نشانه های ظهور امام زمان در ایران

در این مطلب از آلامتو به نشانه های ظهور امام زمان در ایران و اتفاقات پیش از ظهور ایشان به زبان ساده اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.

نشانه های ظهور امام زمان در ایران به زبان ساده

ظهور امام زمان در ایران چه نشانه‌هایی دارد و چه زمانی اتفاق می افتد؟ زمان ظهور به طور دقیق مشخص نشده است و هر زمانی می‌تواند باشد، در نتیجه مومنان همیشه در حالت آمادگی به سر می‌برند و این تاثیر تربیتی فراوانی دارد، زیرا با مشخص بودن تاریخ آن اگر از دور بودن زمان آن اطمینان وجود داشت، غلفت و بی‌خبری همه چرا فرا می‌گرفت. با این حال نشانه هایی برای ظهور امام زمان در ایران و اتفاقات قبل از ظهور بیان شده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: نماز امام زمان برای حاجت

نشانه های ظهور امام زمان در ایران

از نشانه های ظهور امام زمان در ایران در روایات مربوط به امام صادق (ع) که به مفضل بیان کرده اند، یکی از شاگردان ایشان روایت شده است: بدان ای مفضل، در اطراف شهر ری، کوهی سیاهرنگ است که در دامنه آن، شهری واقع است که تهران نام دارند، روزی بیاید که در آن قصرهایی باشکوه و زنان زیبا زیاد باشند.

ای مفضل، آن زنان، البسه کفار را بپوشند و مانند مستکبرین خود را زینت دهند. به همسران خود تمکین نکنند و به کسب و درآمد آنها قانع نباشند. طلاق و جدایی از شوهران در بین آن‌ها فراوان خواهد بود.

از بدترین خصوصیات دیگر آن شهر، این است که مردان به مردان اکتفا کنند. همچنین مردها سعی می‌‌کنند خود را به شکل و قیافه زنان درآوردند و زن‌ها می‌خواهند خود را به شکل مرد دربیاورند.

ای مفضل، اگر کسی می خواهد در آخرالزمان دین خود را حفظ کند باید در آن شهر سکونت و کسب نکند تا از فتنه در امان بماند. باید تا می تواند از آنجا دوری کند و در اطراف کوه‌ها و مناطق دورتر ساکن شود.

علائم ظهور در قم

از علائم ظهور امام زمان در ایران، نشانه هایی نیز در قم وجود دارد، از جمله:

1. ظهور عِلم در قم

در روایات آمده است، در روزگار غیبت امام عصر (عج)، شهر قم به مرکزی برای انتشار پیام اسلام به سرتاسر جهان مبدل می شود. می‌بینیم که امروز این موضوع به حقیقت پیوسته است و هزاران طلبه از سراسر جهان در شهر مقدس قم کسب علم می‌کنند. امام صادق (ع) در این خصوص فرمودند: به زودی کوفه از مومنان تهی می شود و علم و دانش از آن رخت برمی‌بندد. مانند ماری که از پوست بیرون آمده و در شهری به نام قم، ظهور می‌کنند. این شهر به پایگاه علم تبدیل می‌شود و آن زمان، زمان ظهور حضرت قائم است.

2. سرزمین امن الهی:

خداوند در هر دوره‌ای، بندگانی منزه دارد که به برکت وجود آنها، دین خدا یاری شده و موجب رفع بلا و گرفتاری می شوند. امام صادق علیه السلام در این خصوص می‌فرمایند:

در دوران غیبت امام زمان (عج)، قم و اهالی آن از گرفتاری و بلا در امان هستند. اگر اینطور نبود، زمین اهلش را فرو می‌برد. در زمان ظهور، در شهر انسان‌هایی حاضرند که بر همه مومنان حجت اند. خداوند توسط فرشتگانش گرفتاری را از آنها دور می‌کند و نیات بد ستمکاران را از ایشان دور می کند.

3. ظهور مردی صالح و مومن:

از امام کاظم علیه السلام روایت شده است: مردی صالح از شهر قم برمی‌خیزد و مردم را دین خدا دعوت می‌کند. مردم گرد او می‌آیند. او قلبی مانند پاره آهن دارد که خوادث آن را نلغزاند. وی به خدا توکل داشته و از دشمن ترسی ندارد. هر دشمنی با او روبرو شود خوار و ذلیل خواهد شد. برخی از مترجمین این حدیث، پس از قیام امام خمینی، این روایت را به ایشان نسبت دادند.

امام علی علیه السلام نیز فرمودند: در آخر الزمان، پرچم قائم آل محمد (ص) در کوهی سفید برافراشته خواهد شد. این کوه در کنار روستایی کهن و در جنب آن مسجدی وجود دارد. در اطراف آن قصری کهن وجود دارد و آن را جمکران می نامند.

در تاریخ قم آمده است که در اطراف مسجد جمکران کوهی سفید به نام کوه حضرت خضر (ع) است. در آنجا مسجد کوچکی است که زیارتگاه عاشقان امام زمان است.

همچنین بخوانید: نماز استغاثه به امام زمان

اتفاقات قبل از ظهور به زبان ساده

اتفاقات قبل از ظهور امام زمان در ایران

از مهمترین اتفاقات قبل از شهورد که علمای دینی به آنها بیشتر توجه کرده اند و در روایات امام صادق علیه السلام نیز به آن اشاره شده است می توان پنج مورد را نام برد:

1. خروج سفیانی: سفیانی مردی از نسل ابوسفیان است که مدتی پیش از ظهور می آید و تظاهر به دین می کند و عده زیادی را فریب می دهد و در کشورهای اسلامی کشتار به راه می اندازد. او از پلیدترین مردم است. قیام او در ماه رجب آغاز می شود و منطقه شام را تصرف می کند و پس از حمله به عراق در آنجا کشتار به راه می اندازد.

2. خروجی یمانی: سرداری از سرزمین یمن که به مبارزه علیه منحرفان از دین برمی خیزد. از امام باقر علیه السلام روایت شده است: در میان پرچم ها، پرچمی هدایت کننده‌تر از پرچم یمانی وجود ندارد و مردم را به سمت صاحب دعوت می کند.

3. خسف بیداء: بیداء منطقه ای بین مکه و مدینه است. در هنگام ظهور که سفیانی برای جنگ با امام زمان (عج) برمی خیزد، وقتی به سرزمین بیداء می‌رسند به قدرت خداوند زمین فرو نشسته و آنها را در خود می کشد.

4. صیحه آسمانی: منظور این صیحه آسمانی، همان ندای آسمانی است. این ندا که طبق برخی روایات ندای حضرت جبرئیل است در ماه رمضان شنیده خواهد شد و چون این قیام در سطح جهانی است، به وسیله این ندا همه مردم آگاه خواهند شد.

5. قتل نفس زکیه : کشته شدن “نفس زکیه” یکی از اتفاقات پیش از ظهور است. وی کسی است که از طرف امام زمان (عج) مامورد تبیلغ است و در این راه به شهادت می‌رسد. در برخی روایات نیز آمده است که او در پشت کوفه با هفتاد تن از افراد صالح است. قتل نفس زکیه طبق متون برخی منابع، پانزده روز پیش از ظهور است.

همچنین بخوانید: دعای سریع الاجابه امام زمان برای حاجت

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از الامتو با عنوان نشانه های ظهور امام زمان در ایران برای شما همراهان مفید بوده باشد.


نظر خود را بیان کنید