بدمینتون بازی ای است که در آن سرعت، استقامت ، چابکی ،قدرت و مهارت به نمایش گذاشته میشود.بدمینتون یکی از سریع ترین ورزشهاست و در آن هیچ محدودیت سنی و زمانی وجود ندارد.

بدمینتون در سطح پیشرفته یکی از سریع ترین ورزش های راکتی و توپی است که سرعت توپ گاها به 200 مایل در ساعت میرسد و در این سطح به بازیکنانی نیازد دارد که بتواند مسافتی در حدود 5 مایل را طی کنند. ورزش بدمینتون در هر سطح بازی، ورزشی مناسب برای عملکرد قلب و عروق می باشد. سرعت، چابکی، انعطاف پذیری، استقامت قلبی – عروقی در طول بازی بدمینتون به طرز مطلوبی افزایش می یابد.

بدمینتون همچنین بازی ای استراتژیکی ،تاکتیکی و آمادگی ذهنی است.بدمینتون همچنین به عنوان شطرنج جسمی شناخته میشود.

بدمینتون همچنین یکی از بیشترین ورزش های بازی شده  در دنیاست و ورزشی بسیار پرطرفدار در آسیا و اروپا  است.

بدمینتون توسط ۲ یا ۴ بازیکن انجام می پذیرد؛ و در المپیک 2004 پدیده جالب توجه این بود که در یکی از رشته‌ها در یک تیم دو نفره یک مرد و یک زن حضور دارند و با تیم مقابل به همین شکل به رقابت می‌پردازند.

برنده بازی بدمینتون تیمی است که برنده دو “گیم” پانزده امتیازی شود. در انفرادی زنان هر کدام از “گیم‌”ها ۱۱ امتیاز میباشد.

Badminton بدمینتون

تجهیزات و مقررات بدمینتون

زمین بازی: زمین بازی بدمینتون به شکل مستطیل است که با خطوطی به عرض  ۴۰ میلی متر کشیده می‌شود. خطوط زمین بدمینتون باید به سادگی قابل تشخیص باشند و بهتر است به رنگ سفید یا زرد کشیده شود. طول زمین بدمینتون ۱۳/۴ متر – عرض زمین بدمینتون دو نفره ۶/۱۰ متر – عرض زمین بدمینتون یک نفره ۵/۳۰ متر می‌باشد. کلیه این خطوط جزو زمین بازی بدمینتون به حساب می آیند. ارتفاع پایه‌های تور ۱۵۵ متر است.

توپ: از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شود.الزاما باید از جنس چوپ پنبه با لایه چرمی باشد. توپ چرمی دارای ۱۶ پرک میباشد که به پایه وصل می‌شوند. وزن توپ بین ۴/۷۴ تا ۴/۵۰ گرم میباشد.

راکت بدمینتون : راکت بدمینتون معمولاً از جنس چوبی یا فلزی می‌باشد. قسمتهای تشکیل دهنده راکت: دسته – میله – گلو یا سه راهی – صفحه راکت  میباشند.

کفش بدمینتون : کفش بدمینتون باید سبک ، راحت و قابلیت ارتجاعی بالایی داشته باشند و کوشن مناسب داخل آنها باشد. کف کفش ها باید شیاردار باشند . جنس روی کفش هم از نایلون یا جیر است .

شما می توانید این محصولات را از فروشگاه اینترنتی یونکس شاپ ارائه دهنده انواع تجهیزات تخصصی و اورجینال بدمینتون تهیه نمایید .

بیشتر مسابقات بدمینتون از سه گیم تشکیل شده است و هر تیمی اختلاف بازی را به دو گیم برساند ، برنده مسابقه خواهد بود.یک گیم زمانی تمام می شود که امتیازات به ۱۵ برسد (برای خانم ها ۱۱).

اگر سرویس زننده توپ را به زمین حریف بخواباند یک امتیازاز حریف کسب میکند.

شروع یک گیم بدمینتون و سرویس زدن : برای تعیین اولین سرویس مسابقه شروع بازی بدمینتون سکه ای به هوا می اندازند یا اینکه راکت را می چرخانند.

سرویس به طور مورب از قسمت راست زمین سرویس زده می شود. سرویس زننده سرویسهایش را به ترتیب یکی از زمین سرویس قسمت راست خود و دیگری را از زمین سرویس قسمت چپ خود می زند تا در نهایت سرویس خود را از دست بدهد . سرویس زننده اولین سرویس را باید از زمینی که در آن قرار دارد بزند.

در بازی های دو نفره بدمینتون وقتی که سرویس را از بازیکنان مقابل می گیرند، اولین سرویس خود را همیشه از قسمت راست زمین سرویس می زنند و در هر طرف زمین دو بار شانس زدن سرویس زدن وجود دارد. اگر تیمی اولین سرویس بازی را به طرف مقابل واگذار کرد شانس آن را دارند که سرویس دوم را بزنند و نفر دوم تیم سرویس را می زند با این حال در شروع بازی های دو نفره ، تیم زننده اولین سرویس فقط حق زدن یک سرویس را داراست.

در بدمینتون سرویس زنندگان جای خود را در زمین عوض می کنند،اما دریافت کنندگان در جای خود باقی می مانند.

در بازی های یک نفره اگر امتیاز سرویس زننده فرد باشد(…۱،۳،۵،۷) سرویس از زمین سرویس واقع در سمت چپ بازیکن زده می شود. اگر امتیاز زوج باشد (…،۲،۴،۶،۸) سرویس از زمین سرویس واقع در سمت راست بازیکن زده می شود.

تمام بدن بازیکن سرویس زننده باید در زمین سرویس باشد و در هنگام زدن سرویس قسمتی از هر دو پای او باید روی زمین بدمینتون باشد.

دریافت کننده باید در طرف دیگر زمین بدمینتون به صورت مورب در جهت مقابل با سرویس زننده باشد و باید قسمتی از هر دو پای او هم روی زمین باشد

زمانی که امتیاز بازی هر دو بازیکن به سیزده برسد ، بازی می تواند به ست پنج امتیازی تبدیل شود هر بازیکن که  زودتر ۵ امتیاز را کسب کند برنده ی بازی خواهد شد.

هر بار که یک ست بازی بدمینتون تمام می شود ، بازیکنان تعویض می شوند. اگر بازی به ست سوم کشیده شود در امتیاز ۸ بازیکنان بدمینتون زمین بازی را عوض میکنند.( خانم ها در امتیاز ۶)

جریان بازی بدمینتون : بازی ادامه پیدا می کند تا یکی از بازیکنان مرتکب خطا بشود. بیش ترین و معمول ترین خطاها عبارتند از

الف) از دست دادن توپ به طور کامل ویا  نزدن آن.

ب) رد نشدن توپ از تور.

ج) زدن توپ به تور.

د) زدن توپ به بیرون از زمین چه در هنگام سرویس و چه در هنگام بازی .

ه) تماس پیدا کردن بدن یا راکت با تور.

و) دوبارضربه زدن پیاپی به توپ.

Badminton ورزش بدمینتون

به طور کلی بدمینتون از دیدگاه روانشناسی، به کاهش استرس بازیکنان در هنگام فعالیت در زمین و ضربه به توپ کمک می کند و علاوه بر بهبود مهارت، باعث افزایش رضایت مندی بازیکن از خود هنگام رسیدن به هدف بازی که همان پیروزی در بازی بدمینتون است، می گردد.

یادگیری در بسیاری از ورزش های راکتی به سختی صورت می پذیرد در حالی که بدمینتون فراگیری بسیار خوبی برای بازیکنان مبتدی  را داراست. این ورزش به عکس العمل بالا؛ وضعیت بدنی مناسب و تمرکز نیاز دارد. به علاوه این ورزش فقط برای رده سنی جوانان نیست؛ بلکه در هر رده سنی می توان به آن پرداخت.