چه فالی واقعیت دارد ؟

کدام یک از فال ها به واقعیت نزدیک تر است ؟

چه فالی واقعیت دارد

در این پست از آلامتو به شما می‌گوییم چه فالی واقعیت دارد و آیا باید به فال اعتماد کرد؟

در این پست می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که چه فالی واقعیت دارد؟ ما چیزهایی را «خرافات» می نامیم که در کتاب و سنت جایی ندارد و با عقل و علم قابل توضیح نیست. اسلام از روزی که آمد، با خرافات دست و پنجه نرم کرد. فال و فالگیری از جمله خرافاتی است که اسلام با آن دست و پنجه نرم می‌کند. در هر دوره‌ای از تاریخ و در هر جامعه‌ای، مردم می‌خواستند از وقایع آینده مطلع شوند. انواع فال و فالگیری در پاسخ به این میل انسان پدید آمد.

بعضی از علوم و ابزار قابلیت پیش بینی برخی حوادث از جمله سیل، طوفان و غیره را دارند. اما پیش بینی‌هایی که از این قبیل که انسان کی می‌میرد، در آینده چه می‌گذرد و با چه حوادثی مواجه می‌شود، مربوط به غیب است و فقط خدا از آنها آگاه است. نه پیامبران و نه فرشتگان این را نمی‌دانند. اما انبیا و فرشتگان به اندازه‌ای که خداوند به آنها وحی کرده است می‌دانند و نمی توانند آنچه را که نازل نکرده است بدانند، زیرا خداوند هیچ کس را به این علم شریک قرار نداده است.

بیشتر بخوانید : آیا فال انبیا واقعیت دارد؟

آیا فال ها اخبار درستی از آینده می‌دهند؟

داستن اینکه چه فالی واقعیت دارد و چطور می‌توانیم به جواب سوالاتمان در مورد آینده برسم می‌تواند برای خیلی‌ها جذاب باشد. همه ما می‌دانیم که فالگیری برای هزاران سال انجام شده است. انسان‌ها همیشه مشتاق این بوده‌اند که بدانند آینده چه چیزی برای ما در نظر گرفته است. چه کسی نمی خواهد یک نگاه اجمالی، حتی برای چند لحظه  از طرح کیهانی برای دیدن اینکه آیا سرنوشت ما در ثروت است یا خرابی بیندازد؟

صدها روش فالگیری وجود دارد که از مدتها قبل بی‌اعتبار شده و بدیهی است پوچ هستند. امروزه بسیاری از تکنیک‌های غیرمحتمل از جمله اعداد، خواندن فنجان قهوه، مشاوره کارت‌های تاروت و بررسی خطوط روی کف دست استفاده می‌شوند. حتی بسیاری بر این باورند که نام یک شخص (یا حتی چند حرف در یک نام) سرنخ‌های مهمی از آینده آنها می‌دهد.

کدام شکل از فال گرفتن واقعیت دارد؟

فال هر شکلی که به خود بگیرد، فرآیند اصلی یکسان است: جستجوی معنا در الگوها و پدیده های تصادفی. برخی از رویدادهای اساساً تصادفی در طبیعت مشاهده می‌شوند یا باعث وقوع می‌شوند (برگ‌های چای هم زده می‌شوند، کارت‌ها به هم می‌زنند)، و مردم نتایج را از نزدیک بررسی می‌کنند و سعی می‌کنند معنی یا مفهومی از آنها بسازند. مغز انسان در یافتن (یا خلق) معنا بسیار خوب است، حتی زمانی که معنایی وجود ندارد، مانند الگوهای تصادفی. به همین دلیل است که مردم چهره ها و سایر تصاویر را در ابرها و لکه های قهوه می بینند. این پدیده که پاریدولیا نام دارد در روانشناسی به خوبی شناخته شده است.

کدام شکل از فال گرفتن واقعیت دارد؟

آیا هیچ یک از این ابزارهای فال گیری و به طور کلی هیچ فالی واقعیت دارد؟

متأسفانه نه، و تست کردن آن سؤال سختی نیست. بارزترین مشکل این است که روش‌های مختلف خواندن فال و فال‌گیری با ارائه پیش بینی‌های متناقض یکدیگر (و خودشان) را بی اعتبار می‌کنند. نه تنها پاسخ‌ها بین روش‌ها متفاوت است، بلکه حتی در مشاوره‌های مربوط به علائم مشابه نیز متفاوت است. اگر فرض کنیم هر فالی واقعیت دارد، دو قرائت کارت تاروت یا فال قهوه به فاصله چند دقیقه برای یک نفر که دقیقاً همان سؤال را در مورد آینده می‌پرسد باید به همان پاسخ برسد، اما اینطور نیست.

دلیل دیگری که این سوال که آیا فالی واقعیت دارد را به چالش می‌کشد، این است که چرا این همه روش وجود داشت؟ چرا به جای ابداع صدها ابزار فالگیری دیگر از یک روش اثبات شده و قابل اعتماد استفاده نمی‌کنید؟ اگر از نظر علمی ثابت شده بود که خواندن لکه‌های موجود در فنجان قهوه روشی دقیق‌تر برای پیش‌بینی آینده نسبت به مثلاً خیره شدن به کریستال‌ها یا فال تاروت است، آن‌وقت مردم به طور طبیعی از روشی استفاده می‌کردند که جواب می‌دهد. در عوض، همه روش‌های فال‌گیری به یک اندازه معتبر هستند (یا نامعتبر) زیرا همه آنها بر اساس یک پیش‌فرض معیوب هستند، که خواندن معنا در پدیده‌های تصادفی، سرنوشت را پیش‌بینی می‌کند. حتی بسیاری از کتاب‌های اختصاص داده شده به فال اعتراف می‌کنند که تکنیک‌ها قابل اعتماد نیستند.

بیشتر بخوانید: انواع فال و طالع بینی جدید

اراده آزاد در مقابل جبر

بسیاری از افرادی که به فال اعتقاد دارند، متوجه نمی‌شوند که اگر راست می گویند، به یکی از سؤالات اساسی در فلسفه، یعنی اراده آزاد در مقابل جبر، پاسخ داده‌اند. اکثر مردم ترجیح می‌دهند باور کنند که اعمال خود را کنترل می کنند و تصمیمات خود را در زندگی می‌گیرند. اما توانایی هر کسی برای دانستن آینده ثابت می‌کند که آنها اشتباه می‌کنند. یا «آینده‌ای» برای دانستن وجود دارد (یا حداقل دانش اجمالی درباره آن) و بنابراین آینده ما از پیش تعیین شده است، یا آینده غیرقابل شناخت و نامشخص است. به طور منطقی، اگر آینده قابل دانستن باشد، نمی‌توانید سرنوشت خود را کنترل کنید.

برای دستیابی به یک چشم انداز احتمالی و بالقوه از چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد، نیازی به مشورت با یک روانشناس یا فالگیر نیست. هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد. اگر می خواهید بدانید که ممکن است اتفاق خوبی یا بدی برای شما بیفتد – از ملاقات با یک غریبه بلند قد گرفته تا کشته شدن در یک سانحه هواپیما تا برنده شدن در لاتاری، پاسخ همیشه مثبت است. اگر می‌خواهید بدانید که آیا این چیزها برای شما اتفاق می‌افتد یا خیر، آینده (مثل همیشه) نامشخص است.

سخن آخر

در این پست از آلامتو به بررسی صحت فال و فالگیری و اینکه چه فالی واقعیت دارد پرداختیم. به طور کلی گفته شد پیش بینی سرنوشت انسان تنها در قدرت پروردگار است و پس از آن انبیا بر اساس آنچه خداوند بر آنها وحی کند می‌توانند از آینده یک انسان یا یک قوم خبر بدهند. امیدواریم این پست مورد پسند شما واقع شده باشد.


نظر خود را بیان کنید