهید، در غیر از این افراد نابکار، زمام امور را در دست گرفته و در این صورت است که دعاهای نیک شما مستجابت نمی‌گردد.

همچنین بخوانید: دعای نور برای تب

دعای چه کسانی مستجاب نمی شود؟

دعای چه کسانی مستجاب نمی شود؟

در منابع دینی و احادیث برای مستجاب نشدن دعا علل گوناگونی ذکر شده است. در این خصوص گفته شده دعای کسانی مستجاب نمی‌شود که موارد زیر را رعایت نمی‌کنند:

1. کسی که گناه می‌کند

گناه باعث از بین رفتن رزق و روزی و خیر و برکت در زندگی می‌شود و یکی از دلایل عدم استجابت دعاست. در حدیثی از خداوند اینطور آمده است: “گاهی بنده از من حاجتی می‌طلبد که من آن را اجابت می‌کنم، ولی وقتی او گناه می‌کند مورد خشم من قرار گرفته و او را از نعمت اجابت دعا محروم می‌کنم”.

2. کسی که مال حرام می‌خورد

از پیامبر اسلام نقل شده است: هر که لقمه‌ای حرام بخورد، نمازش تا چهل شب قبول نمی‌شود و دعایش تا چهل صبح مستجاب نمی‌گردد.

3. کسی که به مردم ستم می‌کند

ظلم و ستم در حق مردم به خصوص افراد مظلوم از موانع اجابت دعاست. چنین شخصی هر گاه برای برآورده شدن دعا به درگاه خداوند دست بلند کند، از جانب پروردگار جوابی نخواهد گرفت. خداوند متعال ستمکاران را دوست ندارد.

4. کسانی که از پدر و مادر نافرمانی می‌کنند

از دیگر موانع استجابت دعا سرپیچی از فرمان پدر و مادر است به طوریکه باعث آزردگی آنها شود.

5. کسانی که از خویشاوندان دوری می‌کنند

از دیگر افرادی که دعای آنها مستجاب نمی‌شود آنهایی هستند که از خویشاوندان خود بریده اند و با آنها ارتباط ندارند.

6. کسانی که امر به معروف و نهی از منکر را ترک کرده‌اند

پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: هر گاه مردم امر به معروف و نهی از منکر نکنند، خداوند بدان را بر آنها مسلط کرده و دعایشان مستجاب نخواهد شد.

7. کسانی که نماز را سبک می‌شمارند

پیامبر اکرم در مورد افرادی که نماز را سبک می‌شمارند می‌فرماید: خداوند برکت عمر او را می‌گیرد و اعمالش پاداش نمی‌یابد و دعایش به آسمان نمی‌رود.

همچنین بخوانید: دعای سریع الاجابه

چرا دعا برای ازدواج مستجاب نمی شود

چرا دعا برای ازدواج مستجاب نمی شود؟

دعا برای ازدواج از امور مستحب و پسندیده نزد خداوند است، زیرا پیش از اقدامات و تصمیم گیری در این خصوص ابتدا از خداوند کمک خواسته و خیرخواهی کرده‌اید. اما ممکن است دعا برای ازدواج مستجاب نشود. در اینجا می‌توان دو علت را در نظر گرفت:

1. امتحان الهی

خداوند مهربان‌ترین نسبت به بندگان خود است. اوست که از خطاهای انسان گذشته و فرصت توبه را می‌دهد. خداوند است که هر گناه را یک برابر نوشته و اعمال نیک و ثواب را ده برابر ثبت می‌کند، پس چطور می‌تواند به آزار بنده خود راضی باشد؟ برخی اوقات اجابت نشدن دعا تنها ناشی از قرار گرفتن در معرض امتحان الهی است که موجب بالا رفتن درجه وجودی فرد می‌شود. این در مورد مستجاب نشدن دعا برای ازدواج هم شده و ممکن است خداوند بر مصلحت خود در زمانی دیگری دعا را برآورده سازد.

2. لزوم فراهم آمدن شرایط خاص

برآورده شدن همه دعاها غیر منطقی به نظر می‌رسد، زیرا برای استجابت هر دعا لازم است کل نظام دقیق عالم به واسطه انواع دعاهای بندگان بر اساس شرایط خاص هر دعا به هم بریزید و ساختار عالم هر روز بسته به دعای هر یک از بندگان شکلی تازه بخ خود بگیرد که معقول نیست. اما هر دعا ممکن است به شکل دیگری که ممکن است به گمان بندگان نرسد برای آنها فایده داشته باشد. در این خصوص امام سجاد (ع) می‌فرمایند: دعای مومن می‌تواند یکی از این سه فایده را داشته باشد: یا برای ذخیره خواهد شد؛ یا در دنیا برآورده می‌گردد؛ یا از وقوع بلایی پیشگیری می‌کند. پس می‌بینیم که این دعاها با شرایط خاص مستجاب می‌گردند.

همچنین بخوانید: دعای آیت الکرسی

سخن آخر

در این پست به علل مستجاب نشدن دعا اشاره کردیم. در کنار عواملی که مانع از برآورده شدن دعاها می‌شوند و با رفع آن می‎‌توان به خواسته رسید، باید موضوع آگاهی خداوند بر مصلحت انسان را در نظر گرفت. از طرف دیگر گاهی دعای انسان فوراً مستجاب نمی‌شود و پروردگار دانا در زمان مناسبی که منفعت بیشتری برای بندگان دارد آن را برآورده می‌سازد. پس لازم است ضمن دعا به درگاه الهی از ناامیدی دوری کرده و به رحمت خداوند امیدوار باشیم.


نظر خود را بیان کنید