8 روش محافظت از پوست در تابستان را در این مطلب بخوانید

1.   در ساعت‌های اوج تابش بیرون نروید

تابش خورشید به طور معمول از ساعت 10 اوج می‌گیرد و حوالی ساعت چهار بعد از ظهر کم‌کم از شدت آن کم خواهد شد. اگر کارمند هستید، احتمالش زیاد است که بین این ساعت‌ها در اداره به سر ببرید و ناخودآگاه در حال محافظت از سلامت پوست‌تان باشید؛ اما اگر شغل دیگری دارید یا به هر دلیلی باید بیرون از خانه بروید، سعی کنید انجام کارهایتان را به قبل از ساعت 10 صبح و بعد از ساعت چهار بعد از ظهر موکول کنید تا آسیب کمتری ببینید. بسیاری از خرید‌ها و کارها را می‌توان با استفاده از اینترنت انجام داد و از بیرون رفتن اجتناب کرد.

2.   از نیم ساعت قبل کرم بزنید

اگر عادت دارید که چند دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه تند تند کرم ضد آفتاب بزنید و زود خارج شوید، وقت کنار گذاشتن این عادت رسیده است. پوست شما برای جذب کرم ضد آفتاب به حداقل نیم ساعت زمان نیاز دارد تا بتواند جلوی اشعه‌های خورشید را بگیرد. اگر زمان لازم را به پوست‌تان ندهید، انگار در واقع کرمی استفاده نکرده‌اید.

3.   هر دو ساعت یک بار کرم را تجدید کنید

حتی اگر یک کرم ضد آفتاب از بین برندهایی مثل بیودرما، الارو یا سیف تهیه کرده باشید، باز هم نهایتا بعد از دو ساعت باید کرم‌تان را تجدید کنید. اگر عادت دارید صبح موقع بیرون رفتن از خانه کرم بزنید و بعد دیگر این کار را تا غروب انجام نمی‌دهید، در واقع پوست‌تان را در معرض خطر قرار می‌دهید. اگر شاغل هستید یا باید از خانه یا محیط بسته بیرون بروید، کرم و دستمال مرطوب پاک‌کننده را همراه خود داشته باشید و بعد از دو ساعت ابتدا پوست‌تان را پاک کنید و سپس دوباره کرم بزنید.

  • دقت داشته باشید که اگر به استخر می‌روید، باید کرم را بلافاصله بعد از بیرون آمدن از آب تجدید کنید.
  • اگر در تابستان تعریق پوست‌تان زیاد است، فاصله بین زمان تجدید کرم باید کمتر شود؛ چون عملا بعد از هر بار عرق کردن، کرم از سطح پوست پاک می‌شود.
  • اگر از اسپری ضد آفتاب استفاده می‌کنید، مدت زمان بین تجدید کرم را کاهش دهید؛ چون اسپری نسبت به کرم دوام کمتری دارد و راحت‌تر از پوست شما پاک می‌شود.

4.   سراغ اس پی اف درست بروید

8 روش محافظت از پوست در تابستان را در این مطلب بخوانید

اگر روی کرم پودرتان نوشته اس پی اف 25 و شما با خیال راحت بدون زدن کرم ضد آفتاب از آن استفاده می‌کنید، باید بدانید که در حال انجام یک حرکت اشتباه برای پوست‌تان هستید. کمترین میزان اس پی اف موجود در یک کرم ضد آفتاب، انواع روغن و لوسیون های بدن باید SPF30 باشد تا بتواند از پوست شما در برابر اشعه UV مراقبت کند. در تابستان می‌توانید این میزان را 50 هم افزایش دهید. اگر دقت کنید بیشتر برندهای خوب مثل کیووی، سینره و سی گل در محصولات‌شان از حداقل اس پی اف 30 استفاده می‌کنند. اگر آرایش می‌کنید، می‌توانید زیر کرم پودرتان از یک کرم ضد آفتاب بی‌رنگ با اس پی اف درست کمک بگیرید.

5.   مقدار لازم کرم را بشناسید

برای اینکه بتوانید تاثیر درستی از کرم‌تان بگیرید، باید یک لایه مناسب و پوشاننده از آن را روی صورت بزنید. لایه‌های نازک به سرعت پاک شده و نیاز شما را برای تجدید زود هنگام کرم بیشتر می‌کنند. همچنین دقت داشته باشید وجود زینک اکسید در کرم ضد آفتاب شما منجر به محافظت بیشتری از پوست در برابر اشعه UV به عمل خواهد آورد.

6.   حتما عینک آفتابی بزنید

در تابستان استفاده از عینک آفتابی ضد اشعه UV را فراموش نکنید. چشم و پوست اطراف آن بسیار حساس است و تابش نور شدید خورشید باعث آسیب به آن خواهد شد. اگر دوست ندارید با تمام شدن تابستان شاهد ایجاد یا افزایش خطوط دور چشم شوید، از عینک‌هایی با فریم‎های بزرگ و مناسب استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای آشنایی بیشتر با مدل‌های مختلف عینک و مناسب‌ترین آن برای فرم صورت خود به این لینک مراجعه نمایید.

7.   بالم لب حاوی اس پی اف بزنید

8 روش محافظت از پوست در تابستان را در این مطلب بخوانید

استفاده از بالم لب حاوی اس پی اف را فراموش نکنید؛ همان طور که پوست اطراف چشم به مراقبت نیاز دارد و نازک است؛ پوست لب هم نیاز به مرطوب شدن و محافظت شدن در برابر گرما و اشعه خورشید را دارد. استفاده از یک بالم لب حاوی اس پی اف 30 آبرسانی و مراقبت لازم را از پوست شما انجام خواهد داد.

8.   به کلاه آفتابی و لباس‌هایتان دقت کنید

استفاده از کلاه آفتابی را در فصل تابستان پشت گوش نیندازید. این کلاه باید همیشه موقع خروج از فضای بسته همراه شما باشد. بهترین کلاه آفتابی گزینه‌ای است که سایه بان پهنی داشته باشد و کناره‌های صورت را هم بپوشاند. در غیر این صورت کارایی چندانی نخواهد داشت.

  • اگر صندل می‌پوشید، بهتر است بخشی از لوسیون ضد آفتاب‌تان را به رویه پاها بزنید.
  • شلوار و بلوز بلند نقاطی را که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند کاهش می‌دهد و محافظت بهتری از شما خواهد کرد.
  • با استفاده از شال یا روسری ناحیه گردن را بپوشانید.