چگونه یک خانه را ضد صدا کنیم؟

راه های عایق صوتی كردن اتاق آپارتمان

ضد صدا كردن اتاق

اگر به دنبال یک محیط آرام و به دور از صداهای اضافی هستید باید تغییراتی در چیدمان منزل خود ایجاد کنید.

خانه محل آرامش هر فرد محسوب می شود و گوشه امن ما برای فرار از هیاهو و سر و صدای دنیای بیرون است.

حفظ سکوت و آرامش خانه برای هر کس بسیار مهم است، اما با دنیای شلوغ و پرهیاهوی امروز، دست یافتن به این سکوت تا حدودی سخت شده و اغلب با سر و صداهایی که از بیرون به داخل خانه نفوذ می کنند، آرامش مان خدشه دار می شود.

اما فراموش نکنید که هر مشکلی راه حلی دارد، برای خلاص شدن از سر و صداهای بیرون، می توانید اتاق تان را ضد صدا کنید تا از هیاهوی ترافیک و شلوغی شهر و بوق های ممتد کاسته شود.

در این مطلب از مجله آلامتو ما با هشت روش کاربردی و موثر به شما یاد می دهیم که چطور خانه تان را ضد صدا کنید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.


  1. از درزگیر در استفاده کنید

درب های داخلی معمولا درزگیری نمی شوند، اما جالب است بدانید که با همین ترفند به ظاهر ساده می توانید تعدادی زیادی از نویزهای محیط را مسدود کنید.

درزگیرها معمولا یک چسب بسیار محکم دارند، قیمت آن ها مقرون به صرفه است و نصب آن نیز بسیار آسان است.

نوارهای نمدی یکی از قدیمی ترین انواع درزگیرهاست، به صورت رول با چسب یا بدون پشت چسب ارائه می شود و در جلوگیری از نفوذ سر و صدا به داخل بسیار مقرون به صرفه و به طرز شگفت آوری موثر است.


  1. از وسایل تزئینی استفاده کنید

سطوح سخت مانند دیوارهای خشک، گچ و کاشی تقویت کننده صداها هستند و می توانند به خوبی نویزها را منعکس کنند. این در حالی است که سطوح نرم صدا را جذب می‌کنند و اتاق‌ها را بسیار آرام ‌تر می کنند.

دیوارها را با روکش های ضخیم، پدهای متحرک، قالیچه یا هر چیز دیگر بپوشانید. تقریبا هر ماده نرمی کارساز خواهد کرد، هر چند جنس این وسایل تزئینی ضخیم‌تر باشند صدای بیشتری را به خود جذب می کنند.


  1. با فرش ضخیم کف را بپوشانید

صدا نه تنها از دیوارها، بلکه می تواند توسط کف های سخت نیز منعکس شود، مخصوصا اگر در خانه آپارتمانی زندگی می کنید. اگر اتاق شما دارای کف سخت، کف پوش چوبی و یا سرامیک است، ساده ترین راه حل این است که از فرشی مناسب برای جذب سر و صدا استفاده کنید.

باز هم تاکید می کنم که فرش های ضخیم بهتر از فرش های نازک تر صدا و نویز را به خود جذب می کنند. همچنین می توانید برای محافظت بیشتر در برابر سر و صداها، یک پد فق العاده ضخیم مخصوص زیر فرش بخرید.


  1. جای وسایلی که لرزش دارند را سفت کنید

سر و صدا و نویزهای اطراف از طریق ارتعاشات منتقل می شود. بنابراین، هر وسیله لرزش دار درون خانه می تواند ارتعاشاتی ایجاد کند که در نهایت سر و صدا را به اتاق های مجاور منتقل کند.

از جمله این وسایل می توانیم به اسپیکرها، لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، دوچرخه ثابت و تردمیل اشاره کنیم. برای کاهش لرزش و ساکت کردن اتاق، این وسایل را بر روی یک تکه ضخیم فوم تنظیم کنید.


  1. پنجره ها را عایق کنید

پنجره ها یکی از عوامل زمینه ساز نفوذ صدا به داخل خانه هستند و هر چه چقدر پنجره های خانه بیشتر و بزرگ تر باشند، میزان نفوذ صدا به داخل خانه نیز بیشتر خواهد بود.

ساده ترین راه برای کاهش صدا، پوشاندن پنجره ها با پتوی ضخیم یا پد متحرک است. اعتراف می کنم که این جذاب ترین گزینه نیست، اما می تواند کارآمد باشد.

به عنوان راه حل بهتر و جذاب تر، نصب پرده های کاهش دهنده صدا را در نظر بگیرید. این پرده های سنگین و ضخیم به طور خاص برای جلوگیری از نفوذ سر و صدا به داخل طراحی شده اند.

اگر بودجه شما اجازه می دهد، می توانید با تهیه پنجره های الحاقی، نویز وارد شده از پنجره را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

این صفحات شیشه ای شفاف که به صورت سفارشی ساخته می شوند، در داخل پنجره های موجود نصب می شوند و در جلوگیری از ورود سر و صدای بیرون به خانه بسیار موثر عمل می کنند.


  1. کتابخانه یا قفسه کتاب درست کنید

شاید به نظرتان عجیب و غریب بیاید، اما کتابخانه ها می توانند به ساکت نگه داشتن اتاق کمک کنند.

قفسه های پر از کتاب باعث ایجاد توده می شوند و توده ها به خوبی صدا را جذب می کنند. برای جذب سر و صدا توسط قفسه، قفسه کتاب را طوری بسازید که از کف تا سقف امتداد داشته باشد و قفسه های آن را پر از کتاب و مجله کنید.


  1. از پنل های دیواری اضافه استفاده کنید

این روش کاهش نویز نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی در وقت و پول دارد، اما یکی از موثرترین روش ها برای ساکت کردن اتاق است. دیوارها و سقف را با یک لایه اضافی دیوار به ضخامت یک اینچ بپوشانید.


  1. از گیره یا کانال های ارتجاعی صدا استفاده کنید

این روش، یک روش عالی دیگر برای عایق صوتی کردن یک اتاق است. این کانال ها، این نوارهای فلزی به شکل Z هستند که بین گل میخ های دیوار و دیوار خشک قرار می گیرند. برای نصب این کانال های مسدود کننده نویز، کافیست آن را به گل میخ دیوار پیچ کنید.


نظر خود را بیان کنید