از کجا بفهمیم استخاره خوب است یا بد؟

اگر بعد از استخاره توانایی فهم آن را ندارید این مقاله را مطالعه کنید

از کجا بفهمیم استخاره خوب است یا بد

به گزارش آلامتو استخاره یکی از راه‌هایی است که خداوند برای مشورت‌دهی به بندگان قرار داده است. در این پست به شما می‌گوییم از کجا بفهمیم استخاره خوب است یا بد. با ما همراه باشید.

برای انجام هر کاری باید فکر کرد و روش درست را انتخاب کرد و در مرحله بعد با افراد مجرب مشورت کرد. اگر نتیجه‌ای حاصل نشد، می توان از استخاره کمک گرفت. به خاطر داشته باشیم که استخاره روشی برای پیشگویی آینده نیست. استخاره فقط انسان را در دو دلی و شک بیرون می‌آرود تا یک گزینه را انتخاب کند. هنگام استخاره گرفتن باید به نتیجه مثبت و خیر فکر کرد و ذهن و طلب را نتایج منفی دور کرد.

وقتی مسلمان استخاره می‌کند، درِ خدا را می‌کوبد، به او توکل می‌کند، با تمام اعضایش به او دلبسته می‌شود، به سرنوشتش راضی می‌شود، سپس به فرمان او ادامه می‌دهد و به تدابیر او اطمینان دارد.

شاید این سوال بسیاری از افراد باشد که از کجا بفهمیم استخاره خوب است یا بد یا وسط؟ آیا خوب، بد و وسطی که در بالای هر صحفه از قرآن‌‌های قدیمی نوشته شده است جواب استخاره‌ ای است که می‌خواهیم؟

در واقع همین طور است، و این کلمات “خوب، بد و وسط” که در بالای صفحات قرآن دیده می‌شود، به نحوی جواب استخاره است. اما باید در این مورد نکاتی را بدانید:

همچنین بخوانید: استخاره قرآن، استخاره آنلاین اصلی قران با جواب (ازدواج/معامله)
  1. این کلمات در کلام خداوند نبوده، بلکه ناشرین قرآن در گذشته پس از کمک گرفتن از افراد آگاه در زمینه تفسیر قرآن، برداشتی که از اولین آیه هر صفحه می‌شد را به عنوان خوب، بد و وسط در بالای صفحه می‌نوشتند.
  2. در همه قرآن ها جواب استخاره با این کلمات نیامده است. در واقع بسیاری از علمانی دینی چه بین شیعیان و چه اهل سنت، استخاره قول دارند؛ اما ذکر آن را با این کلمات در صفحات قرآن تایید نمی‌کنند. زیرا معتقدند معنا و مفاهیم موجود در آیات برای عموم قابل فهم و درک نیست و این ممکن است موجب شبهه در قرآن شود. به همین خاطر این کلمات در بسیاری از قرآن‌های چاپ عثمانی و غیر عثمانی دیده نمی‌شود.
  3. درباره اینکه از کجا بفهمیم استخاره خوب است یا بد، باید گفت که این تفاسیر چیزی نیست که به سهولت برای همه قابل فهم و یادگیری باشد. این علم در اختیار افرادی است که با قرآن مانوس بوده و بر زبان قرآن اشراف دارند.

در قرآن عثمان طه از کجا بفهمیم استخاره خوب است یا بد

اگر قصد دارید خودتان اقدام به استخاره گرفتن کنید و قرآنی که در آن خوب، بد و سط نوشته شده باشد در دسترس ندارید، در این قسمت جواب استخاره در صفحات قرآن را به شکل جدول برای شما علاقمندان قرار داده‌ایم. توجه داشته باشید این جواب‌ها برای قرآنی است که بر اساس خط عثمان طه نوشته شده باشد.

اما پیش از پرداختن به نتیجه هر صفحه باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

  • استخاره در افعال واجب و حرام جایز نیست.
  • تکرار استخاره‌ای که در مرتبه اول بد آمده است، جایز نیست.
  • در صورت تکرار استخاره، ملاک تصمیم گیری را اولین استخاره بگذارید.
  • در مورد جواب وسط، می‌توانید استخاره را تکرار کنید.
  • استخاره پیش از تفکر و مشورت باطل است.
  • اگر از صمیم قلب به استخاره اعتقاد ندارید بهتر است ابتدا به آن ایمان بیاورید سپس اقدام کنید.
  • خوب است پس از نماز و ارتباط معنوی با خداوند، اقدام به گرفتن استخاره با قرآن کنید.

استخاره با قرآن عثمان طه

استخاره با قرآن

نحوه استخاره با قرآن

شرایط استخاره با قرآن

استخاره با قرآن چه شرایطی دارد؟

یکی از رایج ترین انواع استخاره، استخاره با قرآن کریم است. همانطور که گفتیم استخاره در قرآن کریم نوعی مشورت با خداوند است. هرکسی هنگام راه اندازی کسب و کار می تواند با تلاوت قرآن برای کار خود خیری بیابد. استخاره با قرآن کریم دارای آداب و شرایطی است که باید انجام شود. قرآن کتاب آسمانی است و هنگام تمسک به آن باید پاک و منزه باشد.

همچنین بخوانید: برای چه مواردی باید استخاره کرد؟

نوع دیگر استخاره گرفتن با تسبیح است. در هر نوع استخاره گرفتن لازم است دعای استخاره خوانده شود. ‌به علت اهمیت رعایت این آداب است که گفته می‌شود هر استخاره قابل اعتماد نیست و باید توسط کسی انجام شود که روش درست آن را می‌دانند.

اما در مورد لزوم عمل به استخاره باید بدانید که هیچ الزامی برای عمل به استخاره وجود ندارد. عدم پیروی از نتیجه استخاره فعل حرام محسوب نمی‌شود اما طبق گفته علما بهتر است بر خلاف آن عمل نشود.

البته این را به خاطر داشته باشید برای هر مسئله‌ای در زندگی فوراً به فکر استخاره نیفتید. اگر بر سر دو راهی در مورد انتخاب رشته، ازدواج، کار و … هستید لازم است ابتدا تفکر، تحقیق و مشورت را دنبال کنید.

سخن آخر

استخاره گرفتن به بیان دیگر طلب خیر کردن است و مشورتی است که با پروردگار در هنگام دو دلی انجام می‌شود. در این پست از آلامتو به این موضوع پرداختیم که از کجا بفهمیم استخاره خوب است یا بد. همچنین لیستی از استخاره خوب، بد و متوسط قرآن عثمان طه ارائه شد. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


نظر خود را بیان کنید