teachkids

زمان تعطیلات، روی همه چیز تاثیر می‌گذارد. شما باید مقدار زیادی غذا درست کنید، بسیاری از اعضای خانواده به دیدار شما می‌آیند و تعداد زیادی برنامه و خرید وجود دارد که بمنظور آماده شدن برای جشن نوروز ، تعطیلات آخر هفته و … باید انجام دهید. در این بین به احتمال زیاد، شاهد لیستی طولانی از خواسته‌های کودکانتان خواهید بود. آنها هر چیزی که در پیام‌های بازرگانی تلویزیون ببینند، می‌خواهند.

مشکل این است که بچه‌ها اغلب اوقات، چیزهای زیادی می‌خواهند و بخاطر چیزهایی که دریافت می‌کنند، احساس مسئولیت ندارند و سپاسگزاری نمی‌کنند. به یاد دارم سال گذشته پسرم (که الان ۶ ساله است)، تنها یک ساعت بعد از باز کردن کادوهایش از آنها خسته شده بود و اسباب بازی‌های کریسمس خود را به اطراف پرت می‌کرد و پاهایش را به زمین می‌کوبید. این مسئله باعث شد متوجه شوم که من در واقع، یک بچه کاملا لوس و بداخلاق دارم و باید حتی در این سن کم، ارزش سپاسگزار بودن را به او بیاموزم. در اینجا ۴ روش برای اینکه به کودکانتان یاد دهید تا سپاسگزار باشند، آمده است:

  1. هر چه کمتر، بهتر

برای پسر من، باز کردن چند اسباب بازی در عرض چند دقیقه، هیچ معنای خاصی نداشت. او برای بدست آوردن آنها، هیچ کاری انجام نداده بود و حتی با اینکه آنها هدیه بودند و من درباره کسانی که آنقدر خوش شانس نیستند تا چنین هدایایی بگیرند نیز صحبت کردم، بازهم موثر نبود. در طول این دوره از سال، اسباب بازی‌های اضافی کودکانتان را به پرورشگاه کودکان بدهید. با کودکانتان در مورد بچه‌هایی که هرگز اسباب‌بازی هدیه نمی‌گیرند و درباره تعداد زیادی که حتی یک خانه ندارند، صحبت کنید. وقتی که آنها بتوانند از شرایط زندگی تاسف بار بقیه کودکان اگاه شوند ، کاملا درک خواهند کرد که چقدر خوشبخت هستند.

  1. خواسته‌ها در برابر نیازها

یک درس خوب برای بچه‌های کوچکتر، تهیه یک لیست از خواسته‌ها و نیازهایشان است. آیا فرزند شما برای نوروز واقعا به ۱۵ تا ۲۰ اسباب‌بازی نیاز دارد؟ بعنوان والدین، ما گاهی اوقات مجبوریم که هر چیزی را برای آنها بخریم اما باید این کار را کنار بگذاریم و قبل از بررسی فرزندمان، خودمان را بررسی کنیم. از فرزندتان بخواهید که لیستی از چیزهایی که واقعا می‌خواهد تهیه کند. سپس لیست را با فرزندتان مرور کنید و درباره چیزهایی که واقعا در نوروز می‌تواند استفاده کند یا به آن نیاز دارد و اینکه بدون آنها، چکار باید بکند، بحث کنید و لیست را کاهش دهید. یک بحث مانند این، به فرزند شما این امکان را می‌دهد تا خواسته‌های نامعقولش را دوباره مرور کند و در مورد آنها، یک بحث سازنده انجام دهد.

  1. از کودکان خانواده‌های کم بضاعت حمایت کنید

شاید برای این کار، برنامه‌ریزی مالی نکرده باشید اما در مورد کمک به کودکان بی بضاعت فکر کنید. کودکان خود را برای انتخاب لباس و اسباب بازی بمنظور هدیه دادن به خانواده‌های بی بضاعت، همراه خود ببرید. گفتگو درباره اینکه چرا این کار را انجام می‌دهید، بر روی کودک شما، یک اثر ماندگار می‌گذارد و باعث می‌شود که آنها بخاطر اینکه شرایط زندگی بسیار متفاوتی دارند، سپاسگزار باشند.

  1. دادن پول خرد به ازای انجام کارهای روزمره

کودکان حدود ۶ سال، کارهای عادی و روزمره را بخوبی انجام می‌دهند. یک جدول کاری به آنها کمک می‌کند که در مسیر درستی قرار بگیرند و یک راه سرگرم کننده برای کمک به سازماندهی و نظم و ترتیب دادن به مسئولیت‌های آنهاست و یک جایزه بزرگ علاوه بر برچسب‌های کارتونی، می‌تواند دادن پول خرد به آنها باشد زیرا داشتن پول به معنی توانایی خرید چیزهای مختلف است و بچه‌ها دوست دارند خرید کنند. بعد از اینکه کودکتان برای پس انداز مقدار زیادی پول، مدتی کار کرد به او بگویید که هدیه‌ای را که دوست دارد بخرد، انتخاب کند و اگر هنوز پول کافی برای خرید آن، بدست نیاورده به او توضیح دهید که چطور باید پول بیشتری بدست آورد تا بتواند آن را بخرد. بعد از آن همه کار سخت، آنها زمانی که سرانجام جایزه‌شان را دریافت می‌کنند، بسیار سپاسگزار خواهند بود.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید