طریقه مصرف قرص لتروزول برای بارداری

مصرف قرص لتروزول برای بارداری

لتروزول (یا Femara) یک داروی خوراکی است که در اصل برای درمان سرطان سینه استفاده می شود. با این حال، تخمک گذاری را نیز تحریک یا افزایش می دهد، بنابراین به عنوان یک درمان باروری نیز استفاده می شود.

لتروزول با مسدود کردن ماده ای به نام آروماتاز در بدن شما باعث افزایش تخمک گذاری می شود. مسدود کردن آروماتاز در نهایت باعث کاهش میزان استروژن در بدن شما می شود. هنگامی که استروژن کاهش می یابد، بدن شما هورمون هایی ترشح می کند که به القای تخمک گذاری کمک می کنند. در ادامه مقاله به طریقه مصرف قرص لتروزول برای بارداری و بهترین زمان مصرف آن می پردازیم.

همچنین بخوانید: بهترین زمان بارداری بعد از پریود برای پسردار شدن

طریقه مصرف قرص لتروزول برای بارداری

این قرص ها در دوزهای 2.5 میلی گرمی (MG) عرضه می شوند. شما روزانه دو قرص (مجموعاً 5 میلی گرم) لتروزول مصرف خواهید کرد که از روز سوم چرخه قاعدگی شروع می شود و در روز هفتم به پایان می رسد. برخی پزشکان نیز دوره مصرف دارو را از روز دوم تا ششم چرخه قاعدگی توصیه می کنند. می توانید این دو قرص را با هم مصرف کنید و زمان روز. مهم نیست (فقط برای پنج روز ثابت باشید).

آمار و مطالعات نشان می دهد که لتروزول اغلب برای ناباروری کاملاً مؤثر است. یک مطالعه نشان داد که 27.5 درصد از زنانی که لتروزول مصرف می کردند، بارداری منجر به زایمان موفقی داشتند. البته اگر تصمیم به مصرف قرص لتروزول برای بارداری دارید باید بدانید که احتمال دوقلو زایی با استفاده از لتروزول 5 تا 10 درصد است. خطر بارداری سه قلو یا بالاتر کمتر از 1٪ است.

در طول مصرف این دارو عوارض جانبی ممکن است شامل گرگرفتگی، سردرد، ناراحتی معده، ضعف و کمردرد باشد. کیست های تخمدان می توانند با استفاده از لتروزول ظاهر شوند، که ممکن است باعث فشار یا درد لگن در هنگام مقاربت یا فعالیت شود. آنها معمولاً خود محدود شونده هستند و بدون هیچ گونه درمان دیگری به جز خودداری از چرخه بعدی دارو برطرف می شوند.

بهترین زمان مصرف قرص لتروزول برای بارداری

شما می توانید لتروزول را در صبح، ظهر یا عصر مصرف کنید، اما باید آن هر روز در یک زمان تقریباً ثابت مصرف کنید. مصرف دارو در ساعت معین به شما کمک می کند تا دوز مصرفی خود را به خاطر بسپارید. لتروزول قرصی است که از طریق خوراکی (با یا بدون غذا) مصرف می شود، بنابراین در صورت تمایل می توانید آن را همراه با غذا مصرف کنید.

همچنین بخوانید: علائم صددرصدی بارداری قبل از پریود چیست؟

بهترین زمان مصرف قرص لتروزول برای بارداری

چند روز بعد از مصرف لتروزول تخمک ازاد میشود

در طول یک چرخه قاعدگی طبیعی 28 روزه، زنان در روز 14 از سیکل تخمک گذاری می کنند. این مرحله شروع مرحله لوتئال است، یعنی زمانی است که بدن توانایی باردار شدن را دارد. در طول درمان با قرص لتروزول، پس از مصرف دوز مناسب، زنان باید بین 5 تا 8 روز پس از مصرف آخرین قرص تخمک گذاری داشته باشند.

چه مدت بعد از مصرف لتروزول باردار میشویم

اگر در حال تخمک گذاری هستید، این داروها می توانند روند بارداری را تسریع کنند. اگر تخمک گذاری ندارید، بعد از مصرف لتروزل بارداری می تواند ظرف 6 تا 12 ماه اتفاق بیفتد.

لتروزول را روز بخوریم یا شب

شما می تواند لتروزول را در هر زمانی از روز یا شب بخورید. شما معمولا یک بار در روز لتروزول مصرف می کنید، نکته مهم این است که قرص را هر روز در ساعت معینی مصرف کنید. به اکثر افراد به مدت 5 سال لتروزول داده می شود، اما برخی تا 10 سال آن را مصرف می کنند.

بعد از مصرف لتروزول چه باید کرد

پزشک شما را در مورد زمان مصرف لتروزول راهنمایی می کند، ممکن است به شما توصیه شود که بعد از دوره 5 روزه مصرف دارو، مقاربت داشته باشید. به بیان دیگر به بیماران توصیه می کند که یک تا سه روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشند.

همچنین بخوانید: عکس پروفایل بارداری دختر و پسر

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به نحوه مصرف قرص لتروزول برای بارداری اشاره کردیم. این دارو عوارض جانبی جدی ندارد. با این حال، در صورت مصرف داروهای دیگری که ممکن است با لتروزول تداخل داشته باشند یا بر سطوح هورمونی شما تأثیر بگذارند، لتروزول ممکن است بهترین گزینه نباشد. لتروزول برای اکثر افراد بی خطر است، اما می تواند با برخی عوارض جانبی همراه باشد که معمولاً خفیف و مرتبط با هورمون هستند.


نظر خود را بیان کنید