بطری پلاستیکی چندبار مصرف سالم است؟

آیا استفاده مجدد از بطری های پلاستیکی بی خطر است؟

bottle

استفاده مجدد از ظروف پلاستیکی شاید به ظاهر مسئله مهمی نباشد اما گاهی ممکن است به قیمت سلامت شما تمام شود.

کاهش، استفاده مجدد و بازیافت بطری های پلاستیکی همیشه به عنوان یک شعار ملی شناخته می شود. اما آیا استفاده مجدد از این بطری‌ها کار درستی است؟ در این مقاله، انواع پلاستیک های مورد استفاده برای نگهداری آب و سایر نوشیدنی ها را بررسی می کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.


بطری های پلاستیکی از چه چیزی ساخته شده است؟

بطری های پلاستیکی از انواع رزین ها و ترکیبات آلی که می توانند به صورت پلیمرهای مصنوعی تولید شوند، ساخته می شوند.

بطری های پلاستیکی یک کد بازیافت دارند که روی آنها حک شده است. این کد به شما می گوید که این بطری از چه نوع پلاستیکی ساخته شده است. کدهای پلاستیکی از شماره های 1 تا 7 متغیر هستند. این نامگذاری ها برای کمک به مرتب سازی دسته ای در حین بازیافت طراحی شده اند:

 • 1 : پلی اتیلن ترفتالات (PET یا PETE)
 • 2: پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)
 • 3: پلی وینیل کلراید (PVC)
 • 4: پلی اتیلن با چگالی پایین (LDPE)
 • 5: پلی پروپیلن (PP)
 • 6:پلی استایرن (PS)
 • 7: سایر موارد

همه انواع پلاستیک برای ساخت بطری های پلاستیکی استفاده نمی شود. بیشتر بطری های پلاستیکی که امروزه تولید می شوند از پلاستیک های شماره 1، شماره 2 یا شماره 7 ساخته می شوند. در قسمت زیر با این سه نوع پلاستیک بیشتر آشنا می شویم:

شماره 1 – پلی اتیلن ترفتالات (PET یا PETE)

پلی اتیلن ترفتالات نام شیمیایی پلی استر است. علیرغم نام آن، PET فتالات ندارد. همچنین حاوی مواد شیمیایی دیگری مانند BPA نیست. این پلاستیک حاوی آلدئید و آنتیموان در مقادیر کم است. تولید کنندگان بطری های PET را به عنوان محصولات یکبار مصرف طراحی و تولید می کنند.

اگرچه سازمان غذا و دارو (FDA) بطری های PET را برای یکبار مصرف و استفاده مجدد تأیید کرده است، اما بسیاری از تولید کنندگان و حامیان مصرف کنندگان از مردم می خواهند که بطری های PET را فقط برای یکبار استفاده محدود کنند.

شماره 2- پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

پلاستیک HDPE در حال حاضر یک پلاستیک کم خطر محسوب می شود.

HDPE حاوی نونیل فنول است که برای زندگی آبزیان خطرناک است. نونیل فنول تخریب کننده غدد درون ریز است. این بدان معناست که ممکن است بر سیستم غدد درون ریز شما، که هورمون های شما را کنترل می کند، تأثیر بگذارد.

توجه به این نکته ضروری است که به طور قطعی ثابت نشده است که نونیل فنول می تواند از بطری های HDPE خارج شود. پلی اتیلن با چگالی بالا برای جلوگیری از رشد باکتری ها طراحی شده است. تصور می شود که تحت تأثیر گرما یا نور خورشید قرار نمی گیرد و خطرناک نیست.

تولیدکنندگان از پلاستیک پلی اتیلن با چگالی بالا برای بطری های بزرگ مانند کوزه های شیر و بطری های آب به اندازه گالن استفاده می کنند. این بطری ها فقط برای یکبار استفاده تولید می شوند. آنها به طور گسترده بازیافت می شوند.

شماره 7

بطری هایی با کد بازیافت شماره 7 اغلب، از پلاستیک های پلی کربنات یا رزین های اپوکسی ساخته می شوند که حاوی BPA (بیسفنول ای) هستند. مقادیر کمی BPA می تواند از ظروف پلاستیکی به مایع یا مواد غذایی موجود در آنها نفوذ کند. منبع معتبر FDAT معتقد است که BPA که در سطوح فعلی در غذاها وجود دارد بی خطر است.

با این حال، BPA یک مختل کننده غدد درون ریز است که با نگرانی های متعدد سلامتی مرتبط است، از جمله این نگرانی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناباروری مردان و زنان
 • سرطان پروستات
 • سرطان پستان
 • بلوغ زودرس

BPA همچنین ممکن است بر رفتار کودکان تأثیر منفی بگذارد و به مغز و غدد پروستات در جنین، نوزادان و کودکان آسیب برساند. از بطری های دارای این کد با احتیاط استفاده کنید. هرگز آنها را گرم یا به صورت مجدد استفاده نکنید. ظروف و بطری های بزرگی که برای نگهداری 3، 5 یا بیشتر گالن آب طراحی شده اند گاهی از پلاستیک های شماره 7 ساخته می شوند.


بطری پلاستیکی چندبار مصرف سالم است

آیا بطری های پلاستیکی برای استفاده مجدد ایمن هستند؟

اگر از حامیان محیط زیست باشید، احتمالاً ترجیح می دهید از بطری پلاستیکی استفاده کنید تا اینکه بطری پلاستیکی نو خریداری کنید. اگرچه این دلیل قابل درک است، اما شاید این کار، چه برای محیط زیست و چه برای سلامتی تان گزینه خوبی نباشد.

مراقب آلودگی میکروپلاستیک باشید

یک منبع معتبر در مطالعه ای، آب بطری تولید کنندگان متعدد در چندین کشور را تجزیه و تحلیل کرد. محققان دریافتند که 93 درصد از آنها آلوده به ریزپلاستیک ها هستند.

میکروپلاستیک ها ذرات ریز پلاستیکی هستند که از ظرفی که در آن قرار دارند به مایع یا غذا نفوذ می کنند. استفاده مجدد از بطری های پلاستیکی با کد های #1 و #2 احتمالاً در مواقعی مناسب است، البته به شرطی که نکات احتیاطی رعایت شود.

مراقب ترک ها و فرورفتگی های بطری باشید

بطری های پلاستیکی از هرنوع اگر حتی علائم جزئی ساییدگی مانند ترک خوردگی یا فرورفتگی داشته باشند، نباید مجدداً مورد استفاده قرار گیرند. این باعث می شود مواد شیمیایی به راحتی از آنها خارج شوند. به خاطر داشته باشید که این پارگی‌ها میکروسکوپی بوده و به سختی قابل مشاهده هستند. این یکی از دلایلی است که بطری های پلاستیکی یکبار مصرف برای استفاده مجدد توصیه نمی شود.

اجازه ندهید بطری های پلاستیکی گرم بشوند

داغ شدن بطری های پلاستیکی خطرناک است. داغ شدن این بطری ها به مواد شیمیایی درون آن ها اجازه خروج می‌دهد. بطری های پلاستیکی را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

بین استفاده با آب گرم و صابون بشویید

بطری های پلاستیکی باید بین استفاده شسته شوند تا باکتری ها را در خود جای ندهند. از آب صابون گرم (نه داغ) برای شستشوی آن ها استفاده کنید.


آیا همه بطری های پلاستیکی قابل بازیافت هستند؟

بازیافت بطری های پلاستیکی به آنها زندگی دوم می دهد. پلاستیک بازیافتی می تواند به محصولاتی مانند لباس، مبلمان و بطری های پلاستیکی جدید تبدیل شود. بطری های پلاستیکی که قابل بازیافت نیستند، به طور متوسط 450 سال طول می کشد تا در محل دفن زباله تجزیه شوند.

اگرچه بیشتر بطری های پلاستیکی قابل بازیافت هستند، اما بسیاری از آنها در محل دفن زباله یا زباله سوز به سر می برند، زیرا مردم آنها را بازیافت نمی کنند. بسیاری از بطری های پلاستیکی نیز زباله می شوند و اقیانوس های ما را مسدود کرده و به زندگی دریایی به شدت آسیب می رسانند.

نیازی به مرتب کردن کدهای بطری نیست، اما آنها را بشویید

برای بازیافت بطری های پلاستیکی خود، نیازی نیست آنها را بر اساس کدهای پلاستیکی مرتب کنید. این کار به طور خودکار در اکثر مراکز بازیافت انجام می شود. با این حال، قبل از بازیافت بطری های خود، آنها را بشویید.

همه بطری های پلاستیکی قابل بازیافت نیستند

بطری هایی با کد بازیافت شماره 7 قابل بازیافت یا استفاده مجدد نیستند. اجتناب از استفاده از بطری هایی با این کد ممکن است برای شما و خانواده شما و همچنین برای کره زمین و اقتصاد ملی ما منطقی باشد.


ابداعات جدید در زمینه پلاستیک

اکثر پلاستیک ها برای بازیافت طراحی نشده اند. با در نظر گرفتن این موضوع، اخیراً نوع جدیدی از پلاستیک توسط دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی ساخته شده است. این ماده پلی (diketoenamine) یا PDK نامیده می شود. می توان آن را در سطح مولکولی از هم جدا کرد و به هر شکل جدید، از جمله بافت، رنگ یا شکل متفاوت، بدون آسیب رساندن به کیفیت یا عملکرد اولیه، بازیافت کرد. این نوع مواد در مراکز بازیافت راحت تر مرتب می شوند.

چرا بطری های پلاستیکی برای محیط زیست ما مضر هستند

سازمان ملل تخمین می زند که سالانه حدود 300 میلیون تن پلاستیک تولید می شود. از این تعداد، بیش از 8 میلیون تن به اقیانوس های ما راه پیدا می کند. در آنجا صخره های مرجانی را آلوده می کند و پستانداران، ماهیان و پرندگان دریایی را که پلاستیک را با غذا اشتباه می گیرند، می کشد.

فرآیند تولید انواع پلاستیک به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد. علاوه بر این، سموم و آلاینده ها را در هوا، آب و آبهای زیرزمینی منتشر می کند. این امر به گرم شدن کره زمین کمک می کند و بار سمی کره زمین را افزایش می دهد و بر انسان و حیوانات تأثیر می گذارد.

بطری های پلاستیکی خیابان های ما را آشغال می کنند و چشم انداز ناخوشایندی ایجاد می کنند. اگر هم سوزانده شوند، سموم را در محیط آزاد می کنند که به مشکلات بهداشتی و محیطی منجر می‌شود.

وقتی توجه می کنید که اکثر بطری های پلاستیکی برای یکبار مصرف طراحی شده اند، راه حل روشن است: از بطری های پلاستیکی کمتری استفاده کنید. آنها را با راه حل های دائمی جایگزین کنید که آسیبی مشابه به محیط ما وارد نمی کند.


نظر خود را بیان کنید