موسسه نوفن حامی البرز

موسسه نوفن حامی البرز با هدف حمایت از فناوری های نوین به وسیله ی ارائه خدمات جستجو و ثبت در حوزه های مربوط به حقوق مالکیت فکری مانند اختراع و طرح صنعتی در سطح ملی و بین المللی و همچنین طرح دعاوی نقض این حقوق تاسیس شده است. از ملزومات ارائه این خدمات، گسترش آشنایی فعالان این حوزه با مباحث مربوطه مانند قوانین داخلی و خارجی، خرید و فروش تکنولوژی و عقد قرارداد می باشد که موسسه نوفن این مهم را سر لوحه فعالیت های خود قرار داده است.

آمار اختراعات ثبت شده در معاهده همکاری ثبت اختراع PCT در سال ۲۰۱۶

آمار اختراعات ثبت شده در معاهده همکاری ثبت اختراع PCT هر ساله توسط سازمان جهانی مالکیت فکری WIPO منتشر می شود. این آمار اطلاعات مفیدی در خصوص تعداد اختراعات ثبت شده و برترین متقاضیان ثبت در این معاهده را ارائه می دهد.

در بخش نخست به بررسی شرکت هایی که بیشتر تقاضا را داشته اند می پردازیم. در سال ۲۰۱۶ شرکت ZTE به تنهایی ۴۱۲۳ اختراع را در این معاهده ثبت کرده است و جایگاه اول را در آمار ده شرکت برتر به خود اختصاص داده است. شرکت دوم در این لیست HUAWEI می باشد که در سال ۲۰۱۶ تعداد ۳۶۹۲ تقاضای ثبت را به معاهده همکاری ثبت اختراع داده است. همانطور که در ذیل این متن دیده میشود شرکت های بسیار معروف و بزرگی که اکثرا در زمینه های فناوری اطلاعات فعالیت می کننداز جمله QUALCOMM، MITSUBISHI، LG، HP، INTEL، BOE، SAMSUNG و SONY جزو ده شرکت برتر از نظر تعداد اختراعات ثبت شده در معاهده PCT می باشند.

مزایای معاهده همکاری ثبت اختراع PCT

مزایای معاهده همکاری ثبت اختراع PCT به چند بخش مختلف تقسیم می شود. در حال حاظر فقط به برخی از مزایای آن برای مخترعان اشاره می کنیم.

۱- افزایش مدت زمان حق تقدم به ۳۰ ماه:

مدت زمان استفاده از امتیاز حق تقدم بر طبق کنوانسیون پاریس ۱۲ ماه است. اما چنانچه مخترع اختراع خود را در این معاهده ثبت کند این مدت به ۳۰ ماه افزایش می یابد. چنانچه مخترع اختراع را در کشوری ثبت کند و بعد برای PCT اقدام کند، ۳۰ ماه از تاریخ اظهارنامه ثبت شده در آن کشور محاسبه خواهد شد. اگر مخترع مدارک اختراع خود را برای اولین بار به PCT ارائه دهد، ۳۰ ماه از تاریخ فایلینگ در PCT محاسبه می گردد.

موسسه نوفن حامی البرز مراحل نهایی استقرار در یکی از پارک های علم و فناوری کشور را طی میکند اما تا آن زمان میتوانید با اکانت تلگرام @nofanir با کارشناسان این موسسه در تماس باشید.