رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی یک بیماری مربوط به چشم است که در اثر تغییراتی که در رگ های خونی، در قسمت حساس به نور شبکیه رخ می دهد ایجاد می شود. رتینوپاتی دیابتی دارای مراحل مختلفی است که از بیماری های خفیف چشمی شروع شده و در نهایت به کوری فرد بیمار منجر می شود. رتینوپاتی انواع مختلفی دارد. مراحل مختلف آن شامل: خونریزی زجاجیه چشم، جدا شدن شبکیه چشم، آب سیاه چشم و در نهایت کوری است.

انواع رتینوپاتی دیابتی

این عارضه دارای مراحل و انواع مختلف است که به طور مختصر به آن ها می پردازیم:

  • رتینوپاتی زمینه ای مرحله ی اول: در این نوع رتینوپاتی دیابتی عروق موجود در پرده ی شبکیه آسیب می بیند و با نشت مایع یا خون باعث می شود تا شبکیه متورم شود. این نوع رتینوپاتی در اصل یک هشدار محسوب می شود.
  • رتینوپاتی تکثیری: در این نوع رتینوپاتی دیابتی رگهای خونی غیرطبیعی روی شبکیه رشد می کند و گاهی اوقات منجر به خونریزی می شوند. این نوع رتینوپاتی ممکن است از تاری دید تا کوری به علت جدا شدن شبکیه از پشت چشم را شامل شود. در اصل این نوع رتینوپاتی دیابتی شدیدترین نوع از این بیماری است.

رتینوپاتی نوزادان نارس

رتینوپاتی نوزادان نارس ، یک بیماری چشم است که در برخی از نوزادان نارس که قبل از هفته‌ی ۳۱ (طول مدت یک بارداری کامل ۳۸ تا ۴۲ هفته است) به دنیا می‌آیند، بروز پیدا می‌کند. درمان رتینوپاتی نوزادان نارس به‌راحتی با معاینه‌ی شبکیه چشم نوزادان نارس امکان‌پذیر است . جهت  معاینه توسط دکتر محمدباقر رجبی ، فوق تخصص شبکیه ،با شماره ی  88201656 021  برای تعیین نوبت تماس بگیرید.

درمان رتینوپاتی دیابتی با تزریق آواستین

ممکن است بنا به تشخیص پزشک درمان های متعددی برای رتینوپاتی دیابتی مد نظر قرار گیرد. یکی از روش های رایج درمان این بیماری، تزریق آواستین یا Bevacizumab در چشم است. البته تزریق این دارو باید هر چند وقت یک بار صورت گیرد و حدود نیم ساعت پس از تزریق فرد مرخص می شود.
برای تزریق آواستین یک سری نکات باید رعایت شود:

  • شب قبل از تزریق بهتر است بیمار حمام کند زیرا دو تا سه روز پس از تزریق نباید صورت خود را خیس کند.
  • فرد با همراه داشتن مدارک شناسایی و یک نفر همراه به مرکز درمانی مراجعه کند.
  • چشم پس از تزریق به مدت نیم ساعت پانسمان می شود و ممکن است درد یا سوزش به مدت چند ساعت داشته باشد.
  • روز بعد از تزریق نیز باید چشم معاینه شود
  • تزریق آواستین برای بیمار رتینوپاتی دیابتی اگر به صورت منظم صورت نگیرد ممکن است خطراتی را متوجه چشم فرد کند که قابل جبران نباشد

فوق تخصص شبکیه

جهت درمان بیماری های ذکر شده با توجه به اهمیت چشم حتما باید به فوق تخصص شبکیه مراجعه نمایید . دکتر محمد باقر رجبی فوق تخصص شبکیه و لیزر  در تهران می باشند .

آدرس مطب : تهران ، میدان ونک ، ابتدای بزرگراه حقانی ، نرسیده به گاندی جنوبی ، پلاک ۷۲ ، ساختمان پزشکان ۷۲ ونک ، طبقه چهارم ، واحد ۴۰۲

شماره تماس : 88201656 021