شستن مو با تاید

شاید از قدیمی‌ترها شنیده باشید که شستن مو با تاید باعث پرپشتی و براق شدن آن می‌شود. اما آیا این موضوع صحت دارد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

شستن مو با تاید

شستن موها با تاید، موهای شما را تمیز می‌کند، اما می تواند برای مو نیز مضر باشد. همچنین شما را در معرض خطرات متعددی قرار می دهد، از جمله: تحریک پوست، آسیب چشم و ایجاد آلرژی در بدن. تاید در جذب چربی و روغن مو عالی هستند اما به طور بالقوه می تواند آسیب قابل توجهی به موها وارد کند.

پس شستن موها با تاید بد است زیرا می‌تواند به موهای شما آسیب برساند، می‌تواند موهای شما را بدون رطوبت خشک کند. استفاده مکرر از تاید درخشندگی موهای شما را از بین می برد و آن را خشن و زبر خواهد شد.

همچنین بخوانید: علت کش آمدن مو بخصوص بعد از دکلره چیست و چه درمانی دارد؟

شستن مو با تاید

آیا شستن مو با تاید خوبه

خیر. شما نمی توانید تاید، پودر رختشویی یا دیگر مواد شوینده مخصوص ظرف و لباس را روی موهای خود قرار دهید زیرا موهای شما خشک و درهم تنیده می شوند.

این به این دلیل است که محصولات شامپو معمولا حاوی مواد خاصی هستند که رطوبت را به مو باز می گرداند. بدون وجود این رطوبت اضافی، استفاده از تاید موهای شما را خشک، ضعیف و آسیب پذیر می کند.

بسیاری از مواد موجود در تاید یا شوینده لباسشویی برای مو مضر هستند. بیشتر مواد شوینده حاوی آنزیم‌هایی هستند که برای تجزیه مولکول های بیولوژیکی طراحی شده اند.

تاید به خلاص شدن از شر لکه‌های مواد غذایی و روغن کمک می کند، که در هنگام شستن لباس عالی است. اما مولکول‌های موهای شما را نیز تجزیه می‌کنند.

بی سولفیت در برخی از شوینده های لباسشویی یافت شده است. این ترکیب شیمیایی به عنوان مختل کننده پیوندهای شیمیایی پروتئین هایی که مو را به هم نگه می دارند، شناخته شده است. بنابراین استفاده از آن روی موهایتان باعث سست و ضعیف شدن موهایتان می شود.

همچنین بخوانید: علت ریزش مو در یائسگی و راه های جلوگیری و درمان آن چیست؟

آیا شستن مو با تاید خوبه

فواید شستن مو با تاید

فواید شستن مو با تاید یک موضوع تایید نشده است. برخی افراد پف کردن موها در نتیجه خشکی آنها را که بر اثر شستن مو با تاید ایجاد می‌شود را با پرپشت شدن مو اشتباه می‌گیرند. عده‌ای نیز به منظور روشن شدن رنگ مو از تاید برای شستشوی مو استفاده می‌کنند که اثر آن بسیار ناچیز است. یکی دیگر از دلایل انتخاب تاید برای شستن مو براق شدن کوتاه مدت موهاست که ناشی از چربی زدایی قوی آن است. اما تکرار آن نه تنها موها را براق نمی‌کند بلکه با تهدید سلامت مو باعث کدر شدن آن خواهد شد.

در واقع لازم است به جای فواید شستن مو با تاید عوارض آن از جمله ریزش مو، خشکی و زیری مو، التهاب و قرمزی پوست سر، ضعیف شدن و شکنندگی مو، خارش و پوسته پوسته شدن سر، آسیب به فولیکول‌ها مو مورد توجه قرار گیرد.

همچنین بخوانید: روش های خانگی ترمیم موهای سوخته با دکلره، سشوار و اتو مو

فواید شستن مو با تاید

شستن مو با تاید برای ریزش مو

شستن مو با تاید برای ریزش مو نتیجه کاملاً معکوس به شما خواهد داد. اگر می‌خواهید از شر موهای خود خلاص شوید تاید را به عنوان شوینده موهای خود استفاده کنید. تاید روغن‌های طبیعی موهای شما را از بین می‌برد، کوتیکول را باز می‌کند و باعث می‌شود موهای شما خشک، وز، کدر و شکننده شوند. موهای شکسته شده و کوتاه حتی می‌تواند ظاهری کم پشت و خلوت به سر شما بدهد.

شستن مو با تاید برای شوره

فرمولاسیون استفاده شده برای تولید تاید و پودر رختشویی چیزی متفاوت از شامپوهای مخصوص مو است. اسیدیته تاید مناسب پوست سر نیست و شستن مکرر مو با آن نه تنها به درمان شوره کمک نمی‌کند، بلکه با تحریک پوست سر و ایجاد پوسته پوسته روی آن به باعث تشدید شوره خواهد شد. شاید شما در یکبار یا دو بار استفاده از حس کنید که از شوره سرتان کم شده است، اما در نهایت تاثیر منفی آن را احساس خواهید کرد.

شستن مو با تاید برای درمان شپش

با وجود مضراتی که گفته شد، برخی معتقدند شستن مو با تاید به درمان شپش کمک می‌کند. برای از بین بردن شپش باید چند مرتبه این کار را تکرار کنید. چرب کردن مو با وازلین یا روغن بادام می‌تواند به پیشگیری از آسیب به مو کمک کند. چنانچه در یک بار شستشوی مو با تایید به منظور رفع شپش سر دچار حساسیت پوستی یا ریزش مو شده اید، از تکرار آن پرهیز کنید. همچنین مهم است از وارد شدن تاید به چشم جلوگیری کنید زیرا منجر به سوزش شدید چشم خواهد شد. بهتر است به جای تاید گزینه‌های دیگر برطرف کردن شپش که مضرات کمتری دارند را دنبال کنید.

سخن آخر

شستن موها با مواد شوینده به طور کلی ایده بدی است. به احتمال زیاد به موهای شما آسیب می رساند. و برای پوست یا چشم شما خوب نیست. اگر می خواهید آن را برای از بین بردن رنگ مو امتحان کنید، ممکن است یک یا دو بار استفاده کنید. اما بهتر است به جای آن یک صابون ظرفشویی با بی سولفیت امتحان کنید. اما به خاطر داشته باشید که اگر از این محصولات در موهای خود استفاده کنید، خطر آسیب به پوست، چشم و موهای خود را خواهید داشت.


نظر خود را بیان کنید