غذای پوست چیست؟

7 غذا برای سلامت پوست و مو

موی زیبا و سالم healthy-hair

پوست درخشان و موهای سالم از درون نشات می‌گیرد. اگر هیچ کدام از این دو را ندارید، پس احتمالا رژیم غذایی شما فاقد برخی ویتامین‌ها‌ی ضروری روزانه است. در اینجا متوجه می‌شوید که کدام ویتامین‌ها برای پوست و موی شما ضروری هستند:

ویتامین C

در مرکبات، فلفل دلمه‌ای زرد، پاپایا، کلم پیچ و توت فرنگی وجود دارد.

ویتامین C به مقابله با آسیبهای UV و روشن کردن پوست کمک می‌کند. فرانسیسکا فوسکو، متخصص مو و پوست سر که در پوست و مو تخصص دارد می‌گوید: ویتامین C برای تولید کلاژن و حفظ عروق خونی سالم در پوست، ضروری است. شما می‌توانید برای کمک بیشتر، از محصولات مراقبت از پوست حاوی ویتامین C نیز استفاده کنید.

ویتامین E

در اسفناج، آجیل، دانه‌ها و روغن آفتابگردان وجود دارد.

ویتامین E، یک نیروگاه آنتی اکسیدان است و در برابر رادیکال‌ها‌ی آزاد که به پوست آسیب می‌رسانند، مانند یک سپر عمل می‌کند. فوسکو می‌گوید: ویتامین E، رادیکال‌ها‌ی آزادی که در محیط اطراف با آنها مواجه می‌شویم (مانند آلودگی و اشعه‌ها‌ی UV) و تجزیه کلاژن را تسریع می‌کنند، دفع می‌کند.

ویتامین A

در هویج، کدوتنبل، سیب زمینی شیرین، کلم پیچ و کدوی گردویی وجود دارد.

علاوه بر دریافت ویتامین A از مواد غذایی مختلف، هنگامیکه بطور موضعی استفاده شود، یک سلاح ضد پیری قوی (معروف به رتینوئید) نیز می‌باشد. علتش این است که ویتامین A، به گردش سلولی سرعت می‌بخشد و به پوست جوان‌تر امکان می‌دهد که سریع‌تر بالا بیاید. فوسکو می‌گوید: گردش منظم سلولی به سلولهای مرده و بی جان امکان می‌دهد که بریزند و سلول‌های تازه‌ی درخشان و سالم را به سطح پوست می‌آورد.

فقط به یاد داشته باشید در حالیکه ویتامین A موضعی می‌تواند در جلوگیری و حتی پوشاندن خطوط ریز و چین و چروک‌ها موثر باشد، اما ممکن است خشن و ناملایم نیز باشد و باعث قرمزی و پوسته دادن شود، مخصوصا هنگامیکه برای اولین بار از آن استفاده می‌کنید.

اسیدهای چرب امگا-۳

در سالمون، سویای سبز به همراه پوست، گردو، و گوشت گاوی که با علف تغذیه شده، وجود دارد.

اسیدهای چرب امگا-۳ که حدود ۳ درصد از ساقه‌ی مو و بخشی از غشای سلولی پوست سر را تشکیل می‌دهند، گردش خون را به پوست سر افزایش می‌دهند. فوسکو می‌گوید: آنها برای داشتن مو و پوست سری سالم ضروری هستند، و به رشد موهای سالم، انعطاف پذیر و درخشان کمک می‌کنند.

آهن

در لوبیا قرمز، صدف خوراکی، دانه‌ها‌ی کنجد، عدس و اسفناج وجود دارد.

آهن برای داشتن موهایی قوی بسیار مهم است. فوسکو می‌گوید: بدون آهن کافی، مو بیش از حد می‌ریزد و ساقه‌ی مو می‌تواند خود بخود شکننده و شکسته شود. این مساله بعلت اکسیژن رسانی ناکافی به پوست سر و فولیکول‌ها‌ی مو می‌باشد.

بیوتین

در سالمون، بادام زمینی، برگ چغندر، تخم مرغ، گل کلم، آووکادو و تمشک وجود دارد.

فوسکو می‌گوید: مقدار بیوتین ناکافی می‌تواند منجر به ریزش مو و شکننده شدن ساختار آن گردد. اما در حالیکه دریافت بیوتین کافی (از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌ها) می‌تواند استحکام را به موهایتان بازگرداند و از شکستگی ناسالم جلوگیری کند، باعث نمی‌شود که موهایتان بیشتر و سریع‌تر رشد کنند. هیچ قرصی نمی‌تواند چرخه‌ی رشد موی ژنتیکی شما را تغییر دهد.

زینک

در صدف خوراکی، مرغ، حبوبات و آجیل وجود دارد.

اگر هم پوست، و هم پوست سرتان خشک است، ممکن است به زینک نیاز داشته باشید. فوسکو می‌گوید که سطوح پایین زینک، منجر به خشکی، پوسته پوسته شدن و شوره‌ی سر می‌شود. زینک به تولید سبوم طبیعی پوست (با نام مستعار چربی) بمنظور افزایش رطوبت کمک می‌کند.


نظر خود را بیان کنید