چربی های اضافی که مانند کمربند اطراف شکم و نقاط دیگر بدن را احاطه می کنند، همواره در حال تلاش هستند تا نگاه ها را به خود معطوف کنند، نگاه هایی متمرکز بر این چربی ها که با هر تکانی جا به جا می شوند بسیار آزار دهنده اند اما این چربی های سمج چگونه از بین می روند؟ چربی هایی که قصد رها کردنمان را به این زودی ندارند، توسط میوه بهشتی خرما ذره ذره آب می شوند و با رژیم غذایی صحیح از بین می روند.

حال ما در ادامه به ویژگی هایی از خرما می پردازیم که باعث عقب نشینی این چربی ها شده و سلاح خرما در مبارزه با چربی ها محسوب می شوند. در نتیجه برای شناخت خواص خرما برای لاغری و آشنایی با این راه شیرین به سوی لاغری در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

خرما منبع انرژی

انواع خرما با طعم های شیرین و منحصر به فرد خود قادرند جایگزین شیرینی ها و دسر های مملو از قندی شوند که ما در طول روز از آن ها استفاده می کنیم علاوه بر این، گنجاندن خرما در میان وعده ها به عنوان یک منبع انرژی سالم به بهبود عملکرد متابولیسم بدن و کنترل اشتها کمک بسزایی می کند.

نکته جالب توجه در مورد میوه خرما این است که قند های موجود در خرما انرژی پایدار را برای بدن فراهم می کنند. به این معنا که سوخت و ساز قند های آن در بدن به آرامی صورت می گیرد و همین امر علاوه بر به تعویق انداختن گرسنگی، انرژی مورد نیاز برای فعالیت های روزانه را به سادگی فراهم می کند.

خواص خرما برای لاغری

میوه شیرین و لذیذ خرما که شیرینی قند طبیعی آن هیچگاه باعث دلزدگی نمی شود، قادر است روند لاغری و از بین رفتن چربی ها را تسریع کند و با داشتن مواد معدنی و فیبر فراوان در دل خود منبع سالم تامین انرژی برای بدن حساب شود تا بتواند نقش ویژه ای در کنترل اشتها و بهبود متابولیسم بدن ایفا کند.

فیبر

میوه خرما به عنوان منبع غنی از فیبر، یکی از مهمترین عناصر موجود در رژیم غذایی شهرت دارد. فیبر نوعی کربوهیدارت غیر قابل هضم است که برای سیستم گوارشی تجزیه آن امکان پذیر نیست، از این رو این ماده به صورت هضم نشده در سیستم گوارش باقی می ماند و حجم غذا را افزایش می دهد.

به همین دلیل است که استفاده از خرما باعث می شود تا احساس سیری بیشتری کنید و حجم غذای روزانه تان را کاهش دهید. علاوه بر موارد فوق فیبر موجود در خرما قادر است میزان قند خون را کنترل کرده و از افزایش آن جلوگیری کند که همین امر در نهایت موجب جلوگیری از افزایش وزن و بسیاری از بیماری های ناشی از افزایش قند خون می گردد.

مواد معدنی

علاوه بر فیبر، مواد معدنی موجود در خرما مانند پتاسیم به روند لاغری و نابود کردن چربی های اضافی کمک می کنند. به عنوان مثال پتاسیم موجود در خرما نقش مهمی در حفظ تعادل آب و الکترولیت بدن دارد که همین ویژگی پتاسیم موجب بهبود فعالیت سلول ها، عملکرد بدن، عملکرد غده های داخلی و افزایش فعالیت متابولیسم بدن می شود که همه این موارد در نهایت به افزایش سوخت و ساز با استفاده از میوه خرما و کاهش وزن می انجامند.

آنتی اکسیدان

استرس روزمره، تغذیه نامناسب و آلودگی هوا می توانند باعث افزایش استرس اکسیداتیو در بدن بشوند. استرس اکسیداتیو به وضعیتی گفته می شود که ارتباط بین رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان در بدن به خطر می افتد و این قطع ارتباط موجب افزایش رادیکال های آزاد در بدن می شود که می توانند سیستم ایمنی و سلامت بدن را به خطر بیندازند.

همین دلیل باعث شده است که خرما، این میوه بهشتی سرشار از آنتی اکسیدان به کمک بدن بیاید و با بالا بردن آنتی اکسیدان در بدن موجب افزایش سیستم ایمنی و بهبود ترشح هورمون های مرتبط با لاغری شده به طوری که آنتی اکسیدان با بالا بردن سوخت و ساز و افزایش متابولیسم ما را یک قدم در رسیدن به اندام دلخواه نزدیک می کند.

اشباع کننده های طبیعی

در مورد خواص خرما شاید این مورد کمتر به گوشتان خورده باشد اما لازم به ذکر است که میوه خرما علاوه بر دارا بودن مواد معدنی، آنتی اکسیدان و … مقادیر فراوانی پروتئین یا اسید های چرب را در خود نگه داری می کند تا با ورود خرما همراه با این اشباع کننده های طبیعی به بدن احساس سیری افزایش پیدا کند و باعث عدم رغبت به خوردن خوراکی هایی با ارزش غذایی کم و پر کالری بشود.

تغذیه مناسب با خرما

میزان کالری، واحدی که برای اندازه گیری انرژی مصرفی در غذاها استفاده می شود گاها بسیار در فرایند لاغری مهم می باشد و میزان کالری رژیم غذایی بسیار حائز اهمیت است و میوه خرما به دلیل داشتن ۲۰۰ تا ۲۷۰ کالری در صورت مصرف زیاد نه تنها برای لاغری موثر نمی باشد بلکه افزایش مصرف خرما می تواند میزان کالری را افزایش بدهد و باعث اضافه وزن شود.

در نتیجه اگر می خواهید خرما را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و از خواص آن در لاغری بهره ببرید بهتر است تعادل را رعایت کنید و به اندازه از آن استفاده کنید.

کلام آخر

خرما میوه ای که سرشار از ویتامین، مواد معدنی و فیبر در ساختار خود می باشد قادر است تاثیر چشمگیر بر سوزاندن چربی های اضافی بدن داشته باشد و راهی ساده و شیرین برای از بین بردن آن ها به ما نشان دهد که ما در این مقاله سعی کردیم به طور کامل و جزئی خواص اجزای خرما در تسریع لاغری را بررسی کنیم و به شما در رسیدن به اندام دلخواهتان توسط میوه ای شیرین کمک کنیم.