چگونه با شخصی که از تنهایی لذت می‌برد قرار ملاقات بگذاریم؟

15 نکته‌ی مهم برای قرار ملاقات با آدم‌های دوست‌دار تنهایی

عاشق تنهایی alone

قبل از قرار آشنایی با فردی که از تنهایی لذت می‌برد باید این ۱۵ نکته را بدانید. قرار آشنایی می‌تواند بی‌نهایت دلهره‌آور باشد. آدم‌هایی که خودشان را متخصص عشق می‌دانند قواعد بسیار زیادی را در این زمینه به وجود آورده‌اند.

در نخستین قرار آشنایی چه‌چیزهایی را نگوییم؛ برای قرار بعدی چه‌قدر صبر کنیم؛ آیا واقعا صحبت کردن از آن دستورهای محدودکننده ایده‌ی بدی است؟ شاید اگر دکترای قرار آشنایی نداشته‌باشید این فرآیند مثل پیدا کردن مسیر در آب‌های توفانی باشد. اگر با کسی قرار آشنایی می‌گذارید که از تنهایی لذت می‌برد، یا به عبارت دیگر یک کهن‌الگوی کلاسیک درون‌گرا است، شاید از آن هم سخت‌تر باشد. از آن‌جایی که من خودم آدمی درون‌گرا هستم، می‌توانم با قاطعیت بگویم ما جماعت کم‌حرف عموما نسبت به دیگران سطح حساسیت بیش‌تری داریم. هرچند لازم نیست در برخورد با ما خیلی حساسیت به خرج بدهید و مراقب رفتارتان باشید، اما این ۱۵ توصیه کمک‌تان می‌کند بیش‌ترین بهره را از تجربه‌ی قرار آشنایی‌تان ببرید و درک شفاف‌تری از روان ما داشته‌باشید.

۱. تنهایی را به معاشرت ترجیح می‌دهند.

مهم است بدانید قرار آشنایی با کسی که برای اوقات تنهایی‌اش ارزش قائل است، یعنی احتمال آن خیلی ضعیف است جمعه‌شب‌ها، در ساعت تخفیف رستوران‌ها، در جمع هم‌کاران‌تان کوکتل بخورید. شاید بعضی آدم‌ها آخر هفته‌ها انرژی‌شان را با گپی خودمانی هنگام نوشیدن یک یا دو لیوان نوشیدنی تخلیه کنند، اما برای آنها که این نوع تعامل اجتماعی را دوست ندارند، تنهایی به همان اندازه استرس را کاهش می‌دهد و احساس رضایت را به همراه دارد. آدم‌های درون‌گرا نمی‌خواهند کاملا تنها باشند، اما نوع نیازشان به آدم‌ها با دیگران متفاوت است.

۲. از جمع هم لذت می‌برند.

درمورد آدم‌هایی که خلوت خودشان را دوست دارند یک تصور غلط وجود دارد: آنها واقعا از این‌که فردی خوش‌مشرب باشند لذت می‌برند، اما دوز آن کم است. آنها پروانه‌هایی هستند که درست مثل سیندرلا در پایان شب، نیاز دارند بعد از یک شام‌گاه پر از فعالیت‌های اجتماعی، به پیله‌شان برگردند و خلوت آرامی داشته‌باشند.

۳. ممکن است گاهی سرد و منزوی باشند.

آدم‌های تنهایی‌طلب ذاتا به درون‌گرایی گرایش دارند، یعنی عموما در ابتدا شناختن‌شان دشوار است. بدتر از همه، ممکن است این گرایش به افاده یا خودپسندی‌شان تعبیر شود. این‌طور نیست؛ این فقط یکی از ویژگی‌های جانبی درون‌گرایی است.

۴. وقتی آنها را بشناسید یخ‌شان آب می‌شود.

بهتر است به جای این‌که آدم‌های تنهایی‌طلب را به فیوزهای قطع سریع تشبیه کنیم، آنها را دیرجوش بدانیم. هرچند ممکن است این نوع آدم‌ها در دیدار اول با حکایت‌های جالب درمورد زندگی‌شان سرگرم‌تان نکنند، اما کافی است به آنها زمان بدهید تا یخ‌شان آب شود. هنگامی که با شما احساس نزدیکی کنند، حصار به سرعت شکسته می‌شوند و شخصیت حقیقی‌شان آشکار می‌شود.

۵. در میهمانی‌ها شاد و بذله‌گو نیستند.

اگر دوست دارید وقتی همسر احتمالی‌تان وارد می‌شود، دهان همه ار حیرت باز بماند، شاید قرار آشنایی با کسی که خلوت خودش را دوست دارد بهترین گزینه‌ی مناسب نباشد. ممکن است کسی متوجه ورود این آدم‌ها به میهمانی نشود، اما اگر برای‌شان وقت بگذارید و به آنها توجه کنید، احتمالا گفت‌وگویی خواهیدداشت که تا مدت‌ها پس از پایان میهمانی یادتان می‌ماند.

۶. ولی معنی‌اش این نیست که میهمانی رفتن را دوست ندارند.

شاید این نوع آدم‌ها آغازگر یک رقص گروهی نباشند، اما اگر احساس راحتی بکنند حتما در چنین رقصی شرکت می‌کنند. اگر شریک زندگی‌تان در آن وضعیت احساس امنیت بکند، جیمز بروانِ درون او بیدار می‌شود و احتمالا شما را شگفت‌زده می‌کند و ماشین رقص درونی‌اش را در صحنه‌ی رقص به کار می‌اندازد.

۷. ممکن است خیلی حساس باشند.

عموما آدم‌هایی که از خلوت خودشان لذت می‌برند ذاتا اندیشه‌ای عمیق دارند. هنگامی‌که چیزی را حس می‌کنند، تمایل دارند آن را با ذهن، جسم، و روح‌شان حس کنند. بنابراین اگر احساس کردند چیزی که گفته‌اید تحقیرآمیز است، ناراحت نشوید. بی‌منظورترین اظهارنظرها می‌تواند آنها را در خودشان فرو ببرد و برای‌شان سخت است آن را از ذهن‌شان پاک کنند. آنها برای این فرآیند به زمان نیاز دارند، بنابراین مهم است مدتی به آنها زمان تنفس بدهیم.

۸. اما این باعث می‌شود شریک زندگی باملاحظه‌ای باشند.

بله، شاید وقتی با فردی حساس قرار آشنایی می‌گذارید مجبور باشید قبل از حرف زدن فکر کنید اما مهم است بدانید آدم‌های حساس حواس‌شان به احساسات دیگران هم هست. در نتیجه کم‌تر احتمال دارد در یک گفت‌وگو شما را زیر پا له کنند و بیش‌تر احتمال دارد واقعا به چیزهایی که می‌خواهید بگویید گوش کنند.

۹. با انتقاد میانه‌ی خوبی ندارند.

با این‌که حواس‌شان به احساسات دیگران هست، اما انتقاد اغلب می‌تواند منشأ تنش‌زایی باشد. در نتیجه مهم است بدانید شاید این نوع آدم‌های آرام، برای اجتناب از هر نوع انتقاد تدبیرهایی را به کار بگیرند. این تدبیرها می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته‌باشد، مثلا سعی می‌کنند آدم‌ها را راضی نگه‌دارند، یا خودشان را نقد می‌کنند، یا به سادگی از منشأ انتقاد کلا دوری می‌کنند.

۱۰. اما با هیجان‌ها میانه‌ی خوبی دارند.

قرار آشنایی با کسی که به اوقات تنهایی خودش احتیاج دارد، یعنی قرار آشنایی با کسی که ابایی ندارد هیجان‌های خودش را در سطح عمیق‌تری بشناسد. یک ویژگی جانبی چنین شناختی احساس هم‌دلی است که عموما باعث می‌شود نگران شما و هر مشکلی باشد که شاید تجربه کنید. آنها ابایی ندارند بنشینند و با شما عمق موضوع را بررسی کنند و علت ریشه‌ای آن را پیدا کنند. اگر همیشه از نظر فیزیکی در دسترس نباشند، از نظر هیجانی همیشه در دسترس هستند.

۱۱. به ندرت دچار اختلال”ترس از دست دادن” می‌شوند.

در دنیایی که تحت سلطه‌ی رسانه‌های اجتماعی است، در معرض حجم زیادی از خاطرات دسته‌جمعی دیگران هستیم. این باعث می‌شود برخی آدم‌ها درمورد هر اقدامی واقعا دچار احساس ترس از دست دادن شوند. اما برای آدم‌هایی که از خلوت خودشان لذت می‌برند این‌طور نیست. شاید علت آن بیش‌تر این باشد که اگر آخر هفته وقت آزاد داشته‌باشند، نمی‌توانند بی‌تفاوت و بدون هیچ برنامه‌ای از کنار آن بگذرند.

۱۲. سبک و سیاق خودشان را دارند.

آن‌ها نیازی ندارند در هر میهمانی دیده شوند چون حس هویت‌شان به این بستگی ندارد که از نظر اجتماعی چه‌قدر فعال هستند. آنها لذت می‌برند مدتی در محافل اجتماعی حضور داشته‌باشند و مدتی حضور نداشته‌نباشند و اگر برای‌شان فایده‌ای داشته‌باشد، در پی آن مدتی را به تمدد اعصاب سپری کنند. هرچند قرار آشنایی با فردی که خلوت خودش را دوست دارد شاید به معنی آن باشد که هرشب بیرون نمی‌روید، اما به اتفاق هم در روی‌دادهایی شرکت می‌کنید که خاص‌تر خواهندبود.

۱۳. خودکفا هستند.

شاید گاهی به‌نظر برسد همسر احتمالی‌تان شما را در تمام لحظات زندگی‌اش در کنار خود نیاز ندارد یا نمی‌خواهد. آنها نیاز دارند در یک رابطه مدتی مال خودشان باشند و حتی ممکن است گاهی به‌نظر برسد شما را در زندگی‌شان نیاز ندارند. اما از رفتارشان سوءبرداشت نکنید-برای‌شان خیلی مهم است مدتی مال خودشان باشند و در نتیجه معمولا خیلی از این خواسته‌شان محافظت می‌کنند.

۱۴. ولی معنی‌اش این نیست که در زندگی‌شان جایی برای شما ندارند.

خبر خوب این است که در چنین رابطه‌ای برای هر دوی شما زمان تنفس زیادی وجود دارد. البته اعلان‌هایی به سبک جری مگوایر وجود نخواهدداشت که نشان دهد چه‌طور باید این آدم‌ها را کامل کنید؛ آنها واقعا خوش‌شان نمی‌آید کسی کامل‌شان کند. آنها دوست دارند بدانند شما کی هستید، چه‌چیزی شما را برمی‌انگیزد، و فضای زیادی برای درخشیدن به شما می‌دهند.

۱۵. آنها پر از تناقض هستند، اما این باعث می‌شود قرار آشنایی با آنها منحصر به‌فرد باشد.

شاید گاهی به نظرتان برسد با فردی قرار آشنایی گذاشته‌اید که شخصیتی چندگانه دارد. آنها از بودن با شما لذت می‌برند اما از بودن با خودشان هم لذت می‌برند. آنها فقط گاهی از اجتماعی بودن لذت می‌برند. ولی قرار آشنایی با شخصیتی متناقض‌نما، باعث می‌شود زندگی جالب بماند و کم‌تر احتمال دارد احساس کنید در یک رابطه‌ی آشنایی یک‌نواخت و کسل‌کننده گیر افتاده‌اید.

به هر حال اگر با فردی قرار آشنایی گذاشته‌اید که از تنهایی لذت می‌برد، مهم است از رفتارهایی که ممکن است از او سر بزند آگاهی داشته‌باشید، اما مهم‌ترین درس این است آنها را همان‌طور که هستند بپذیرید، و توقع نداشته‌باشید کسی باشند که شما می‌خواهید. اگر به جای توقع، پذیرش را یاد بگیرید در طول قرارهای آشنایی ناراحتی‌های کم‌تری وجود خواهدداشت.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید