اولین پنجشنبه ماه رجب ۱۴۰۲ چه روزی است

اگر می خواهید بدانید شب آروزها ۱۴۰۲ چه روزی است و اولین پنجشنبه ماه رجب ۱۴۰۲ چه نامیده می شود، این متن را تا انتها دنبال کنید.

اولین پنجشنبه ماه رجب

ماه رجب و شعبان و رمضان از شریف ترین ماه ها هستند و ماه رجب در میان آنها بر اساس برخی روایات از تمایز خاصی برخوردار است تا جایی که این ماه به ماه خدا شهرت دارد و از بهترین ماهها می نامند، زیرا خداوند در آن بر بندگانش رحمت می‌فرستد.

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در روایتی در وصف فضیلت ماه رجب می‌فرماید: «از غروب اول جمعه ماه رجب که فرشتگان آن را شب رجب نامیده اند غافل نشوید». اولین پنجشنبه ماه رجب نیز دارای اهمیت ویژه ای است که در ادامه می گوییم  اولین پنجشنبه ماه رجب ۱۴۰۲ چه روزی است و چرا شب آرزوها نام دارد؟

همچنین بخوانید: اعمال شب لیله الرغائب در مفاتیح [نماز و دعا] و فضایل آن

اولین پنجشنبه ماه رجب ۱۴۰۲ چه روزی است؟

اولین پنجشنبه ماه رجب ۱۴۰۲ به عنوان لیله الرغائب یا شب آرزوها شناخته می شود. تاریخ دقیق شب آرزوها در تقویم سال ۱۴۰۲ برابر با روز پنجشنبه 28 دی ماه می باشد.

چرا اولین پنجشنبه ماه رجب شب آرزوها نام دارد؟

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به مومنان سفارش کردند: از اولین شب پنجشنبه ماه رجب غافل نشوید، زیرا ملائکه آن را شب آرزوها می نامند و به خاطر آن است که وقتی ثلث شب بگذرد هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین باقی نمانده مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند و خداوند به آنها می نگرد و به آنها می گوید: ای فرشتگان من هر چه می‌خواهید از من بخواهید که می گویند: پروردگارا. حاجت ما این است که روزه رجب ما را ببخشی، آنگاه خداوند تبارک و تعالی می فرماید: چنین کردیم.

لیله الرغائب به معناي شب خواسته ها است، به معنای شب بسیار بخشیدن، زيرا که اين شب پربركت نزد خداوند منزلت عظيمي دارد و در آن ثواب براي كساني كه روزش را روزه مي گيرند و در شب آن قيام مي كنند و با نماز آن را زنده مي كنند، دو چندان مي شود. دعا و عبادت و اعمال خیر در این شب روزه داران و استغفار کنندگان حاجتشان برآورده می شود و آرزوهایشان برآورده می شود به همین دلیل فرشتگان آن را شب آرزو می نامند. این شب از جایگاه بالایی نزد پروردگار برخوردار است. آنطور که از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است از جمله فضایل این شب بخشش گناهان است.

همچنین بخوانید: نماز لیله الرغائب چگونه خوانده می شود و چند رکعت است؟

چرا شب آرزوها نام دارد؟

اعمال شب آرزوها

شب آرزوها به خصوص برای شیعیان شناخته شده است، دعا و نیایش در این شب از فضیلت بسیاری برخوردار است و شیعیان این پنجشنبه را روزه می گیرند و شب را به نماز می گذرانند و آن را با عبادت و دعا و اعمال نیک احیا می کنند.

سعی کنید دعایتان را با اطمینان بالا بجا آورید که خداوند متعال به خواسته هایمان برسد و خوش بین باشید زیرا این شب های پر برکت و شادی و سرشار از فراوانی و نیکی است. تمام حاجات و آرزوهای خود را در این شب بیان کنیید، زیرا این در لیله الرغائب جهان هستی با ارتعاشات بالای خود همه چیز را از شما دریافت می‌کند.

نماز شب آرزوها

سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:  روز پنج شنبه اول ماه رجب را روزه بگیرد، سپس دوازده رکعت نماز بین مغرب و شام بخواند و هر دو رکعت را با یک سلام هم جدا کند.

در هر رکعت یک بار سوره حمد را بخواند، و سه مرتبه سوره قدر و دوازده مرتبه توحید و هنگامی که از نماز فارغ شد، هفتاد مرتبه بگوید: «أللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد النَّبِیِّ الاُْمِّیِّ وَ عَلی آلِهِ» آنگاه به سجده می‌روی و ۷۰ بار می‌گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ»، سپس سر از سجده برمی‌داری و ۷۰ بار می‌گویی: «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أنْتَ العَلِیُّ الاْعْظَمُ» بار دیگر نیز به سجده می‌روی و ۷۰ مرتبه می‌گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ»

آنگاه حاجت خود را می‌طلبی که ان‌شاءالله برآورده خواهد شد. سپس حاجت خود را در سجده از خدا می خواهد. و انشاءالله برآورده خواهد شد.

ثواب نماز شب آرزوها برای اموات

از سید فی الاقبال و علامه مجلسی – رحمه الله – روایت شده است و از فضل او این است که بسیاری از گناهان بر نمازگزار بخشیده می شود. و اینکه اگر شب اول بود که بر قبرش فرود آمد، خداوند ثواب این نماز را به بهترین شکل با چهره ای روان و زبانی صاف برایش می فرستاد و می فرمود: ای حبیب من بشارت ده. زیرا من از همه سختی ها نجات یافته ام و می گفت: تو کیستی؟ من هرگز چهره ای زیباتر از تو ندیده ام و سخنی شیرین تر از تو نشنیده ام و بویی بهتر از تو نشنیده ام.

می گوید: ای حبیب من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب در فلان ماه و در فلان سال خواندی. امشب آمدم تا حقت را ادا کنم و تنهایی تو را برطرف کنم و آن هنگام که در صور دمیده شود در شکوه قیامت سایه ام بر سرت می ماند پس شاد باش که هیچ گاه از خوبی کم نخواهی داشت.

سخن آخر

در این پست از آلامتو به موضوع اولین پنجشنبه ماه رجب چه روزی است و چرا شب آرزوها نام دارد پرداختیم و مهمترین اعمال این شب را که ثواب بسیار به همراه را شرح دادیم. امیدواریم این مطلب برای شما همراهان مفید بوده باشد.


نظر خود را بیان کنید