اعمال حرز امام جواد و آداب استفاده از آن

برای آشنایی با اعمال حرز امام جواد و آداب استفاده از آن، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

اعمال حرز امام جواد و آداب استفاده از آن چگونه است؟

دعای حرز امام جواد علیه السلام از مشهورترین حرزها برای دفع بلا و خطر است. در روایات زیادی به استفاده از آن برای محافظت در مقابل چشم زخم یا دشمن اشاره شده است. اما استفاده از آن آداب خاصی دارد که باید رعایت شود. در ادامه این مطلب از آلامتو اعمال حرز امام جواد و آداب استفاده از آن را برای شما همراهان ارائه می‌کنیم.

همچنین بخوانید: متن و معجزات دعای حرز امام جواد

اعمال حرز امام جواد برای آماده کردن (حرز کبیر)

در کتب دعا دو حرز کبیر و حرز صغیر امام جواد ارائه شده است. حرز صغیر در واقع به عنوان خلاصه حرز کبیر امام جواد علیه السلام معرفی شده است. برای استفاده از حرز کبیر آداب خاصی در کتب مذهبی معتبر موجود است که رعایت آنها برای بهره مندی هر چه تمام‌تر از خواص آن سفارش شده است.

از جمله این آداب این است که لازم است حرز کبیر با رعایت شرایط خاص آن، روی پوست آهو نوشته شود. این پوست باید توسط افراد متخصص و استادکاران این حرفه که افرادی متدین باشند آماده شود. به این صورت که پوست خام سنباده زنی شده و به اندازه‎‎‌های کوچک برش زده می‌شود تا برای نوشتن دعای حرز کبیر امام جواد آماده شود.

آداب استفاده از حرز امام جواد

آداب استفاده از حرز امام جواد

همانطور که آماده سازی حرز امام جواد دارای آداب خاصی است، استفاده از آن نیز شرایط ویژه‌ای دارد. مهم است اولین باری که از این حرز استفاده می‌کنید، در ایام قمر در عقرب نباشد. اگر اینطور بود باید صبر کنید تا به روزهای عادی برسید.

پس از بستن این حرز باید نماز مخصوص آن را بخوانید. در مورد استفاده از آن برای کودکان، شخصی باید به نیابت نماز حرز امام جواد را بخواند.

سوالی که بسیاری از افراد درباره این حرز می‌پرسند این است که حرز باید کجا بسته شود. طبق نظر مراجع و علمای دینی، برای استفاده از حرز امام جواد و به همراه داشتن آن، هیچ تفاوتی ندارد که آن را به گردن بیاویزید یا بر بازو ببیندید. حتی می‌توان آن را در محافظ مناسبی قرار داد و به لباس نیز سنجاق کرد.

برخی از افراد به علت بی اطلاعی، استفاده از حرز امام جواد در گردن را منع می‌کنند، اما طبق نظر مراجع هیچ ایرادی به این کار وارد نیست و شخص می‌تواند به این صورت نیز از خواث آن بهره مند گردد. به طور کلی خرافات وارده را نادیده گرفته و با حفظ حرمت این دعا از آن استفاده کنید. البته بهتر است از تماس بدن آلوده و بدون وضو با این دعا پرهیز کنید و در این حالات متن دعا را لمس نکرده و به خط آن دست نزنید.

همچنین بخوانید: نماز حرز امام جواد برای ازدواج و دفع سحر و چشم زخم

آیا به همراه داشتن حرز امام جواد هنگام خواب ایرادی دارد؟

این نیز یکی از سوالات رایج است. طبق نظر علما و مرجع تقلید به همراه داشتن دعای حرز امام جواد در هنگام خواب نه تنها ایرادی ندارد، بلکه می‌تواند برای افرادی که دچار خواب های پریشان و ناآرامی در طول خواب هستند نیز مفید باشد. نقل قولی نیز از آیت الله بهجت موجود است که برای افرادی که خواب راحتی ندارند توصیه به همراه داشتن حرز امام جواد کرده است.

به همراه داشتن حرز امام جواد در دستشویی ایراد دارد؟

همانطور که می دانیم بر همه واجب است که حرمت آیات قرآن و دعاهای مذهبی را حفظ کنند. با این حال در صورتی که دعای حرز تهیه شده در یک پک یا بسته بندی مناسب قرار گرفته باشد، به همراه داشتن آن در سرویس بهداشتی نیز عاری از مشکل است. این پک ها می‌تواند به صورت چرمی، نقره و … باشد. به این ترتیب بدون وارد آمدن هیچ گونه ایراد شرعی می‌توان حرز را در هر جایی به همراه داشت.

اعمال حرز امام جواد (حرز صغیر)

به همراه داشتن حرز امام جواد در زمان پریود ایراد دارد؟

در شرایطی که دعای حرز در بسته بندی مناسبی محفوظ شده باشد و تماسی با بدن نداشته باشد، منعی ندارد. شخص می‌تواند آن را به صورت بازوبند، گردنبند یا … به همراه داشته باشد. در صورت حساسیت بیشتر نسبت به موضوع می‌توانید پاسخ این پرسش را از مرجع تقلید خود دریافت کنید.

به همراه داشتن دعای حرز در هنگام جنابت گناه دارد؟

به همراه داشتن دعای حرز امام جواب در شرایطی که دارای پک مناسب باشد و با بدن در تماس نباشد، حتی در حالت جنابت نیز منع ندارد. برای اطمینان بیشتر می‌توانید از دفتر مرجع تقلید خود نیز سوال کنید.

همچنین بخوانید: نماز امام جواد روز چهارشنبه برای رزق، حاجت و خانه دار شدن

اعمال حرز امام جواد (حرز صغیر)

همانطور که گفتیم برای استفاده از حرز صغیر هیچ آداب خاصی توصیه نشده است. به جز اینکه برای دفعه اول نباید در روزهای قمر در عقرب استفاده شود. با این حال به برای استفاده از آن باید شرایط معمول آیات قرآنی و مذهبی مانند لمس با وضو و عدم تماس بدن آلوده رعایت شود.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع اعمال حرز امام جواد و آداب استفاده از آن برای شما همراهان مفید بوده باشد. اگر پاسخ سوالات خود را به طور کامل دریافت نکردید می توانید با دفتر مرجع تقلید خود تماس گرفته و از شک و شبهه خارج شوید.


نظر خود را بیان کنید