نحوه نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا در خانه

گیاه سانسوریا یک انتخاب محبوب برای گیاهان آپارتمانی است زیرا نحوه نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا در خانه آسان است. در ادامه به آموزش تکثیر و نگهداری از سانسوریا می‌پردازیم.

نحوه نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا در خانه

سانسوریا برگ‌های سفت، راست و شمشیر مانند آنها قابل تشخیص است. همچنین به عنوان گیاه مار و زبان مادرشوهر نیز شناخته می شود. شکل ظاهری این گیاه آن را به یک انتخاب خوب برای طراحی‌های داخلی مدرن و امروزی تبدیل کرده است.

اگر به دنبال یک گیاه آپارتمانی با مراقبت آسان هستید، Sansevieria گیاهی مناسب شماست. این گیاهان مقاوم به دلیل سازگاری با طیف وسیعی از شرایط رشد محبوب هستند. آنها در برابر نور زیاد خورشید مقاومت می‌کنند و نور کم را نیز تحمل می‌کنند، اگرچه در نور غیر مستقیم خورشید بهترین عملکرد را خواهند داشت. در ادامه به روش تکثیر آن می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: بهترین گل های آپارتمانی کم نور، سایه دوست، مقاوم و گلدار کدامند؟

روش تکثیر گیاه سانسوریا در آب

روش تکثیر گیاه سانسوریا در آب

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تکثیر سانسوریا، ریشه‌زنی برگ‌های تازه بریده شده از طریق تکثیر در آب است. در اینجا یک راهنمای سریع برای فرآیند تکثیر ریشه زنی گیاه سانسوریا در آب آورده شده است:

1. برای تکثیر گیاه سانسوریا در آب یک ظرف مناسب انتخاب کنید

شما به یک ظرف بلند نیاز دارید تا قلمه برگ گیاه سانسوریا خود را به صورت عمودی نگه دارید. بسته به اندازه گیاه مادری، شیشه یا گلدان به خوبی کار می کند.

2. یک برگ انتخاب و برش بزنید

با استفاده از یک چاقوی تیز یا قیچی باغبانی، یک برگ سالم را از یک گیاه سانسوریا در نزدیکی پایه آن ببرید.

3. برای تکثیر گیاه سانسوریا در آب اجازه دهید محل برش قلمه خشک شود

این کار در تکثیر سانسوریا ضروری نیست اما به آن کمک می‌کند. برش‌های خشک شده مانع از پوسیده شدن برگ شده و ریشه زایی را سرعت می‌دهد.

4. قلمه سانسوریا را در ظرف قرار دهید

ظرف خود را با آب کافی پر کنید تا قسمت پایینی قلمه گیاه سانسوریا را بپوشاند. قلمه را در آب قرار دهید و ظرف را در جای گرمی قرار دهید که نور غیرمستقیم زیادی دریافت کند.

5. گیاه ریشه زنی می‌کند

بگذارید گیاهتان ریشه بزند و هر دو روز یکبار آب آن را عوض کنید. ریشه‌های کوچک باید پس از مدتی از پایه قلمه شروع به جوانه زدن کنند.

همچنین بخوانید: 17 گیاه آپارتمانی که حشرات را از خانه شما دور خواهند کرد

قلمه سانسوریا

6. برای تکثیر گیاه سانسوریا در آب قلمه را مجدداً در خاک قرار دهید

هنگامی که قلمه شما رشد ریشه جدیدی پیدا کرد، آن را از ظرف آب به گلدان جدید منتقل کنید. گلدان خود را با مخلوط گلدان و پیت ماس ​​یا پرلیت آماده کنید. ظرفی با سوراخ های زهکشی انتخاب کنید تا مطمئن شوید خاک به خوبی زهکشی می‌شود.

نحوه تکثیر سانسوریا در خاک در خانه

شما می‌توانید گیاهان سانسوریا را با کاشت قلمه‌های برگ به طور مستقیم در خاک تکثیر کنید. این مراحل را برای راهنمای تکثیر گیاه سانسوریا در خانه با استفاده از قلمه های ریشه دار در خاک دنبال کنید:

1. برای تکثیر گیاه سانسوریا در خاک یک برگ انتخاب و برش بزنید

با استفاده از یک قیچی باغبانی یا یک چاقوی تیز، یک برگ از گیاه اصلی سانسوریا را در نزدیکی پایه ببرید.

2. قلمه خود را آماده کنید

قلمه را یک یا دو روز در جای خشک بگذارید تا انتهای بریده شده پینه شود. از یک هورمون ریشه زایی در انتهای بریده شده برای تحریک رشد استفاده کنید.

3. برای تکثیر گیاه سانسوریا قلمه را در خاک بکارید

قلمه پینه دار خود را در یک گلدان کوچک پر از مخلوط خاک با زهکشی خوب از ماسه درشت یا پیت ماس ​​بکارید و بلافاصله به آن آب دهید. قلمه برگ سانسوریا باید ظرف چند هفته ریشه بزند.

همچنین بخوانید: چگونه گیاه آلوئه ورا را در منزل پرورش دهیم؟

نحوه تکثیر سانسوریا در خاک در خانه

4. رشد برگ‌های جدید را بررسی کنید

رشد برگ‌های جدید نشان دهنده این است که قلمه شما سیستم ریشه خود را توسعه داده است. همچنین می‌توانید به آرامی گیاه جدید را کمی از خاک بیرون بکشید تا بررسی کنید که آیا ریشه‌ها رشد کرده اند یا خیر.

چگونه از گیاهان سانسوریا مراقبت کنیم

این مراحل را برای مراقبت از گیاه سانسوریا خود دنبال کنید تا به این گیاه زیبا که نگهداری آسانی نیاز دارد کمک کنید تا به خوبی رشد کند:

  • گیاه را در نور غر مستقیم نگه داری کنید. گیاهان سانسوریا می‌توانند در شرایط نوری مختلف زنده بمانند و این ویژگی آنها را به گیاهان آپارتمانی عالی تبدیل می‌کند. آنها نور غیرمستقیم روشن را در طول روز ترجیح می‌دهند، اما می‌توانند در شرایط نور کم در ساعات سایه تر از روز زنده بمانند.
  • از آبیاری بیش از حد خودداری کنید. از آبیاری بیش از حد گیاهان سانسوریا خودداری کنید، زیرا آبیاری بیش از حد می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود. گیاهان سانسوریا خود را هر چند روز یکبار به جای آبیاری عمیق با کمی آب از یک بطری اسپری بپاشید.
  • برای رشد جدید هر ماه کوددهی کنید. گیاهان سانسوریا نیازی به کود دادن ندارند. با این حال، می‌توانید گیاهان تازه تکثیر شده خود را با استفاده از غذای رقیق شده گیاهان آپارتمانی در طول فصل رشد ماهی یک بار در خاک گلدان تشویق کنید تا برگ‌های سالم رشد دهند.
  • اجازه دهید ریزوم ها رشد کنند. گیاهان Sansevieria زمانی رشد می‌کنند که ریزوم‌های آنها در گلدان شلوغ شود. ممکن است به نظر برسد که گیاه نیاز به گلدان مجدد دارد، اما می‌تواند در شلوغی و ریشه دوام بیاورد.

چه فصلی برای قلمه زدن سانسوریا مناسب است

گیاهان سانسوریا به راحتی از طریق قلمه تکثیر می‌شوند. اگرچه این کار را می‌توان در هر زمانی انجام داد، بهار بهترین است. گیاهان تازه تکثیر شده شما نیز با توجه به فصل رشد تابستان، سریعتر رشد خواهند کرد.

علت نگهداری سانسوریا در خانه

مانند سایر ساکولنت‌های خانگی، گیاهان سانسوریا به فیلتر هوای داخل خانه کمک می‌کنند. چیزی که در مورد این گیاه خاص منحصر به فرد است این است که یکی از معدود گیاهانی است که می‌تواند دی اکسید کربن(CO2)  را در شب به اکسیژن تبدیل کند. این کیفیت آن را به گیاهی ایده آل برای دکوراسیون اتاق خواب تبدیل می‌کند، زیرا می‌تواند به تنظیم جریان هوای سالم کمک کند.

سخن آخر

در این پست از آلامتو به نحوه نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا در خانه پرداختیم. شما با دنبال کردن مراحل گفته شده برای تکثیر سانسوریا در آب و خاک می‌توانید به راحتی این گیاه زیبا را در خانه پرورش دهید.


نظر خود را بیان کنید