چگونه اجاق گاز را در خانه تعمیر کنیم؟

چگونه می توانیم اجاق گازی که روشن نمی شود را تعمیر کنیم؟

تعمیر اجاق گاز در خانه

در مقاله قبلی در مورد روش تعمیر یخچال صحبت کردیم که اتفاقا مورد استقبال شما عزیزان نیز قرار گرفت، در ادامه سری مقالات تعمیر در خانه قصد داریم روش رفع عیب گازهای خانگی را مورد بررسی قرار دهیم.

اجاق گاز یکی از اصلی ترین وسایل هر خانه ای محسوب می شود، این وسیله کاربردی به طور قابل توجهی موجب صرفه جویی در هزینه‌‌ها شده و در نبود برق نیز همچنان برای ما قابل استفاده خواهد بود.

روشن کردن شعله مهم ترین و در عین حال پر چالش ترین قسمت کار کردن با اجاق گاز است، از این رو مشکلاتی که اکثر اوقات در زمینه استفاده از این وسیله مفید داریم، روشن نشدن شعله است. اغلب اوقات این مشکل چیزی است که به راحتی قابل رفع است و نیاز به افراد متخصص نیست.

در این مطلب کاربردی از مجله آلامتو، برخی از مشکلاتی که ممکن است در روشن کردن اجاق گاز پیش بیاید را به همراه با راه حل رفع آن، معرفی می کنیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

مشکل: ممکن است محدوده شعله اجاق گاز، با باقی مانده مواد غذایی مسدود شده باشد!

جالب است بدانید که باقی ماندن غذا یا چربی یکی از اصلی ترین و رایج ترین علل انسداد اجاق گاز و روشن نشدن آن است.

راه حل رفع مشکل: در این مواقع باید بررسی کنید و ببینید اگر علت روشن نشدن اجاق گاز بقایای غذا یا چربی است، آن را برطرف کنید. برای این منظور ابتدا توری‌‌ای که بر روی شعله قرار دارد را برداشته و سپس کلاهک روی شعله را نیز خارج کنید. حال پایه شعله به خوبی در دسترس شماست، گاهی ممکن است برای بیرون آوردن آن به باز کردن چند پیچ نیاز داشته باشید.

پس از اینکه پایه شعله را بیرون آوردید با یک پارچه کف دار و مرطوب محدوده اطراف شعله را تمیز کنید. سپس پایه مشعل مهر و موم شده را در سرکه یا آب گرم خیس کنید و با استفاده از یک برس سفت، اقدام به بیرون آوردن بقایای غذا کنید.

اگر متوجه شدید هنوز پایه مشعل مسدود است، با کمک یک سوزن یا خلال دندان، آن را رفع کنید. پس از تمیز کردن پایه مشعل، آن را دوباره نصب کنید و سعی کنید یک بار دیگر مشعل را روشن کنید.

اگر با وجود تمیز کردن شعله، هنوز هم مشکل رفع نشد، ممکن است دلیل روشن نشدن آن اختلال در خط گازرسانی یا مسئله بزرگتری باشد که در این صورت بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.


مشکل: ممکن است مشکل، نشتی گاز و اتصال نامناسب اجاق گاز باشد

گاهی ممکن است دلیل روشن نشدن اجاق گاز، نشتی و اتصالی نامناسبی باشد که در هنگام نصب یا تمیز کردن آن رخ داده است.  اگر سیم‌‌هایی که مشعل را به ماژول کنترل متصل می کنند، به صورت نادرستی متصل شده باشند، جرقه لازم برای روشن کردن مشعل به وجود نخواهد آمد و به این صورت اجاق گاز روشن نمی شود.

راه حل رفع مشکل: اولین کاری که باید انجام بدهید این است که سیم اجاق گاز را از پریز برق خارج کنید. حالا توری روی گاز و سپس کلاهک روی شعله را هم بردارید. در این مرحله لازم است که پایه شعله را نیز خارج کنید تا بتوانید به سیم های اتصال یافته نظارت کنید. در صورت وجود مشکل آن را تعمیر کنید.

هرگونه اتصال شل را ایمن کرده و سیم های قطع شده را دوباره وصل کنید و پس از اتمام کار و اطمینان از اتصال مناسب سیم ها، پایه شعله، کلاهک و توری را در جای اول خود قرار دهید و دوشاخه برق را به پریز بزنید و دوباره امتحان کنید.


مشکل: ممکن است دلیل روشن نشدن اجاق گاز، خرابی فندک باشد.

اگر دلیل روشن نشدن گاز هیچ یک از دو مشکل بالا نیست و از این موضوع مطمئن هستید، شاید فندک گاز خراب شده است. برای پی بردن به اینکه آیا دلیل روشن نشدن اجاق گاز خرابی فندک هست یا خیر، کافیست چراغ ها را خاموش کنید و دستگیره گاز را بچرخانید، اگر جرقه فندک به جای سفید مایل به آبی روشن، نارنجی یا زرد بود، این یعنی اینکه فندک گاز شما خراب است و باید تعویض شود.

راه حل رفع مشکل: گاز و برق اجاق را قطع کرده، درپوش مشعل را برداشته و با استفاده از یک پیچ گوشتی پایه مشعل را جدا کنید. حال لازم است سیم هایی که به فندک وصل است را قطع کنید. معمولاً فندک ها از یک سیستم قطع سریع استفاده می کنند بنابراین نیازی به بریدن سیم ها نخواهید داشت.

با توجه به شماره مدل اجاق گاز خود، یک قطعه جدید تهیه کنید، قطعه جدید را نصب کنید و سپس پایه مشعل، کلاهک روی آن و توری گاز را دوباره مانند اول در جای خود قرار دهید. گاز و برق اجاق گاز را دوباره وصل کرده و مشعل را تست کنید.


و اما سخن پایانی…

سه دلیل اصلی برای روشن نشدن شعله اجاق گاز را در قسمت بالا گفتیم و توضیح دادیم که در صورت بروز مشکل چه کاری باید انجام دهید، معمولا سه مشکل مطرح شده رایج ترین دلایل برای روشن نشدن اجاق گاز است، اما با این وجود اگر هیچ یک از این راهکارهای سریع مشکل را برطرف نکرد، برای تشخیص دقیق تر لازم است با یک متخصص تماس بگیرید.


2 دیدگاه

  1. مهدی سبزواری

    مشکل روشن نشدن گاز ما مسدود شدن با مواد غذایی بود که حل شد. خیلی مطلب مفیدی بود. مرسی

  2. علی

    سلام لطفا در مورد اینکه اجاق گاز شعله وسط هوا میکشه و بعد مقداری پرت پرت میافته صحبت کنید و چطوری جلوی آن را بگیریم راه حل بدید . ممنون

نظر خود را بیان کنید