آژانس تبلیغاتی چیست و چه میکند؟

با شرکت های تبلیغاتی آشنا شوید

آژانس تبلیغاتی

ممکن است این سوال رک و راست باشد که جوابی مانند سوال دارد اما آژانس تبلیغاتی مدرن پیچیده تر از آن چه به نظر می رسد است. بهتر است ابتدا به تعریف آژانس تبلیغاتی بپردازیم.

تعریف اساسی

یک آژانس تبلیغاتی می سازد، برنامه ریزی می کند و تمام جنبه های تبلیغات مشتری را مدیریت می کند.

آژانس تبلیغاتی می تواند در حوزه ای خاص مانند تبلیغات تعاملی کار کند یا می تواند یک آژانس با تمام خدمات باشد که تمام موارد تبلیغاتی مانند وب سایت ها، شبکه های اجتماعی، بروشورها، کاتولوگ ها، ایمیل ها، پرینت ها، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی و نامه های فروش و… را تهیه کند.

انواع آژانس تبلیغاتی

نمی توانید تمام آژانس های تبلیغاتی را به یک شکل تعریف کنید. مثل این است که بگویید تمام مجلات شبیه هم هستند یا تمام برنامه های تلویزیون مثل هم هستند. بله، تمام آن ها عملکرد مشابه دارند اما تفاوت هایی وجود دارد که باعث جداسازی آن ها از هم می شود. سه نوع مختلف آژانس داریم:

  • بالای خط

این آژانسی بزرگ است که مسئولیت رسیدگی به حساب های اول و ایجاد شرکت های تبلیغاتی ملی (حتی غیر ملی) را بر عهده دارد که قسمتی از بودجه مشتری در این تبلیغ شرکت دارد. شرکت های تبلیغاتی بزرگ تلویزیونی، مجلات، روزنامه ها و رسانه های غیر سنتی.

  • زیر خط

این سازمان ها بودجه ای مانند دسته بالا ندارند اما هنوز هم برای رسانه ها مهم هستند. این سازمان ها ایمیل های مستقیم، تبلیغات مذهبی، متون، تبلیغات آنلاین و بنرها را برعهده دارند. گاهی نیز امور شرکت های دسته اول را انجام می دهند که در واقع کار آن ها نیست.

  • در طول خط

این دسته رایج ترین دسته است که ترکیبی از دسته اول و دوم می باشد. این دسته شرکت های مختلفی می سازد، تلویزیونی، رادیویی و… این دسته به خاطر افزایش گوشی های اسمارت و شبکه های اجتماعی امروزه خیلی رایج شده است.

علاوه بر این سه دسته آژانس تبلیغاتی، آژانس هایی خاصی نیز وجود دارند که می توانند جزو یکی از دسته های گفته شده باشند. این ها عبارتند از:

  • آژانس های تبلیغاتی دیجیتال

این آژانس ها تمرکزی اولیه بر روی تمام چیزهای دیجیتالی دارند. آن ها وب سایت، اپلیکیشن ها، شرکت های آنلاین و هر چیزی که تبلیغ دیجیتال باشد را توسعه می دهند. اگر چه آن ها می توانند کارهای دیگر نیز انجام دهند اما عملیات آن ها در حال حاضر مربوط به دیجیتال است.

  • آژانس های تبلیغاتی مراقبت های بهداشتی

متخصصان باید بر روی محصولات بهداشتی و خدمات تمرکز کنند زیرا این حوزه ها قانونی هستند. آژانس های تبلیغاتی بهداشتی امور داروخانه ها، بیمارستان ها، تجهیزات پزشکی و هر چیزی که مربوط به آن ها باشد را بر عهده می گیرند.

  • آژانس های تبلیغاتی مالی/ تکنولوژی

مانند مراقبت های بهداشتی، دنیای مالی و تکنوِلوژی نیز نیاز به مذاکره دارد. این آژانس ها نویسنده های خاص و کارگردان هنری دارند که این موضوعات را می دانند.

  • آژانس های تبلیغاتی در منزل

این آژانس ها در داخل شرکت خاصی هستند که فقط برای آنجا کار می کنند. مهم نیست این شرکت بزرگ باشد یا کوچک، این آژانس ها منحصراً برای محصولات و خدمان آن ها کار می کنند و توسط شرکتی که برای آن کار می کنند استخدام شده اند. برخی افراد فکر می کنند این کار آسان است زیرا بر روی محصولات مختلف کار نمی شود اما این کار نفس گیر است.

نقش ها در آژانس تبلیغاتی

کارمندان معمولی در آژانس ها یافت می شوند مانند رئیس سازمان، مدیر خلاق، طراحان گرافیک و مدیر رسانه ای.

برخی آژانس ها با کپی رایترها یا طراحان گرافیکی کار می کنند که معمولا بر روی سایت کار نمی کنند. این روزها شرکت ها و آ ژانس ها براساس پروژه های مشتری ها رشد می کنند و پیمانکارهایی را استخدام می کنند که برای آن ها پروژه ها را انجام دهند.

معایب کار در آژانس تبلیغاتی

این کار یک کار معمول نیست و کارمندان باید آخر هفته ها کار کنند. همچنین محیط کار استرس زا است و اخراج شدن نیز طبیعی است. معمولا اگر یک مشتری از خدمات ناراضی باشد احتمال اخراج وجود دارد. مشتری حرف اول را می زند و کارمند باید پروژه او را به سرعت انجام دهد.

مزایای کار در آژانس تبلیغاتی

آژانس محیطی خلاقانه دارد که همراه با خوش گذرانی و فرصت هایی برای مسافرت، دیدن افراد معروف و دادن ایده های عجیب و غریب می باشد. بیشتر آژانس ها محیطی جذاب دارند که به کارمندان فرصت تفریح و استراحت می دهد. دستمزد خیلی خوب است و بیشتر آژانس ها به شما زمان لازم برای گردش و مرخصی می دهند.


نظر خود را بیان کنید