جراحی زیبایی بینی بکنیم یا نه؟

جراحی زیبایی بینی: آیا ارزشش را دارد؟

جراحی زیبایی بینی بکنیم یا نه

خیلی ها قبل از جراحی زیبایی بینی دچار تردید می شوند که گاهاً تردید درستی است اما جراحی زیبایی بینی چه نکات مثبت و منفی خاصی دارد که بتوان جواب تردید خود را گرفت؟

جراحی بینی یا راینوپلاستی، نوعی جراحی است که برای تغییر نحوه عملکرد و ظاهر بینی شما انجام می شود.

به گفته انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، سالانه نزدیک به 220،000 جراحی بینی انجام می شود. این اعداد و ارقام باعث شده که عمل بینی متداول ترین عمل جراحی پلاستیک صورت به شمار رود.

جراحی بینی به طور همزمان می تواند به شما در بهبود تنفس و دستیابی به ظاهری زیبا کمک کند. آیا شما هم تصمیم دارید بینی تان را عمل کنید؟ در این مطلب از مجله آلامتو بیشتر با رینوپلاستی یا جراحی بینی آشنا می شویم.


آیا جراحی بینی برای من مناسب است؟

یکی از دلایل شایع جراحی بینی مشکل تنفس از طریق بینی است. انسداد بینی می تواند باعث مشکلاتی در ورزش شود، خواب را مختل کند، منجر به خروپف و آپنه خواب شود یا در فعالیت های دیگر اختلال ایجاد کند.

اگر درمان های دارویی (مانند اسپری بینی یا درمان آپنه خواب) موفق عمل نکنند، ممکن است مرحله بعدی درمان جراحی بینی باشد. جراحی بینی که به دلایل پزشکی مانند این موارد انجام شوند، اغلب تحت پوشش بیمه درمانی قرار می گیرد.

جراحی بینی متناسب با مشکل زمینه ای است. اگر تیغه بینی که دو طرف راست و چپ بینی را تقسیم می کند، انحراف داشته باشد، پس سپتوپلاستی به تنهایی می تواند مشکل را برطرف کند. با این حال، هنگامی که انحراف تیغه بینی شدیدتر است، یا در نزدیکی مناطق حساس بینی رخ می دهد، برای اطمینان از تنفس مناسب و شکل بینی به جراحی بینی نیاز است.

جراحی بینی (که سپتورینوپلاستی نیز نامیده می شود) ناهنجاری تیغه بینی را برطرف می کند و از طریق پیوند غضروف، مناطق اصلی تنفسی بینی را تقویت می کند.


در مورد این جراحی چه باید بدانم؟

جراحی بینی با بیهوشی عمومی انجام می شود. برای انجام این کار یک برش بسیار کوچک ایجاد می شود به برش های داخل بینی متصل است که هرگز دیده نمی شوند.

این برش ها اجازه دسترسی به غضروف و استخوان های بینی را می دهند. در مرحله بعد، مجاری بینی بهبود یافته و تغییر شکل بینی (در صورت تمایل) از طریق تنظیمات دقیق و دقیق استخوان و غضروف انجام می شود.

اکثر جراحی های بینی استخوان بینی را دست نخورده باقی می گذارند. اگر بیماران در گذشته آسیب قابل توجهی به بینی داشته اند، گاهی اوقات استخوان های بینی در حین عمل کمی ترمیم می شوند. در این شرایط قوز بینی استخوانی ممکن است صاف شده و به شکل مستقیم یا منحنی ملایم تری تبدیل شود.


برای بهبودسریع تر چه کارهایی باید انجام بدهم؟

باید یک هفته از محل کار یا مدرسه مرخصی بگیرید. در این مدت استراحت، یخ و برنامه تمیز کردن بینی توصیه می شود. در حالی که داروهای ضد درد ارائه می شود، اکثر افراد فقط برای چند روز به آنها نیاز دارند. در حین بهبود، تنفس راحت از طریق بینی دشوار است زیرا آتل ها (ورق های پلاستیکی قابل انعطاف و نازک) در داخل بینی قرار می گیرند تا تیغه بینی صاف بماند.

تورم در روز سوم به حداکثر می رسد، و سپس کاهش می یابد. گاهی اوقات ممکن است کبودی زیر چشم نیز ایجاد شود. در طول هفته بعد از جراحی، برای محافظت از بینی و کاهش تورم، یک گچ کوچک روی بینی شما قرارداده می شود.

یک هفته پس از جراحی آتل و گچ در مطب برداشته می شود. سپس می توانید به محل کار برگردید و تمریناتی مانند پیاده روی یا دویدن را از سر بگیرید. شما باید به مدت شش هفته از ورزش های برخوردی و تماسی اجتناب کنید.

در حالی که به احتمال زیاد در ماه اول به سرعت بهبود می یابید، بهبود کامل ممکن است تا یک سال به طول انجامد. بیشتر ورم در ماه اول از بین می رود و همه ورم باید ظرف یک سال یا کمتر از بین برود.


1 دیدگاه

  1. Fatemesh

    دوست عزیز شما دماغتون رو بردید قصابی عمل کردید.اینجوری که شما میگید دماغتون نه قیافه حوبی داره و نه الان باهاش راحتید .
    درصورتی که خیلیا بعد عمل هم هر جفتشو دارن.
    شاید اگر کمی تو پیدا کردن دکتر وقت میزاشتید این مشکلات براتون پیش نمیومد.

نظر خود را بیان کنید